M.Kollár: Zdravotná starostlivosť sa bez 2000 lekárov zabezpečiť nedá

Neexistuje žiadny variant zabezpečenia zdravotnej starostlivosti bez 2000 lekárov. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to dnes na margo stavu v nemocniciach po 1. decembri povedal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.

"Ak bude núdzový stav vyhlásený, budeme na to aktuálne reagovať," doplnil Kollár bez toho, že by konkretizoval protiopatrenia LOZ. "Právne nie je jasné, či vláda vôbec môže vyhlásiť núdzový stav," zdôraznil. "V trhovej ekonomike, aby sme zavádzali núdzový stav len preto, že niekto nie je ochotný pracovať za takú odmenu, akú mu niekto ponúka, je podivné," konštatoval.

"Budeme čakať a sme kedykoľvek ochotní vyjednávať," uviedol Kollár. Dodal, že lekársky stav je dnes zjednotený ako ešte nikdy a neočakáva masívne sťahovanie výpovedí pred začiatkom decembra. "Nie je to tak so zabezpečením zdravotnej starostlivosti, ako si vláda myslí," upozornil Kollár. Zároveň poprel vyhlásenia ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), že LOZ žiadalo zabezpečiť peniaze pre lekárov napríklad spoplatnením prevozu sanitkou. Platiť by sa podľa Kollára malo "len za zneužitie sanitky", keďže podľa neho niektorí ľudia zneužívajú sanitky "namiesto taxíkov". Odmietol tiež, že vláda ponúka lekárom zvýšenie platov o 300 eur, podľa Kollára ide maximálne o 300 eur, pričom niektorých lekárov by sa takmer nedotklo.

"Som presvedčený, že lekári chcú liečiť pacientov. Treba si uvedomiť, že naše možnosti sú obmedzené," vyhlásil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), podľa ktorého vláda vyšla požiadavkám LOZ v ústrety v maximálne možnej miere. Čo sa týka možnosti núdzového stavu, poznamenal, že sa bude týkať, ak k nemu príde, len špecifických nemocníc a aj v tých bude akútna zdravotná starostlivosť zachovaná.

Uhliarik: V prípade núdze počítame s vojenskými lekármi aj súkromníkmi

V prípade vyhlásenia núdzového stavu počíta Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na zabezpečenie akútnej zdravotnej starostlivosti v niektorých oblastiach aj s vojenskými lekármi a lekármi, ktorí sú v súkromných zariadeniach. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Zároveň zdôraznil, že pre vládu je vyhlásenie núdzového stavu až posledným možným riešením a veľa závisí od toho, koľko lekárov sa rozhodne ešte pred začiatkom decembra stiahnuť výpovede. V tejto chvíli podľa neho zostáva napriek tomu, že v poslednom čase viac ako štyristo lekárov výpovede stiahlo, v platnosti takmer 2000 výpovedí. Celkovo je lekárov pri lôžku 7500. "Ak po prvom dvanásty uvidíme, že niektorá nemocnica v niektorom regióne nie je to (zdravotnú starostlivosť, pozn. TASR) schopná zabezpečiť, tak na danú nemocnicu môžeme vyhlásiť núdzový stav," povedal Uhliarik.

Núdzový stav znamená, že riaditeľ nemocnice môže riadiť nemocnicu mimo Zákonníka práce. Môže nariadiť pracovnú povinnosť lekárom, ktorí nestiahli výpovede, pričom do práce môže povolať podľa potreby všetkých alebo len časť z nich. V prípade neuposlúchnutia hrozia lekárom sankcie, z ktorých najnižšou je pokuta približne 330 eur. Ak by sa tejto povinnosti snažili vyhnúť pomocou falošnej práceneschopnosti, bude rezort zdravotníctva reagovať zvýšenými kontrolami. Platy lekárov, ktorým bude uložená pracovná povinnosť, však nebudú nižšie ako normálne. Tým, ktorí výpoveď nepodali alebo ju stiahli, na základe memoranda podpísaného premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) dokonca mzdy stúpnu. "Čo sa týka plánu 'B', ako by mali nemocnice fungovať po prvom decembri, sú dve možnosti. Buď je to nemocnica, ktorej sa výpovede týkajú len okrajovo, táto nemocnica bude fungovať v normálnom režime," povedal Uhliarik. "Potom je to nemocnica, ktorá možno v určitom krátkom období bude musieť posunúť plánované operácie a výkony, ale akútnu starostlivosť zabezpečíme aj tu," zdôraznil. Čo sa týka budúcnosti, Uhliarik nevylúčil ako trvalé riešenie ani spájanie alebo rušenie oddelení v niektorých nemocniciach.

Minister zdravotníctva zdôraznil, že väčšinu požiadaviek Lekárskeho odborového združenia (LOZ) vláda prisľúbila splniť, nemôže však vyhovieť platovým požiadavkám odborov a nemôže im dať garancie na niektoré legislatívne kroky. "Slovensko si môže dovoliť zvýšenie platov o 30 percent, teda o 300 eur," uzavrel minister zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: