Šéf odborárov sa prihovoril lekárom, vyzval ich na zotrvanie

Šéf lekárskych odborov Marian Kollár sa dnes verejným listom obrátil na všetkých lekárov, ktorí trvajú na svojej výpovedi a vyzval ich, aby zotrvali. "Buďme pevní, morálne odolní, jednotní a vytrvajme v nastúpenej ceste! Víťazný koniec sa blíži. Túto skutočnosť majte na zreteli najmä vtedy, keď budete po jednom volaní k riaditeľovi a korumpovaní ponukami," napísal v liste. Lekárom radí odmietnuť individuálne rokovanie s odkazom, aby opäť zasadla vláda za rokovací stôl s Lekárskym odborovým združením a kompromisnou dohodou namiesto diktátu podpísali spoločné memorandum.

Kollár v liste kritizuje možnosť vyhlásenia núdzového stav v zdravotníctve, pričom avizuje právne kroky zo strany lekárov. "Obrátime sa na medzinárodné inštitúcie, aby sme protestovali s takýmto zaobchádzaním so zamestnancami a následne bude vláda donútená upustiť od svojho zámeru," uviedol v liste. Nie je totiž podľa neho prípustné, aby v demokratickej spoločnosti fungujúcej na trhových princípoch vláda nútila pracovať zamestnanca vyhlásením núdzového stavu len preto, že po ukončení výpovede podľa zákona niekto nechce zotrvať na pracovisku z dôvodu nesplnenia jeho podmienok.

Odborársky predák okrem toho lekárom vo výpovedi odkázal, že nasledujúcich 48 hodín bude pre nich previerkou charakteru svedomia a vizitkou celého lekárskeho stavu. "Tí, ktorí doteraz boli bičovaní nátlakom, vyhrážkami a napriek tomu vydržali a nestiahli výpoveď, budú od zajtra zo strany riaditeľov vystavení už len mamonu peňazí. Lebo oddávna platí, že kde nepomáha bič, príde cukor... Od zajtra začnú tikať hodiny odolnosti našich charakterov a svedomia," skonštatoval. Poukázal na to, že to, či lekári uspejú, teraz už záleží od každého jedného z nich.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: