České nemocnice vraj dostanú budúci rok viac peňazí, záleží aj na stave ekonomiky

Do českého zdravotníctva budúci rok v rámci verejného poistenia poputuje o 2,5 miliardy korún (97,33 mil. eur) viac než tento rok. Záleží však aj na stave ekonomiky, uviedol dnes minister zdravotníctva Leoš Heger. Úhradová vyhláška na budúci rok pridá českým nemocniciam v priemere až tri percentá, platy stúpnu o 6,25 percenta. Dokončenú vyhlášku odošle minister na pripomienkovanie.

"Úhradová vyhláška je veľkým úspechom všetkých, ktorí sa podieľali na legislatívnych i úsporných opatreniach v tomto roku. Bez nich by taký objem finančných prostriedkov v žiadnom prípade nebol možný," povedal český minister zdravotníctva. Vyhláška sa môže v polovici budúceho roka prehodnotiť, záleží na kondícii hospodárstva. Podľa Hegera sa systém zdravotného poistenia dostáva z ťažkých prepadov v minulých rokoch. "Systém nebude v tak hlbokom deficite, ako sa očakávalo," povedal minister. V príjmoch verejného zdravotného poistenia sa odrazí vývoj nezamestnanosti, uviedol námestník ministra Petr Nosek. "Rast príjmov verejného poistenia očakávame 1 až 1,5 percenta. Poisťovne by mali vykonať zmysluplnú reštrukturalizáciu a posilniť financovanie ambulantného sektoru," povedal Nosek.

Navýšenie platieb nebude rovnomerné. Polepšia si predovšetkým zariadenia, ktoré sa sťažujú, že sú dlhodobo podfinancované. V nemocniciach a lôžkových zariadeniach sa má zmeniť financovanie. Namiesto paušálnych platieb sa bude zohľadňovať počet pacientov, ktorých ošetria. Zdroj: idnes.cz

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: