Ako svet objavil Bylinku nesmrteľnosti

Ako svet objavil Bylinku nesmrteľnosti
Zdroj: bigstockphoto.com

Prinášame vám zaujímavý článok o tom, ako sa svet dozvedel o najliečivejšej bylinke sveta. Túto bylinku užívali ľudia z horských oblastí južných provincií Číny po celé generácie, vždy ráno pred prácou na posilnenie, povzbudenie a zlepšenie fyzickej kondície, ale tiež každý večer na uvoľnenie a upokojenie. Bola označovaná ako elixír mladosti alebo tiež bylina nesmrteľnosti, keďže ľudia sa tu bežne dožívali veku 100 rokov a výskyt rakoviny v týchto oblastiach bol až neuveriteľne zriedkavý!

Prvé záznamy o použití Jiaogulanu ako liečiva sa datujú už v roku 1578, kedy sa Li Shi Zhen pustil do renovácie herbárov a popisuje Jiaogulan detailne v knihe "Compendium of Materia Medica". Popisuje jeho pozitívne účinky pri liečbe hematúrie, opuchov, pri bolestiach hrdla, horúčke, tumoroch a traume.

Veľký zvrat však nastal v rokoch 1969 -1971 a dopomohla k tomu náhoda. V Japonsku sa totižto začali hľadať náhradné sladidlá ako náhrada cukru, pretože japonská vláda zakázala používanie cyklamátu sodného. To podnietilo výskum sladkých rastlín ako sú Stévia či Jiaogulan - Gynostemma Pentaphyllum.

Súčasťou výskumného týmu bol lekár Dr. Masahiro Nagai na Farmakologickej univerzite v Hoshi a o tejto udalosti hovorí nasledovné:

"Bol som v Národnom Inštitúte Zdravia v spojených štátoch počas rokov 1969 -1971, keď mi Dr. Osama Tanaka profesor fakulty Medicíny v Hirošimskej univerzite poslal požiadavku na dokumenty mojej dizertačnej práce o Stévii, ktorá bola v tom čase predmetom štúdia na Hirošimskej univerzite ako zdroj prírodného sladidla. Po návrate do Japonska som sa pustil do štúdia inej rastliny - Jiaogulanu, ktorá by tiež mohla byť alternatívnym sladidlom, nakoľko som vedel zo svojich znalostí farmakognózie že obsahuje sladké komponenty."

Po prvej analýze týchto komponentov ostal Dr. Nagai úplne ohromený, keď vedecký svet prvý krát zistil, že niektoré z týchto komponentov sú identické s komponentmi v Žen-šene (Panax Ginseng), ktorý je absolútne nepríbuzný Jiaogulanu. Po týchto zisteniach prebehlo 23 stretnutí Japonskej Spoločnosti Farmakognózie v roku 1976 v Hirošime a o Jiaogulane sa už neviedli viac krát výskumy ako o sladidle, ale ako o liečive, kvôli jeho vysokým liečiacim účinkom. V ďalších výskumoch pokračoval vedec Dr. Tsunematsu, ktorý sa špecializoval na liečbu rakoviny pomocou exotického ovocia z Kene z rodu Cucurbitaceae (nazývane aj ako "ovocie dlhovekosti"). Po zisteniach, ktoré priniesli predošle výskumy Jiaogulanu sa začína naplno venovať tejto rastlinke. Jeho zistenia boli ešte prekvapujúcejšie ako očakával. Počas nasledujúcich 10 rokov výskumu on a jeho tým objavili a pomenovali 82 rôznych saponínov pričom ženšen ich obsahuje len 28! Saponíny sú unikátne látky s jedinečnými liečivými účinkami, ktoré sú obsiahnuté spravidla v rastlinách.

V osemdesiatych rokoch sa následne spustila vlna výskumov tejto jedinečnej rastlinky v rôznych kútoch sveta a publikuje sa viac než 300 vedeckých správ a dokumentov o Jiaogulane.


Výhradný dovoz produktov z tejto rastlinky na Slovensku zabezpečuje portál CajeSveta.sk. Nájdete tu čaje najvyššej kvality s označením BIO, ktoré zároveň držia ocenenie najlepší čaj roka 2002 v Thajsku. Jiaogulan kvôli jeho účinkom spadá do kategórie výživových doplnkov, čo podmieňuje jeho schválenie Úradom verejného zdravotníctva SR pred uvedením trh SR.  Na portáli CajeSveta.sk nájdete jedinečné produkty z tejto rastlinky, ktoré sú na Slovensku schválené.

Na záver Vám prinášame menšiu ukážku z toho, čo priniesli dlhoročné výskumy a štúdie:

Antioxidant:

Táto bylina vykázala v testoch znižovanie množstva voľných radikálov (superoxid radikálov) a hydrogén peroxidu v bielych krvinkách čo je vynikajúci indikátor antioxidantov. Ukázala tiež významnú úlohu ako antioxidant zvyšovaním endogénnej SOD (super-oxid-dismutáza). SOD je enzým - najdôležitejší antioxidant v tele, ktorý zohráva najvýznamnejšiu úlohu pri obrane všetkých buniek vystavených pôsobeniu oxygénu v tele. Výskumy ukázali že v ľudskom tele sa úroveň SOD zvýšila na úroveň "mladého človeka" po dennom užívaní 20mg Gypenosides (aktívna látka v Gynostemme pentaphyllum) po dobu jedného mesiaca.

Adaptogén:

Jiaogulan reguluje nervový systém. Pôsobí dvojfázovo na funkciu mozgu, povzbudzujúco alebo upokojujúco v závislosti na potrebe, rovnako ako pri usmerňovaní hormonálnych funkcií pri ženách a mužoch. Zdravotné benefity týchto fyziologických účinkov hrajú hlavnú úlohu pri schopnosti organizmu odolať stresu a psychickej záťaži. Klinické štúdie ukázali , že až v 95% prípadov pomohol proti nespavosti.

Krvný tlak:

Rastlina bola široko skúmaná za jej priaznivé pôsobenie na krvný tlak. Aj keď presný mechanizmus tejto vlastnosti sa ešte stále skúma, štúdie ukázali, že až v 82% prípadov došlo k upraveniu krvného tlaku.

Cholesterol:

Klinické štúdie dokázali, že napomáha regulovať hladinu cholesterolu LDL (zlý cholesterol) a HDL (dobrý cholesterol, ktorý pomáha metabolizovať cholesterol z artérií) v krvi. Taktiež spomaľuje agregáciu krvných doštičiek.

Cukrovka:

Reguluje hladinu cukru v krvi. Takmer u všetkých pacientov s diagnózou Diabetes mellitus sa ukázalo zlepšenie ich stavu.

Srdce:

Výsledky z ľudských štúdií potvrdili, že táto liečivá rastlina môže zosilniť kontrakciu srdcového svalu a ejekčnú frakciu srdca. Iné štúdie ukázali, že saponíny zvyšujú silu a odolnosť v ľudskom tele. Vzhľadom na tieto skutočnosti, jiaogulan sa stáva perfektnou bylinou pre každého kto chce zlepšiť svoje výkony v športe.

Pečeň - Hepatitída B:

Pozitívne vlastnosti boli dokázané aj pri chorobách pečene a pri hepatitíde B. Klinické štúdie potvrdili aj schopnosť zlepšovať ochranu pečene pred toxickými látkami ako napríklad tetrachlórmetán. Zlepšenie sa prejavilo v 89% prípadov.

Imunita:

Táto liečivá rastlina taktiež demonštrovala svoje schopnosti pre podporu imunitného systému. Klinické štúdie dokázali aj jeho silné imunomodulačné vlastnosti. Zvyšuje množstvo bielych krviniek, fagocytov a sérového IGG. A práve preto je vhodný pre pacientov po chemoterapii a ožarovaní. Táto bylina taktiež upravuje formovanie lymfocytov a zvyšuje ich aktivitu. Bolo tiež zistené výrazné zvýšenie aktivity NK (natural killer cells - druh cytotoxických lymfocytov, ktoré sú hlavnou súčasťou imunitného systému - pôsobia v tele zabíjaním rakovinových buniek a vírusov) u pacientov s rakovinou.

Vylučovací systém:

Pôsobí pozitívne na vylučovací systém (močové cesty, močový mechúr, obličky). Má močopudný účinok.

Bronchitída:

Štúdia 86 prípadov chronickej bronchitídy vykázala efektivitu pri užívaní tejto byliny až na úrovni 93%. V ďalšej štúdii na 96 pacientoch bola efektivita na úrovni 92%.

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: