Núdzový stav nemá istú úplnú podporu vlády, Simon má výhrady

Núdzový stav pre hromadné výpovede lekárov, o ktorom bude dnes mimoriadne rokovať vláda SR, nemá istú podporu celého kabinetu. Výhrady voči takémuto riešeniu má šéf rezortu pôdohospodárstva a podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.

"Vyhlásenie núdzového stavu nie je podľa mňa najlepším a najštandardnejším riešením, lebo by sme mohli potrestať tých lekárov, ktorí sú voči svojim pacientom zodpovední. Aj oni by totiž mali zníženú výplatu o 70 percent, čo považujem za nie dobré riešenie," uviedol dnes pre TASR Simon. Podporu núdzovému stavu zváži podľa argumentov premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) a ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) na rokovaní vlády. Simona okrem iného zaujíma, či sa rokuje o prípadnej vzájomnej pomoci s nemocnicami, v ktorých je dostatok lekárov, alebo aj s nemocnicami v okolitých krajinách. "Napríklad v Žiline smerom do Česka. Možno umiestňovať pacientov aj tam, keď treba. Je to vzájomná spolupráca medzi krajinami," poznamenal.

V prípade vyhlásenia núdzového stavu by lekári mali byť nútení nastúpiť na svoje pracoviská, v opačnom prípade sa budú vystavovať trestnému stíhaniu. Pre Simona je "neprijateľné a amorálne, aby lekár liečil z donútenia, a nie z presvedčenia". Rovnako sa mu však nepáči, že 2000 štrajkujúcich lekárov vydiera celé obyvateľstvo SR. "Za nenormálne považujem aj to, keď lekári v čase krízy považujú navýšenie platu o viac, ako je suma, z ktorej majú niektoré rodiny mesačne vyžiť," zdôraznil minister. Simon poukázal aj na fakt, že problémy s hromadnými výpoveďami sú len v štátnych nemocniciach, v neštátnych nie. "Tie tento problém nemajú. Prešli transformáciou a odvtedy fungujú," poznamenal.

Núdzový stav situáciu s výpoveďami lekárov podľa R. Rašiho nerieši

Ani núdzový stav, ktorý plánuje vláda SR vyhlásiť pre hromadné výpovede lekárov z nemocníc, nerieši podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho (Smer-SD) súčasnú situáciu v zdravotníctve. Poukázal na to, že vyhlásením núdzového stavu vzrastie nervozita v radoch lekárov, ktorí podali výpovede. "Po troch mesiacoch, ktoré môže tento stav trvať, bude tá nervozita ešte väčšia a rokovania budú ešte ťažšie," povedal pre TASR. Núdzový stav považuje za krajnú možnosť, pričom si myslí, že sa stále treba pokúšať o dohodu s lekármi. Tí návrh vládneho riešenia ich požiadaviek odmietli. Aj exminister si rovnako ako odborári, ktorí žiadajú hlavu ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, myslí, že zlyhal. Podotkol, že keby s nimi komunikoval od začiatku a zbytočne ich neprovokoval, tak by vláda zvládla situáciu aj so súčasnou ponukou. "Zbytočne boli provokovaní, a preto sa správajú, ako sa správajú. Zásadnú chybu urobila vláda," doplnil.

Raši si okrem toho myslí, že platy by sa nemali zvyšovať paušálne, ale by sa mali určiť minimálne mzdové nároky ako v prípade zdravotných sestier. Obeťou nedohody je v tomto prípade podľa jeho slov pacient, a to bez ohľadu na to, či sa núdzový stav vyhlási, alebo nie. "Pacient je porazený v tomto spore," uzavrel. Kritiku na kabinet vzniesol aj ďalší opozičný poslanec Štefan Zelník (SNS). "Vláda absolútne nezvládla situáciu v rezorte zdravotníctva," uviedol pre TASR. Myslí si, že súčasný stav spôsobilo zníženie zdravotných odvodov za štátnych poistencov. Tvrdí, že vláda preto zavádza verejnosť s tým, že má na platy lekárov a aj sestier pripravený balík peňazí, čo podľa neho nie je možné bez dofinancovania rezortu.

"Je to časovaná bomba pre novú vládu. Do marca môžu vyplácať zvýšené mzdy, ak nedôjde k navýšeniu odvodov štátu, tak tie tri mesiace pôjdu nemocnice s obrovským deficitom, a potom sa to zrúti," zhrnul Zelník.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: