Východná Európa je mimoriadne postihnutá nákazami vírusom HIV

Počet ľudí nakazených vírusom HIV rastie z celosvetového hľadiska najrýchlejšie vo východnej Európe. Počet nových infekcií v regióne sa za posledné desaťročie zvýšil o 250 percent, vyplýva zo správy, ktorú zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred Svetovým dňom boja proti AIDS (1. decembra).

V absolútnych číslach je ťažiskom epidémie AIDS naďalej subsaharská Afrika, kde žijú viac ako dve tretiny infikovaných ľudí. Z tohto regiónu však prichádzajú aj pozitívne správy: čoraz viac ľudí dostáva antiretrovirálne lieky. Podiel HIV-pozitívnych ľudí, ktorí majú prístup k liečbe, je naopak vo východnej Európe nízky. WHO predstavila výročnú správu spolu s Detským fondom OSN a Spoločným programom OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS) dnes v Ženeve. Správa hovorí o "bezpríkladnom pokroku" v boji proti šíreniu HIV. V poslednom desaťročí poklesol počet nových infekcií celosvetovo o 15 percent na 2,7 milióna v roku 2010. Znížil sa aj počet úmrtí v dôsledku AIDS - za päť rokov o 22 percent na 1,8 milióna. Rastie informovanosť o HIV a AIDS, prístup k liečbe i prevencii. V rozvojovom svete sa počet tehotných žien, ktoré podstúpili testy, za päť rokov zvýšil štvornásobne.

"Šanca uspieť v boji s epidémiou je dnes skutočne reálna," uviedol riaditeľ oddelenia WHO pre HIV Gottfried Hirnschal. Trendy v regióne východnej Európy a strednej Ázie sú však "znepokojujúce". Podľa aktuálnych odhadov v ňom v uplynulom roku žilo približne 1,5 milióna HIV-pozitívnych ľudí, čo je od roku 2001 prírastok 250 percent. Vyše 90 percent z týchto infekcií evidujú v Rusku a na Ukrajine. "Nič nezaznačuje tomu, že epidémia v tomto regióne dosiahla vrchol," uvádza sa v správe s tým, že pri viac než 60 percentách prípadov nákazy HIV ide o užívateľov drog. V Rusku sa počet ľudí infikovaných vírusom HIV tento rok zvýšil až o desať percent oproti minulému roku. V krajine hlásili za prvých desať mesiacov vyše 48.000 nových nákaz, informovali dnes federálne úrady s predpokladom, že počet HIV-pozitívnych ľudí v Rusku sa v najbližších piatich rokoch zvýši na dva až tri milióny. V súčasnosti je ich podľa odhadov vyše jeden milión.

Až 22,9 milióna z celosvetovo 34 miliónov HIV-pozitívnych ľudí žilo v roku 2010 v subsaharskej Afrike, v ktorej zaznamenali aj 70 percent nových nákaz, uviedla WHO. Juhoafrická republika je naďalej krajinou s najväčším počtom infikovaných - 5,6 milióna, čo je viac ako v celej Ázii. Počet nových infekcií v JAR však klesá, okrem iného vďaka rastúcemu rozšíreniu prezervatívov. Zvýšenie počtu nových nákaz evidovali minulý rok v severnej Afrike a na Blízkom východe, pokles naopak v Ázii. Správa WHO kritizuje, že financovanie programov boja proti HIV sa počas hospodárskej krízy v roku 2010 výrazne znížilo. Predtým celosvetovo každoročne stúpalo. Podľa odhadov dnes investície do týchto programov predstavujú 16 miliárd dolárov (12 mld. eur), potrebných je však 22 až 24 miliárd dolárov. OSN si za jeden z miléniových rozvojových cieľov stanovila zastavenie rozširovania AIDS do roku 2015.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: