Lekári chcú naďalej rokovať, nepáči sa im ale diktát vlády

Lekári sú podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Mariana Kollára stále pripravení riešiť krízovú situáciu v zdravotníctve, ktorá hrozí pre hromadné výpovede lekárov. "Chceme rokovať a chceme sa nejakým spôsobom dohodnúť, ale ťažko sa rokuje s niekým, kto vám dáva len diktát, povie toto a nič viac," povedal Kollár na dnešnej tlačovej konferencii.

Poukázal, že lekári sú kvôli pacientom "odsúdení" na dohodu, pričom oni nie sú tí, ktorí povedali, že nebudú viac rokovať, čím reagoval na vyhlásenie premiérky Ivety Radičovej, že s LOZ už hovoriť nebude. "Prichádzame s riešeniami, prichádzame s kompromisnými návrhmi," vyhlásil podpredseda LOZ Pavel Oravec. Odbory upozornili, že bez 2000 lekárov nemožno zabezpečiť zdravotnú starostlivosť.

LOZ zároveň odmietlo niektoré tvrdenia predstaviteľov vlády. Napríklad pri požiadavke o zvyšovaní platov nie je podľa odborárov pravda, že ho chcú len pre tých lekárov, ktorí podali výpovede. "Toto by sme chceli jednoznačne dementovať, pretože tu došlo k hrubému zavádzaniu a môžeme povedať, že ku klamstvu," ohradil sa Kollár. Podľa neho požadujú odborári skutočné a spravodlivé odmeňovanie pre všetkých lekárov. Možností, kde sa dajú financie na platy lekárov nájsť, je podľa LOZ niekoľko. Napríklad platby poisťovní nemocniciam sú podľa odborárov neadekvátne. "Alebo výrazné plytvanie v systéme rýchlej zdravotnej služby či predražené nákupy prístrojov do nemocníc, vymenoval Peter Blaško z LOZ. Toto sú podľa neho tri základné piliere, kde sa zdroje nájsť dajú.

Lekári tvrdia, že nechcú, aby 1. decembra došlo ku kolapsu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto sa snažia ponúkať riešenia, ktoré však podľa nich kabinet nechce vidieť. Ako tvrdí Oravec, lekári doteraz nenašli žiadneho ochotného partnera na dialóg, problémom je podľa jeho slov aj chýbajúca legislatívna garancia naplnenia lekárskych požiadaviek. Odborom nie je jasné, že či zlučovanie oddelení či rušenie nemocníc, ktoré v rámci svojho plánu B avizovala vláda, môže byť systémové riešenie. "Toto je ten plán B, ktorý má zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre pacientov v plnom rozsahu? Kto môže tvrdiť, že sa budú rušiť nemocnice a oddelenia, a pritom nepríde k zníženiu zdravotnej starostlivosti pre pacientov?" konštatoval Kollár.

Ako poukázali lekárski odborári, k súčasnej situácii na Slovensku vydali v sobotu (27. 11.) deklaráciu aj prezidenti ôsmich európskych lekárskych organizácií. Podľa nej sú hlboko šokovaní tým, že prezident SR Ivan Gašparovič odporúča vláde použiť silu proti lekárom vyhlásením núdzového stavu v prípade, že sa im s doktormi nepodarí dohodnúť. Poľa európskych lekárskych organizácií by to bolo neakceptovateľné.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: