Zvýšenie platov lekárov o 300 eur bude podľa I. Radičovej garantované parlamentom

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) dnes ubezpečila, že avizované budúcoročné zvýšenie platov všetkých lekárov v priemere o 300 eur bude garantované Národnou radou (NR) SR. Pôjde o poslanecký návrh. "Táto ponuka bude presne definovaná v NR SR tak, že sa nemôže stať, že by prisľúbené navýšenie nebolo reálne," avizovala po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Podľa Radičovej uvedená suma nie je o tom, že by si vláda neuvedomovala, aké má byť ohodnotenie lekárov, ale ide o maximum, čo dokáže v tejto finančnej situácii urobiť. "Prežívame jednu z najhlbších kríz od roku 1929. Všetko, čo sme boli schopní dať v prospech niektorých cieľových skupín, sme v prospech dali," zdôraznila. Hlava štátu stále verí, že nakoniec príde k dohode medzi kabinetom a štrajkujúcimi lekárni. Je presvedčený, že všetci rozumní lekári zvážia možnosti, ktoré v súčasnosti vláda má. Zdôraznil, že prakticky všetky požiadavky lekárskych odborárov sú splnené, dokonca maximálne naplnené. Obrátil sa preto na lekárov, aby túto situáciu brali do úvahy a aby pacientov nenechali za zatvorenými dverami. Premiérka je momentálne na rokovaní krízového štábu. Večer sa mimoriadne zíde vláda, aby sa zaoberala situáciou v zdravotníctve. V hre naďalej ostáva aj vyhlásenie núdzového stavu.

Premiérka by mala podľa R. Fica odvolať ministra Ivana Uhliarika

Za krízu, ktorá nastala v oblasti zdravotníctva, je zodpovedný minister Ivan Uhliarik a celá vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Prvý z menovaných pritom nastúpil na čelo rezortu ako najmenej pripravený minister v celej histórii samostatného Slovenska a mal by byť čo najskôr zo svojho postu uvoľnený. Na tlačovej konferencii venovanej aktuálnemu stavu zdravotníctva to dnes konštatoval predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

"Určite je potrebné, aby v rámci možnosti Iveta Radičová urobila opatrenia - odvolať Uhliarika a okamžite zrušiť transformáciu nemocníc. Toto by prispelo k utlmeniu krízy, ktorá tu je," konštatoval podpredseda Národnej rady SR. Líder sociálnych demokratov dnes zároveň prezentoval štvoricu vlastných prísľubov lekárom v prípade, že by Smer-SD bol súčasťou vlády po marcových predčasných voľbách. Fico garantoval zdravotníkom spomínané zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, navýšenie platby za poistencov štátu i vytvorenie priestoru na pravidelný sociálny dialóg všetkých strán zaujatých v tejto oblasti. "Na záver garantujeme, že okamžite otvoríme otázku prijatia ústavného zákona, ktorý bude brať na zreteľ rozhodnutie Ústavného sudu SR ako aj požiadavky medzinárodného práva a opäť sa pokúsi o to, aby bol zakázaný zisk zdravotných poisťovní," uviedol Fico. Ak by štát neprišiel o tieto zisky, mohol by podľa neho rezort v plnej miere reagovať na požiadavky zdravotníkov.

Súčasný vládny kabinet podľa Fica zlyhal aj pri rokovaniach s odborármi. "Toto je výsledok, keď si sadnú za jeden stôl neschopná premiérka a tvrdohlavý odborár," komentoval rokovania Fico. Predstavitelia vlády podľa neho zavádzajú, keď informujú verejnosť o ich stretnutí s Lekárskym odborovým združením (LOZ). "Na jednej strane hovoria o zvýšení platov pre všetkých lekárov, ale je zrejmé, že ide iba o platy lekárov v štátnom sektore, pričom nemocniciam, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti VÚC, vláda odkázala, že tiež im zvýšte a zaplaťte to zo svojich peňazí. Ale VÚC nemajú k dispozícii Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ako má štát," zdôraznil.

Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik (KDH) prikázal v nedeľu (27.11.) riaditeľom nemocníc zvýšiť plat všetkých lekárov v budúcom roku v priemere o 300 eur. K 1. októbru tohto roka podalo podľa vzoru českých kolegov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. Vláda reagovala na tieto požiadavky návrhom memoranda, odbory ho však neprijali a pripravili jeho vlastnú alternatívu. Vláda SR by sa mala mimoriadnou situáciou v zdravotníctve zaoberať dnes podvečer na svojom mimoriadnom rokovaní. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) cez víkend avizovala, že núdzový stav sa použije iba v nevyhnutnom prípade.

Do zdravotníctva ide viac peňazí ako za Ficovej vlády

Do zdravotníctva pôjde v tomto roku viac ako 3,9 miliardy eur a takmer rovnaká suma je naplánovaná v štátnom rozpočte na budúci rok. Rezort pod vedením Ivana Uhliarika (KDH) tak dáva do zdravotníctva viac, než to bolo kedykoľvek za vlády Roberta Fica (Smer-SD). Poukázala na to hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová v reakcii na dnešný brífing expremiéra. Ten kritizoval Uhliarika za súčasný kritický stav zdravotníctva a vyzval premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), aby ho odvolala. "Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik rokoval desiatky hodín o hromadných výpovediach s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ) aj s lekármi priamo v nemocniciach. Rokoval za účasti prezidenta aj premiérky. Výsledkom je memorandum, podpísané premiérkou, ktoré plní 90 percent požiadaviek LOZ," podčiarkla hovorkyňa.

Nedohoda medzi predstaviteľmi vlády a odborármi je podľa nej len na platoch. "Odborári žiadajú rast platov v priemere o 707 eur, ponuka ministerstva zdravotníctva a vlády je 300 eur," vysvetlila. Šéf sociálnych demokratov pritom konštatoval, že platy nie sú hlavnou požiadavkou lekárov. Za takú považuje predovšetkým legislatívne zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. "Strana Smer zanechala nemocnice s dlhom viac ako 350 miliónov eur a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu s dlhom okolo 150 miliónov eur. V roku 2006 ju prebrala v pluse 9 miliónov eur," pripomenula opozičnej strane Zollerová.

Líder sociálnych demokratov dnes prezentoval štvoricu vlastných prísľubov lekárom v prípade, že by Smer-SD bol súčasťou vlády po marcových predčasných voľbách. Fico garantoval zdravotníkom spomínané zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, navýšenie platby za poistencov štátu i vytvorenie priestoru na pravidelný sociálny dialóg všetkých strán zaujatých v tejto oblasti. "Na záver garantujeme, že okamžite otvoríme otázku prijatia ústavného zákona, ktorý bude brať na zreteľ rozhodnutie Ústavného sudu SR, ako aj požiadavky medzinárodného práva, a opäť sa pokúsi o to, aby bol zakázaný zisk zdravotných poisťovní," uviedol expremiér.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: