Nemocnice BBSK naďalej ostávajú v správe neziskových organizácií

Nemocnice s poliklinikami (NsP) v Rimavskej Sobote, Lučenci, Žiari nad Hronom a vo Zvolene budú aj naďalej spravovať neziskové organizácie. Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) dnes totiž nesúhlasili so zrušením uznesenia predchádzajúceho zastupiteľstva, ktorým vo februári minulého roku dalo neziskovým organizáciám tieto NsP do prenájmu na 20 a 30 rokov.

Toto rozhodnutie poslancov malo dopad aj na následné rozhodovanie o predloženej stratégii rozvoja zdravotníckych služieb BBSK na roky 2006 až 2009. Ani tá v zastupiteľstve neprešla, nepodporili ju totiž ani niektorí koaliční ani nezávislí poslanci. Napriek tomu, že zastupiteľstvo nesúhlasilo so zrušením spomínaného uznesenia, chce BBSK získať NsP späť. Dostane ich zákonným spôsobom, pretože predchádzajúce zastupiteľstvo ich dalo neziskovým organizáciám za podmienok nevýhodných pre BBSK, zareagoval na rozhodnutie poslancov predseda Milan Murgaš.

"Ukázalo sa že niektorí poslanci, ktorí nehlasovali za, pracovali v prospech neziskových organizácií. Podľa mňa by mali pracovať v prospech občanov BBSK, čo sa nestalo. Uprednostnili osobné záujmy, biznis, kšeft. Takže to je politická realita, musíme s tým počítať, musíme hľadať riešenia," zdôraznil Murgaš.

Podľa neho existujú dve riešenia. Buď dôjde k lojalite voči volebnému programu, na základe ktorého poslanci koalície získali mandáty, alebo ak sa tak nestane, dôjde k inému zoskupeniu síl v zastupiteľstve. Koaliční poslanci - za Smer SD, KDH, ĽS HZDS - si preto musia uvedomiť, či budú realizovať volebný program, s ktorým išli ako kandidáti spoločne s kandidátom na post predsedu BBSK do volieb. Ak ho rešpektovať nebudú, musí dôjsť k preskupeniu síl v krajskom parlamente, k jeho novej štruktúre, konštatoval Murgaš.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: