Lekárski odborári chcú mať hodinovú mzdu aspoň ako IT pracovníci

Košickí lekárski odborári z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) budú trvať v prípade nedohody s vládou na svojich podmienkach.

"Zatiaľ nedošlo k dohode k poslednému bodu a to je o adekvátnej odmene za našu prácu," vyhlásil dnes predseda odborárov Marián Huňár v Košiciach. S ním čakali na novinárov aj nespokojní lekári, ktorí ukazovali tabuľky s hodinovými mzdami jednotlivých povolaní. Lekárov, ktorí stiahli svoje výpovede, nechce Huňár súdiť, ale vníma to od nich trochu ako podraz. "Ale je možné, že niektorí z nich mali vážne dôvody, možno existenčné, a to by som nechcel nejako súdiť," dodal.

Vládny návrh zvýšiť mzdu o 300 eur lekárom môže síce podľa Huňára z pohľadu verejnosti vyzerať ako významná zmena, ale niektorým z nich by mohol plat klesnúť. "Nehovoriac o tom, že pohyblivé zložky by sa mohli po niekoľkých mesiacoch aj odrátať," poznamenal. Začínajúci pracovník v IT má podľa lekárov okolo sedem-osem eur na hodinu, hosteska zarába päť-šesť eur, sudcovia majú za hodinu práce 13,10 eura. "Chceme sa dostať na pozíciu IT začiatočníka. Neviem, či je to veľa, alebo málo, ale lekári, ktorí majú dve-tri atestácie, sú na tom horšie, čo sa týka hodinovej mzdy," povedal šéf lekárskych odborárov UNLP s tým, že verejnosti chcú ukázať tieto platové tarify.

Lekári podľa neho čakali od Nežnej revolúcie na "nejakú zmysluplnú reformu zdravotníctva", ale dočkali sa len kozmetických zmien, ktoré neriešia základné problémy. "Preto sme sa odhodlali k protestu a dali výpovede." V posledných dňoch už stiahli niektorí lekári v UNLP svoje výpovede. Išlo o vyše 60 ľudí. Dokopy ich podalo 238. Univerzitná nemocnica už informovala, že od pondelka 28. novembra pre nedostatok lekárov môže pristúpiť k pozastaveniu plánovaných hospitalizácií a výkonov na viacerých pracoviskách. "Pokiaľ si to vyžiada aktuálna situácia, teda ak nedôjde k stiahnutiu výpovedí lekárov napriek avízam o chystanom späťvzatí, ktoré máme z viacerých oddelení," upozornil riaditeľ UNLP Tomáš Sieber. Nemocnica je zároveň pripravená na variant vyhlásenia núdzového stavu a situáciu, že bude lekárom uložená pracovná povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti podľa ústavného zákona.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: