29.11. - 30.11.2011 - protest lekárov - súhrn: informácie z nemocníc ...

Infolinky pre pacientov - telefónne čísla,  hotline na MZSR, 155  ...

30.11.2011

Situácia v najväčšej slovenskej nemocnici je podľa jej riaditeľa vážna

Situácia v najväčšej slovenskej nemocnici, Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), je podľa jej riaditeľa Miroslava Buchu vážna. Ako poznamenal, ak v nemocnici nebudú lekári, tak nebude schopná poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť. "Pekne prosím všetkých mojich lekárov, aby ostali na svojich pracoviskách," povedal. Podľa jeho slov sa v súčasnosti robí všetko preto, aby UNB zabezpečila minimálne neodkladnú zdravotnú starostlivosť. "Akékoľvek zlyhanie súčinnosti komunikácie môže viesť k ohrozeniu zdravia," upozornil. Po vyhlásení pre médiá sa vrátil späť na rokovanie, ktoré dnes prebieha v Národnej rade SR. Začalo krátko po 16.00 hodine.

V regiónoch ohrozených núdzovým stavom pribudne desať ambulancií

Akciová spoločnosť Falck Záchranná od 1. decembra posilňuje sieť vlastnej záchrannej zdravotnej služby (ZZS) o ďalších 10 ambulancií, ktoré budú pomáhať v regiónoch, ohrozených núdzovým stavom v nemocniciach. Pre TASR to uviedla hovorkyňa skupiny Falck Alena Lacyková-Krčová. Namiesto pôvodných ambulancií v 91 staniciach bude neodkladnú prednemocničnú starostlivosť zabezpečovať až 101 ambulancií poskytovateľa Falck Záchranná. Doplnených desať ambulancií Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) bude pomáhať v spádových oblastiach Trstená, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Čadca, Považská Bystrica, Sabinov a Dolný Kubín. Pre región Žilina sú vyčlenené až tri ambulancie s posádkou RZP.

V Považskej Bystrici výpovede nestiahlo už iba 11 lekárov, starostlivosť nie je ohrozená

Vedenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici evidovalo dnes o 17.00 h už 20 stiahnutých výpovedí z celkového počtu 31 podaných výpovedí zo strany lekárov. Ako informoval riaditeľ nemocnice Peter Rendek, výpovede zatiaľ nestiahlo 11 lekárov z ortopedického, otorinolaryngologického, rádiodiagnostického, pediatrického, traumatologického oddelenia a oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. "Situácia sa mení každou hodinou a je možné, že sa konečné číslo v prospech nemocnice a pacientov bude do dnešnej polnoci ešte naďalej meniť. Aj so zvyšnými lekármi naďalej rokujeme o možnosti ich návratu. Vzhľadom na počet stiahnutých výpovedí, však už teraz môžem potvrdiť, že Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici je schopná pacientom zabezpečiť zdravotnú starostlivosť bez výraznejších problémov, tak ako tomu bolo doposiaľ," uviedol Rendek.

Námestníčka FNsP pripustila, že v práci dnes nebolo vyše 50 lekárov

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove (FNsP), pre ktorú platí núdzový stav, zasadá bezpečnostná rada prešovského obvodu. Počas rokovania s krátkym vyhlásením pred novinárov predstúpila námestníčka riaditeľa FNsP pre ošetrovateľstvo Jana Jurášeková. K aktuálnemu stavu uviedla, že pôvodne podalo výpovede 171 lekárov, z ktorých 29 výpovede stiahlo. Ďalej uviedla, že lekári vo výpovediach si prevzali príkaz o pracovnej povinnosti v zmysle platnej legislatívy. Námestníčka najskôr prečítala z vyhlásenia, že lekári dnes nastúpili do práce, liečebné výkony prebiehali v riadnom režime, rovnako sa vraj podľa plánu uskutočnili aj operačné výkony. Na otázku novinárov, či je pravda, že lekári dnes na niektorých oddeleniach z rôznych dôvodov v práci neboli, odpovedala, že k tejto situácii sa vyjadria neskôr. Následne však pripustila, že v práci dnes nebolo asi 50 lekárov. "Lekári, ktorí sú vo výpovediach, si prevzali dnes príkaz na povinnosť pracovnej činnosti. Čiže tento príkaz sú povinní rešpektovať a sú povinní zajtra nastúpiť na pracovný výkon," povedala Jurášeková. Potvrdila, že toto opatrenie sa týkalo všetkých lekárov. Na otázku, ako budú o pracovnej povinnosti informovaní tí lekári, ktorí dnes neboli v práci, odpovedala, že po dohode s obvodným úradom, bol vydaný príkaz riaditeľa aj s konkrétnym zoznamom lekárov, celoplošne na jednotlivé oddelenia. "To sa ráta, ako keby boli oboznámení, čiže niektorí boli jednotlivo, niektorí celoplošne v rámci oddelenia. Je to vlastne tak, že je to platné, ak je to dané na oddelenie, tí lekári sú povinní nastúpiť k pracovnej činnosti," vysvetlila námestníčka. Zdôraznila, že postupovali podľa manuálu ministerstva zdravotníctva a pokynov obvodného úradu. "Vychádza príkaz riaditeľa, aby primári každé ráno hlásili počet lekárov na oddeleniach, či sú schopní zabezpečiť riadnu prevádzku, alebo potrebuje byť oddelenie v akútnom režime, alebo či vôbec môže byť poskytovaná starostlivosť," konštatovala námestníčka a doplnila, že presnejšie informácie o konkrétnych krokoch budú známe vo štvrtok (1.12.) ráno, kedy bude jasné, koľko nastúpi lekárov do práce. Podľa informácií TASR dnes napríklad na oddelení traumatológie pracovali len piati lekári, pričom v bežnom režime ich je počas pracovného dňa asi 15. "Podľa mne dostupných informácií dnes do práce nenastúpilo asi 75 lekárov," uviedol podpredseda Lekárskeho odborového združenia pri FNsP v Prešove Silvester Smolnický. Dodal, že on v práci nebol a neprevzal si ani príkaz na pracovnú povinnosť. Ešte dnes vraj odchádza do zahraničia, kde dostal ponuku na pracovné miesto.

V NsP Prievidza stiahlo výpoveď 12 lekárov

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach dnes stiahlo výpoveď 12 lekárov, z toho jeden z nich podpísal memorandum. Vedenie tak v súčasnosti eviduje 39 výpovedí lekárov. Ako pre TASR potvrdil riaditeľ nemocnice Ladislav Gerlich, lekári, ktorí výpovede stiahli, ostávajú na svojich pôvodných pracovných miestach. Vedenie nemocnice už zároveň všetkým lekárom, ktorých sa to týka, odovzdalo príkazy na pracovnú službu. Núdzový stav lekári rešpektujú, do služby dnes nastúpili. Zdravotná starostlivosť je podľa Gerlicha v súčasnosti v zariadení zabezpečená v plnom rozsahu. "Je zabezpečená v plnom rozsahu našimi riadnymi zamestnancami a lekármi, ktorí majú nariadenú pracovnú povinnosť," podotkol Gerlich.

V Rooseveltovej nemocnici uložili 84 lekárom pracovnú povinnosť

V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta bola 84 lekárom, ktorí sú vo výpovednej lehote, uložená pracovná povinnosť. Pre TASR to uviedla Ružena Maťašeje z referátu internej a externej komunikácie nemocnice. Oddelenia infektológie, ORL, OAIM (oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny), psychiatrie a kliniky urologická, očná a plastickej chirurgie budú od štvrtka 1. decembra poskytovať akútnu zdravotnú starostlivosť. "Ostatné oddelenia sú funkčné a zdravotná starostlivosť bude na nich poskytovaná v štandardnom režime," dodala Maťašeje. V Rooseveltovej nemocnici bolo celkovo podaných 201 výpovedí lekárov. K dnešnému dňu evidujú 146 platných výpovedí lekárov, ktoré doteraz späť vzaté neboli.

V UNM nesúhlasí s prácou nadčas 45 lekárov

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) eviduje 45 oznámení lekárov o nesúhlase s prácou nadčas. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa UNM Katarína Kapustová. „Situáciu budeme priebežne riešiť tak, aby sme zabezpečili neodkladnú aj odkladnú zdravotnú starostlivosť o našich pacientov,“ skonštatovala Kapustová. Lekári UNM v pondelok (28. 11.) upozornili, že na protest proti plánu B vlády SR odmietnu vykonávať pohotovostné služby. Poukázali pritom na vysoké riziko pracovnej preťaženosti, ako aj na nedostatok materiálneho a technického vybavenia, pokiaľ by mali ošetrovať v rámci plánu B viac pacientov. „Odmietame takýto spôsob zbavovania sa zodpovednosti za zabezpečenie zdravia obyvateľov SR, za ktorých vy nesiete plnú zodpovednosť," odkázali vláde v texte, ktorým odmietli pohotovosti.

V popradskej nemocnici odvolali výpovede ďalší lekári

V popradskej nemocnici sa niektorí lekári rozhodli stiahnuť svoje výpovede. Prednosta obvodného úradu v Poprade Milan Baran pre médiá vyhlásil, že vo výpovedi ostalo už len 16 z pôvodných 36 lekárov. Najviac ohrozené boli oddelenia traumatológie a ortopédie. "Na ortopédii stiahli výpovede všetci, na traumatológii ostal vo výpovedi jeden lekár," priblížil Baran. Obe tieto oddelenia by tak od štvrtka (1.12.) mali fungovať normálne. Baran zdôraznil, že bezpečnostný výbor zasadne vo štvrtok popoludní a navrhne núdzový stav v popradskej nemocnici odvolať. Nevylúčil, že niektorí lekári svoje výpovede ešte stiahnu. „Pracovné príkazy dnes boli doručené 27 lekárom, počas dňa sa situácia zmenila a niektorí lekári svoje výpovede stiahli. Tento stav ešte nie je pevný, obe ohrozené oddelenia však budú plne fungovať a nehrozí tam mimoriadna situácia,“ vysvetlil Baran. Ostatných oddelení v popradskej nemocnici sa výpovede výraznejšie nedotkli. Dôvody, prečo lekári svoje výpovede nakoniec stiahli, Baran nechcel komentovať.

Do práce nenastúpilo 15 lekárov vo výpovedi detskej nemocnice v Banskej Bystrici

Do práce dnes nenastúpilo 15 lekárov vo výpovedi Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici. "Riešime to v rámci pripraveného krízového plánu zabezpečením chirurgie externistami," uviedol TASR riaditeľ nemocnice Ján Nosko. Konkretizoval, že osem lekárov doručilo práceneschopnosť. Do práce nenastúpilo šesť lekárov kliniky detskej chirurgie, sedem druhej detskej kliniky a dvaja z kliniky pediatrie a onkológie. K dnešnému dňu je v nemocnici stiahnutých 28 výpovedí, 32 lekárov vo výpovedi ešte stále je.

V Univerzitnej nemocnici v Košiciach ukončia niektorí lekári pracovný pomer

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach zostáva platných už len 10 výpovedí. Niekoľko lekárov sa rozhodlo ukončiť pracovný pomer a ďalším ešte výpovedná lehota plynie, pretože výpoveď podali neskôr. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Nemocnica nemusí nikomu nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu. "Situácia sa po stiahnutí 228 výpovedí lekárov definitívne stabilizovala. Vzhľadom na aktuálny vývoj bol v utorok (29.11.) zrušený zákaz prijímania pacientov na plánované hospitalizácie a výkony, takže prevádzka všetkých našich kliník a oddelení je už zabezpečená v štandardnom režime," uviedla Oravcová. UNLP má aktuálne 1356 lôžok a cca 3690 zamestnancov, z toho 800 lekárov. Je druhou najväčšou slovenskou nemocnicou a poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen pre pacientov z Košického kraja, ale v špecifických odboroch pre celý východoslovenský región. Ročne uskutoční cca 50.000 hospitalizácií. V uplynulom roku podľa Oravcovej vyšetrili jej zdravotnícki pracovníci ambulantne, konziliárne a v ústavných pohotovostných službách viac než 660.000 pacientov.

Lekári na Kramároch skrývajú nervozitu, pacienti sú zatiaľ pokojní

Hoci pacienti v bratislavskej nemocnici na Kramároch sú zatiaľ pokojní a výrazné zmeny v zdravotnej starostlivosti nezaznamenali, nervozita medzi lekármi je citeľná. Zhromažďujú sa na chodbách a pred nástenkou so zverejnenými zoznamami mien, na ktoré sa vzťahuje pracovná povinnosť v dôsledku vyhláseného núdzového stavu, a diskutujú. "Videl som správy, že nejaký Liptovský Mikuláš. Aký Liptovský Mikuláš?" kričí do telefónu doktor v strednom veku. Aj TASR dnes informovala, že vedenie nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši zvažuje po konzultácii s okresným prokurátorom podanie trestného oznámenia na skupinu lekárov vo výpovednej lehote, ktorí dnes ráno nenastúpili do práce.

Aj na Kramároch sa však časť lekárov snaží vyhnúť nástupu do práce práceneschopnosťou. "Podľa mňa to už prestali koordinovať, vymklo sa to spod kontroly," hovorí doktor dvom kolegom v bielych plášťoch. "To sú tie zoznamy lekárov?" pýta sa ďalší pred nástenkou. Reakcie na otázku, či sú ochotní povedať o situácii v nemocnici pár viet pre TASR, sú chladné. "Však vidíte," konštatuje lekárka a urýchlene odchádza. "My sa k tomu nebudeme vyjadrovať. Opýtajte sa vedenia nemocnice," konštatuje dvojica lekárov a dôrazne dáva najavo, že prítomnosť reportéra nie je vítaná. O niečo zhovorčivejší je nemocničný personál. "Na centrálnom príjme zatiaľ všetko funguje normálne. Neviem, čo bude ďalej, to závisí od doktorov," priznáva sanitárka.

Pacientka z urológie hovorí, že zdravotná starostlivosť je zatiaľ rovnaká ako počas predchádzajúcich dní, zmenenú atmosféru však cítiť. "Na chodbách vidíte menej lekárov. Menej operujú. Keď som ja bola na operácii minulý týždeň, bolo nás v tej 'čakacej miestnosti' šesť. Teraz priviezli na oddelenie len jedného - dvoch, čo asi operovali včera," hovorí. "U nás na neurochirurgii všetko funguje normálne. Aspoň ja som si nič nevšimol," dopĺňa ju pacient Richard.

Atmosféra v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) pôsobí na prvý pohľad pokojnejšie, hoci tu stále evidujú výpovede 90 ich z 274 lekárov. Ani tu však nikto nechce hovoriť pre médiá. "Obráťte sa na hovorkyňu," odkázala nás mladá lekárka.

Pacienti zatiaľ problémy neevidujú. "My sme boli na rehabilitácii. Tam je všetko rovnaké ako predtým. Ešte máme dva termíny a ostali nám, nemenia sa. Máme normálne prísť," hovorí žena s asi desaťročným chlapcom. Tínedžerka, ktorá je v nemocnici spolu s paňou v strednom veku pre vyšetrenie na krčnom oddelení, hovorí, že prebehlo normálne. "Nemyslím, že by sme čakali dlhšie ako zvyčajne. Ale zdá sa mi, že po chodbách chodí menej doktorov," hovorí pani.

"Riaditeľ nemocnice uložil pracovnú povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti všetkým lekárom po dobu trvania núdzového stavu," uviedla pre TASR hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická. Počas dnešného dňa sa podľa jej slov vykonávajú akútne operačné výkony, ostatná zdravotná starostlivosť má byť poskytovaná v štandardnom režime. "Vo štvrtok (1.12.) napriek vyhlásenému núdzovému stavu a uloženiu pracovnej povinnosti na výkon zdravotnej starostlivosti všetkým lekárom, pravdepodobne budeme vykonávať len akútne operačné výkony, nakoľko nevieme vylúčiť problémy na Klinike detskej chirurgie," avizovala.
Poukázala tiež na to, že najzložitejšia situácia je na Klinike detskej chirurgie, kde dnes do zamestnania nenastúpili 15 lekári z dôvodu pracovnej neschopnosti alebo ošetrovania člena rodiny. Viacerí lekári, ktorí sú vo výpovediach, podľa informácií TASR dnes nenastúpili do práce. Pravdepodobne sa tak deje v rámci odborárskej akcie a vo viacerých nemocniciach. Tieto informácie sa zatiaľ potvrdili na bratislavských Kramároch, v nemocnici na Antolskej ulici, v bratislavskej detskej fakultnej nemocnici a ministerstvo zdravotníctva potvrdilo takúto situáciu v nemocnici v Liptovskom Mikuláši. Ako pre TASR priblížil nemenovaný lekár z bratislavskej detskej nemocnice, lekári, ktorí neprišli, oznámili svojim nadriadeným, že sa cítia zle a neprítomnosť by tak mali ospravedlniť práceneschopnosťou. Lekárske odbory v noci prostredníctvom svojich komunikačných kanálov vyzvali lekárov vo výpovediach, aby sa okamžite ozvali koordinátorom. Zároveň zverejnili manuály, ako postupovať v prípade povolania do práce v rámci núdzového stavu. V bratislavských nemocniciach nenastúpili lekári do práce ani napriek tomu, že ich podľa informácií TASR všetkých povolali do práce v rámci vyhláseného núdzového stavu. "Povolali všetkých takmer 500 lekárov vo výpovediach," povedal pre TASR jeden z lekárov ružinovskej nemocnice.

Výpovede v Považskej Bystrici stiahlo 15 z 31 lekárov, ostatní majú čas do polnoci

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici stiahlo do dnešného popoludnia výpovede 15 lekárov. Vedenie nemocnice čaká, že sa k nim pridajú aj niektorí ďalší zo 16 lekárov, ktorí výpovede zatiaľ nestiahli. TASR o tom informoval námestník riaditeľa NsP v Považskej Bystrici Igor Steiner. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je podľa neho aj naďalej ohrozené na chirurgickom, anestéziologicko-resuscitačnom a ortopedickom oddelení. "Lekári, ktorí ešte chcú stiahnuť výpovede, majú čas do dnešnej polnoci. Ja budem až dovtedy v práci a každý jeden lekár môže prísť svoju výpoveď stiahnuť," zdôraznil Steiner. V považskobystrickej nemocnici nevyhlásili núdzový stav i napriek tomu, že výpoveď podala asi tretina lekárov. "Ťažko mi je hodnotiť rozhodnutie pani premiérky a ministra zdravotníctva. Určite mali dôvody na to, že núdzový stav v našej nemocnici nevyhlásili. Či to bolo nešťastné riešenie, alebo bol za tým nejaký úmysel, to by museli vysvetliť oni," dodal Steiner s tým, že ak by lekári nestiahli výpovede, mala by nemocnica obrovské problémy a museli by sa obrátiť na nemocnice v núdzovom režime, aby im prebrali pacientov. Ako dodal, na vedenie považskobystrickej nemocnice sa dokonca obrátili z Fakultnej nemocnice v Trenčíne s preventívnou žiadosťou o pomoc v prípade pediatrických pacientov. "Súhlasili sme, no zatiaľ pomoc nepotrebovali," doplnil Steiner.

Okrem nitrianskej budú nemocnice v kraji fungovať rovnako ako doteraz

Fakultná nemocnica v Nitre bude od zajtrajšieho dňa poskytovať pacientom len akútnu zdravotnú starostlivosť. Podľa informácie námestníka riaditeľa Petra Mondeka pôvodne podalo výpovede 63 lekárov, z nich 46 výpovede ku dnešnému dňu nestiahlo. V nemocnici pracovalo celkovo 235 lekárov. Všetky plánované operácie sú až do odvolania pozastavené. „Neviem povedať, dokedy bude tento stav trvať. Najskôr sa musí situácia v zdravotníctve znormalizovať,“ konštatoval Mondek. Ďalšie tri nemocnice v kraji budú fungovať v normálnom režime rovnako ako doteraz. V nemocnici v Leviciach podalo výpovede pôvodne 40 lekárov z celkového počtu 77. Ku dnešnému dňu 38 lekárov svoje výpovede stiahlo, dvaja od 1. decembra z nemocnice odchádzajú. „Nie sú to kľúčové pozície, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť chod nemocnice. Zdravotnú starostlivosť budeme pacientom poskytovať v rovnakom rozsahu ako doteraz,“ uviedol riaditeľ nemocnice Rudolf Hlavács. V nemocnici v Topoľčanoch nestiahlo výpovede 17 lekárov z pôvodne avizovaných 46. V nemocnici pracuje 81 lekárov. Podľa riaditeľky nemocnice Marty Eckhardtovej bude nemocnica poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu rovnako ako doteraz, odchod 17 lekárov dokáže zvládnuť. „Nerušíme žiadne operácie, prakticky len dnes sme neoperovali, pretože štyria anesteziológovia mali dovolenku,“ uviedla riaditeľka. Obidve nemocnice, Levice aj Nové Zámky, sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja. V normálnom režime bude od zajtrajšieho dňa fungovať aj Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch. Pracuje v nej 170 lekárov. Podľa riaditeľa Mariána Karvaja poskytovanie zdravotnej starostlivosti vrátane plánovaných operácií v novozámockej nemocnice nie je ohrozené.

Doteraz 21 trnavských lekárov neprevzalo nariadenie o pracovnej povinnosti

Vedeniu trnavskej Fakultnej nemocnice (FN) sa do 15.30 hodiny nepodarilo doručiť nariadenie o pracovnej povinnosti 21 lekárom vo výpovedi. V zariadení je do týchto chvíľ 64 lekárov, ktorí na svojich výpovediach naďalej trvajú, 43 nariadenia prevzali. Informoval o tom riaditeľ FN Gabriel Pavelek. Riaditeľ sa zaoberá otázkou, akým spôsobom doručiť zostávajúce nariadenia. Oslovili na spoluprácu pri doručovaní aj policajný zbor, ktorý im vyšiel v ústrety v rámci obvodu Trnava. "Pre tých mimo regiónu využijeme možno poštu alebo osobné doručenia, ešte zvážime," dodal Pavelek. Z tých 21 lekárov je väčšina z internej kliniky a neurologického oddelenia. Na neurológii nastúpili do práce dvaja z ôsmich lekárov, podľa riaditeľa pomoc prišla z externého prostredia a spoluprácou oddelení v nemocnici. Pavelek dodal, že uvažuje o podaní trestných oznámení na lekárov, ktorí nebudú akceptovať nariadenie pracovnej povinnosti. "Postupy konzultujem s Bezpečnostnou radou obvodu Trnava, rozhodovanie o mnohých krokoch v takejto situácii je v jej právomoci," povedal Pavelek.

V bratislavskej detskej nemocnici je vo výpovedi stále 90 lekárov

V bratislavskej detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) evidujú stále 90 z 274 lekárov. "Riaditeľ nemocnice uložil pracovnú povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti všetkým lekárom po dobu trvania núdzového stavu," uviedla pre TASR hovorkyňa zariadenia Dana Kamenická. Počas dnešného dňa sa podľa jej slov vykonávajú akútne operačné výkony, ostatná zdravotná starostlivosť má byť poskytovaná v štandardnom režime. "Vo štvrtok (1.12.) napriek vyhlásenému núdzovému stavu a uloženiu pracovnej povinnosti na výkon zdravotnej starostlivosti všetkým lekárom, pravdepodobne budeme vykonávať len akútne operačné výkony, nakoľko nevieme vylúčiť problémy na Klinike detskej chirurgie," avizovala. Ostatná zdravotná starostlivosť má byť poskytovaná v štandardnom režime. Poukázala na to, že najzložitejšia situácia je na Klinike detskej chirurgie, kde dnes do zamestnania nenastúpili 15 lekári z dôvodu pracovnej neschopnosti alebo ošetrovania člena rodiny.

Vedenie nemocnice v Liptovskom Mikuláši zvažuje trestné oznámenie na absentujúcich lekárov

Vedenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši zvažuje po konzultácii s okresným prokurátorom podanie trestného oznámenia na skupinu lekárov vo výpovednej lehote, ktorí dnes ráno nenastúpili do práce. TASR o tom informoval zástupca riaditeľa Ivan Rusnák. "Nastala naozaj závažná situácia, lebo neprišlo 10 lekárov na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), sedem na chirurgiu a dvaja na traumatológiu. Aj lekár je len človek, ktorý môže ochorieť či mať iný vážny dôvod, no v tomto prípade to nemôžeme hodnotiť inak ako skupinovú akciu, aby sa vyhli prevzatiu nariadení v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom. Nikto z nich nás vopred neupovedomil, že dnes z nejakého dôvodu nepríde do práce," skonštatoval. Kritická situácia s nedostatkom lekárov na OAIM podľa neho nespôsobila našťastie žiadne ohrozenie zdravia či životov pacientov. "Dvoch sme preložili na interné oddelenie. Zostala tam len jedna pacientka v dlhodobo vážnom stave, o ktorú sa starajú traja kvalifikovaní lekári. Jeden prišiel na výpomoc z ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnice. Na ďalšie oddelenia okrem spomínaných troch nepotrebujeme posily. Samozrejme, na anestéziológov sú naviazaní všetci ostatní operatéri," zdôraznil Rusnák. Primárka OAIM Mária Buffová uviedla po poludňajšom príchode do areálu nemocnice ako dôvod ranného nenastúpenia do práce, že má zápal pľúc a bola na vyšetrení. "Povedali sme si, že posledný deň predtým, ako budeme musieť rešpektovať podmienky núdzového stavu, využijeme na starostlivosť o svoje zdravie, lebo potom už na niečo také nebude čas," vysvetlila. "Výpovede nesťahujeme, neporušujeme žiadne zákony ani ústavu, chceme len svoje práva, aby sme napríklad mesačne nemuseli robiť 300 až 350 hodín. To sa, navyše, pri nedostatočnom ohodnotení nedá vydržať donekonečna. Pracujem už 30 rokov a stačí sa zamyslieť, koľko lekárov za ten čas odišlo do zahraničia," dodala s tým, že nie je právnička, preto nevie posúdiť avizované trestné oznámenie.

Lekári v Lučenci podali výpovede neskôr, nemocnica pokračuje bez zmien

Nemocnica v Lučenci pokračuje v štandardnom režime. Ako pre TASR povedal riaditeľ nemocnice Július Höffer, lekári v ich neziskovej organizácii podali protestné výpovede neskôr ako ich kolegovia v štátnych nemocniciach. Nemajú preto dôvod zatiaľ nenastúpiť do pracovných zmien. Riaditeľ lučeneckej nemocnice s viacerými dôvodmi protestujúcich lekárov súhlasí, no niektoré odmieta. Lekári sa rozhodli podporiť kolegov vo fakultných nemocniciach najmä preto, aby sa aj v ich profesii začal dodržiavať zákonník práce a tiež aby sa do zdravotníctva dostalo viac peňazí. "My doteraz čakáme, ako sa situácia bude vyvíjať, pretože aj návrh na zvýšenie platov lekárov o 300 euro sa nedá realizovať jediným rozhodnutím. My sme totiž nezisková organizácia a nepatríme do ministerskej zriaďovateľskej pôsobnosti. Nikde nie je povedané, ako sa majú peniaze k lekárom dostať aj v takýchto zariadeniach. Nám by ich museli zaplatiť zdravotné poisťovne. Musíme teda čakať ďalej na pokračovanie rokovaní," povedal Höffer. Lučeneckú nemocnicu prevádzkuje nezisková organizácia od roku 2005.

Nemocnica v Malackách poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu

Nemocnica v Malackách poskytuje aj naďalej zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Zároveň je pripravená pomôcť nielen pacientom v jej spádovej oblasti v regióne Záhoria, ale aj pacientom z priľahlých spádových oblastí či ľuďom z Bratislavy, pokiaľ jej to kapacitné možnosti dovolia. TASR o tom informovala Zuzana Kovaľová zo skupiny Medirex Group, ktorej členom je aj prevádzkovateľ Nemocnice v Malackách, Nemocničná, a. s. Prenajímateľom nemocnice je už sedem rokov Bratislavský samosprávny kraj (BSK). "Na druhej strane sme tak ako lekári či sestry aj my nespokojní s nedostatočným financovaním zdravotníctva. Situáciu nám neuľahčuje ani fakt, že opätovne boli oddlžené len nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva," povedal riaditeľ a. s. Nemocničná Peter Kalenčík.

Lekári v Leviciach a Topoľčanoch nastúpili do práce, anesteziológovia čerpajú dovolenku

Väčšina lekárov v nemocniciach Levice a Topoľčany dnes nastúpila do práce, výpovede však lekári zatiaľ nestiahli. Do práce nenastúpili len štyria anesteziológovia v topoľčianskej nemocnici, ktorí si dnes podľa slov riaditeľky nemocnice Marty Eckhardtovej čerpajú dovolenku. Obidve nemocnice riadi nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikami, ktorej zriaďovateľom je Nitriansky samosprávny kraj. V nemocnici v Topoľčanoch podalo výpoveď 44 z celkového počtu 77 lekárov. Kritický stav je na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny a na väčšine chirurgických odborov. V Leviciach podalo výpovede 40 lekárov z celkového počtu 77. Päť z nich už výpovede stiahlo, ďalší minimálne siedmi túto možnosť zvažujú.

V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach trvajú na výpovediach 19 lekári

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach si svoju výpoveď nerozmyslelo 19 lekárov. "Situácia sa mení z minúty na minútu. Nemocnica síce ostáva stále v núdzovom režime, ale je len otázkou času, kedy sa situácia úplne stabilizuje," informoval dnes TASR riaditeľ DFN Peter Krcho. Do DFN nastupujú k 1. decembru štyria noví lekári. K utorku (29. novembra) stiahlo v nemocnici výpovede 21 lekárov. Celkový počet štrajkujúcich lekárov bol 52 z vyše 120.

V Univerzitnej nemocnici v Košiciach majú výpovede už len od 17 lekárov

Situácia v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach sa definitívne stabilizovala, výpoveď si rozmyslelo 221 lekárov. Pre TASR to dnes uviedla hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. "Platných je už len 17 výpovedí, a očakávame, že aj tie lekári v najbližšom čase stiahnu," dodala. Nemocnica už v utorok (29.11.) zrušila zákaz prijímania pacientov na plánované hospitalizácie a výkony. Prevádzka všetkých kliník a oddelení je tak zabezpečená v štandardnom režime. "Je to dobrá správa pre našich pacientov a upokojujú sa aj nálady medzi zdravotníkmi," poznamenala Oravcová. Riaditeľ UNLP Tomáš Sieber poďakoval svojim lekárom za prístup a že sa rozhodli v nemocnici zostať. "Veľmi ma teší, že zvíťazil pragmatický prístup a ochota nájsť kompromisné riešenie. Vysoko si vážim a oceňujem prácu, ktorú vykonávate pre našich pacientov a mojou snahou bude vytvoriť vám pre ňu čo najlepšie podmienky," napísal na webovej stránke nemocnice Sieber.

Niektorí lekári vo FNsP v Prešove dnes nenastúpili do práce

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove (FNsP) dnes podľa informácií TASR nenastúpili do práce niektorí lekári, ktorým plynie posledný deň výpovednej lehoty. Vedenie FNsP zatiaľ takúto informáciu nepotvrdilo a doteraz sa nevyjadrilo ani k opatreniam, ktoré pripravuje. Hovorkyňa nemocnice Renáta Koziaková uviedla, že v čase núdzového stavu koordinuje činnosť bezpečnostná rada obvodu Prešov. "V súvislosti s núdzovým stavom v nemocnici sa dnes o 14.30 h uskutoční rokovanie bezpečnostnej rady, kde odznejú informácie o aktuálnom stave a na základe toho sa prijmú opatrenia a ďalšie rozhodnutia," povedal prednosta Obvodného úradu v Prešove Stanislav Kahanec. Podľa informácií, ktoré má k dispozícii TASR, na oddelení traumatológie sa dnes neuskutočnili viaceré plánované výkony. Dvaja lekári z tohto oddelenia TASR potvrdili, že ráno do práce nastúpili len piati. Na tomto oddelení pracuje celkom 18 lekárov, pričom počas bežného pracovného dňa je v nemocnici približne 15. Dnešný počet lekárov v službe je podobný ako počas víkendu. Lekári konštatovali, že piatim, ktorí boli ráno v práci, doručili príkaz na pracovnú povinnosť na základe vyhlásenia núdzového stavu. "Neviem, koľkým kolegom takýto príkaz doručili. Ja som výpoveď podal a príkaz som dnes prevzal. Do zajtra (1.12.) rána budem mať službu a podľa nariadenej práce by som mal pracovať ešte dennú službu teda do 15. hodiny, či vydržím aj viac, neviem," povedal jeden z lekárov. V prešovskej fakultnej nemocnici vraj do práce dnes nenastúpili niektorí lekári aj na oddelení urológie či chirurgie.

V Čadci a Žiline lekári vo výpovediach nastúpili do práce

V Kysuckej nemocnici s poliklinikou (KNsP) v Čadci nenastúpili dnes do práce traja z 19 lekárov, ktorí podali výpoveď. Pre TASR uviedol riaditeľ Kysuckej nemocnici s poliklinikou (KNsP) v Čadci Martin Šenfeld. „Presné dôvody musím zistiť. Ostatní ráno prišli, uvidím, ako sa situácia vyvinie cez deň,“ povedal Šenfeld. Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline podľa manažérky pre styk s verejnosťou a médiami Petry Lihanovej situáciu vyhodnocuje, pričom absenciu všetkých lekárov, ktorí sú vo výpovediach, vylúčila. „Obiehame ľudí, dávame im podpisovať pracovné povinnosti. Plánované zákroky sme zatiaľ pozastavili, ale urgentnú zdravotnú starostlivosť poskytujeme,“ dodala Lihanová. Podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v žilinskej FNsP Branislav Serva upozornil, že v súčasnej situácii môžu nastať problémy aj s poskytovaním neodkladnej zdravotnej starostlivosti na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny, chirurgie, traumatológie, röntgenu a gynekológie. „Aktuálny stav na oddelení OAIM je katastrofálny. Pretože tu pracuje 22 lekárov, dnes sú v nemocnici šiesti. To znamená, že zabezpečiť aj neodkladnú zdravotnú starostlivosť bude obrovský problém,“ povedal Serva.

Zemplínski lekári zatiaľ nemocniciam s problémami vypomáhať nebudú

Nemocnice v Michalovciach, Vranove nad Topľou, Humennom a Medzilaborciach, kde nepodal výpoveď v súvislosti s aktivitami odborárov ani jeden lekár, zatiaľ neplánujú vypomáhať svojim personálom zdravotníckym zariadeniam, ktoré sa dostali z titulu hromadných výpovedí svojich lekárov do zložitej situácie. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) v súvislosti so situáciou v slovenských nemocniciach komunikovalo v uplynulých dňoch aj s ministerstvami zdravotníctva okolitých krajín o poskytnutí pomoci lekárov alebo pomoci prihraničných nemocníc. Prioritou rezortu je návrat slovenských lekárov do nemocníc a pomoc zo zahraničia má byť len dočasná. Rakúska strana podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika ponúkla Slovensku možnosť ošetrenia v nemocniciach na svojom území, česká strana v najbližšom čase spresní počty lekárov, ktorí by mohli prísť na Slovensko. Nemocnice na Zemplíne, ktoré nemajú problém s výpoveďami svojich lekárov, zatiaľ ministerstvo o spoluprácu neoslovilo. "Zatiaľ sme s takouto požiadavkou neboli konfrontovaní zo strany dotknutých zdravotníckych zariadení, ani zo strany MZ SR alebo inej inštitúcie," informovala TASR hovorkyňa siete nemocníc spadajúcej pod spoločnosť Svet zdravia Veronika Deckerová. Ako ďalej uviedla, štyri zdravotnícke zariadenia na Zemplíne zatiaľ nezaznamenali v súvislosti s núdzovým stavom východoslovenských nemocníc masívnejší príchod pacientov z iných regiónov Slovenska, ktorí by sa tu chceli dať vyšetriť či operovať. "Skladba pacientov podľa geografickej príslušnosti, ktorí využívajú služby našich zdravotníckych zariadení, sa doposiaľ štatisticky významne nezmenila," podotkla Deckerová.

Poprad / Sp. N. Ves / Vyšné Hágy: Lekári vo výpovediach dnes prišli do práce

V spišskonovoveskej nemocnici dalo výpoveď celkove 15 lekárov, do dnešného dňa sa žiaden z nich nerozhodol svoju výpoveď stiahnuť. Hovorkyňa Sveta zdravia Veronika Deckerová však ubezpečila, že všetci títo lekári dnes ešte prišli do práce. Nepotvrdili sa tam teda informácie, že lekári, ktorí sú vo výpovediach, dnes nenastúpili do práce. Podobné je to aj v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, kde ostáva vo výpovediach spolu 16 lekárov. „Nemám informácie o tom, že by sa títo lekári rozhodli dnes neprísť do práce, niekoľkých z nich som dokonca stretol," uviedol pre TASR riaditeľ ústavu Jozef Poráč. Pôvodne tam chcelo dať výpoveď 23 lekárov, 7 z nich však svoje výpovede postupne stiahli. „Všetci lekári, ktorí dnes mali prísť do práce, prišli, aj tí, ktorí sa rozhodli dať výpoveď," priblížil situáciu v popradskej nemocnici jej riaditeľ Jozef Tekáč. Dnes tam stiahla výpoveď jedna lekárka, vo výpovednej lehote však ešte stále zostáva viac ako 30 lekárov. V obvode Poprad je pre túto situáciu vyhlásený núdzový stav a v tejto súvislosti vydal prednosta Obvodného úradu v Poprade Milan Baran nariadenie 23 lekárom, aby 1. decembra nastúpili do práce. „Dnes o 12. hodine má riaditeľ sedenie s týmito lekármi a o 15. hodine máme sedenie bezpečnostnej rady, kde sa rozhodne, čo ďalej,“ dodal Baran. Zdravotná starostlivosť by však podľa neho mala byť v popradskej nemocnici zabezpečená. Lekári, ktorí sú vo výpovediach, podľa informácií TASR dnes nenastúpili do práce. Pravdepodobne sa tak deje v rámci odborárskej akcie. Tieto informácie sa zatiaľ potvrdili na bratislavských Kramároch a v nemocnici na Antolskej ulici. Situáciu v ostatných nemocniciach preverujeme.

Vo FN v Trenčíne stiahli výpovede desiatky lekárov, núdzový stav zatiaľ nevyužili

Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trenčíne stiahlo už výpovede okolo 90 lekárov z pôvodných 144, ktorí dali výpovede. Ďalší avizujú ich stiahnutie v priebehu dnešného dňa. TASR o tom informovala námestníčka riaditeľa FN Terézia Drobná. "Vo výpovedi tak zostáva 54 lekárov, čo bol stav asi pred hodinou. Bude sa to však meniť, lekári postupne prichádzajú a sťahujú výpovede," priblížila Drobná. Ozrejmila, že zatiaľ nebolo ani potrebné doručovať lekárom vo výpovediach tlačivá, ktorými im riaditeľ nemocnice nariaďuje prácu. "Tým, ktorí výpovede nestiahli a riaditeľ usúdi, že ich budeme potrebovať, doručíme príkazy na prácu v priebehu dnešného dňa. Väčšina oddelení už môže ísť v normálnom režime, neisté je krčné oddelenie, ortopédia. Ale lekári stále výpovede sťahujú, takže sa to zrejme zmení," doplnila Drobná s tým, že výpovede stiahli aj niektorí neonatológovia, a tak už nie sú ohrození patologickí novorodenci.

Trnavskí lekári nenastúpili na internu a neurológiu, šiesti stiahli výpovede

Niektorí lekári, ktorí sú vo výpovediach, nenastúpili dnes vo Fakultnej nemocnici v Trnave do práce. Podľa informácií TASR ide o internú kliniku a neurologické oddelenie. Vedenie nemocnice podľa riaditeľa Gabriela Paveleka hľadá v týchto chvíľach spôsob, ako týmto lekárom doručiť nariadenia o pracovnej povinnosti. Ostatným ich rozdali na jednotlivých oddeleniach nemocnice. "Možno požiadame mestskú políciu, alebo štátnu, alebo pôjdeme za nimi osobne, zatiaľ sme sa nerozhodli," povedal riaditeľ. Dodal, že dnes má potvrdených šesť stiahnutých výpovedí. Na neurologickom oddelení podľa primára Georgi Krasteva malo byť dnes v práci osem lekárov, šiesti nenastúpili. "Super akútny stav riešime tak, ako sa dá. Urgentné prípady sa distribuujú cez krajské operačné stredisko inde," povedal pre TASR. Na internej klinike, ako uviedol prednosta Juraj Hromec, nenastúpili do práce desiati lekári.

Nariadenie o nástupe do práce dostalo v popradskej nemocnici 23 lekárov

Prednosta Obvodného úradu v Poprade Milan Baran ako predseda bezpečnostnej rady na území obvodu Poprad, vydal nariadenia konkrétnym lekárom v popradskej nemocnici, aby od 1. decembra nastúpili do práce. „Poveril som riaditeľa nemocnice, aby im toto rozhodnutie doručil, ide o 23 lekárov,“ vysvetlil Baran. Jedna lekárka podľa neho dnes svoju výpoveď stiahla, naďalej však ostáva vo výpovedi viac ako 30 lekárov. „Dnes o 12. hodine má riaditeľ sedenie s týmito lekármi a o 15. hodine máme sedenie bezpečnostnej rady, kde sa rozhodne, čo ďalej,“ dodal Baran. Zdravotná starostlivosť by však podľa neho mala byť v popradskej nemocnici zabezpečená. „Týmto sme sa zaoberali, týka sa to dvoch oddelení, traumatológie a ortopédie, výpovede podalo aj päť neurológov. Neurológie sa to však nedotkne,“ zdôraznil Baran. Ortopédia by sa podľa neho mala zlúčiť s chirurgickým oddelením a traumatológia sa rozdelí medzi nemocnicu v Poprade a v Starej Ľubovni. „Čo sa týka mimoriadnych situácií, traumatologický plán je, čiže nemocnica je schopná aj v mimoriadnej situácii poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ doplnil Baran. Situácia v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch je stabilizovaná. Aj napriek tomu, že sa tam rozhodlo dať výpoveď 17 lekárov, núdzový stav tu podľa Barana nehrozí.

Lekári vo výpovediach dnes nenastúpili do práce v dvoch nemocniciach

Lekári, ktorí sú vo výpovediach, podľa informácií TASR dnes nenastúpili do práce. Pravdepodobne sa tak deje v rámci odborárskej akcie a vo viacerých nemocniciach. Tieto informácie sa zatiaľ potvrdili na bratislavských Kramároch, v nemocnici na Antolskej ulici, v bratislavskej detskej fakultnej nemocnici a ministerstvo zdravotníctva potvrdilo takúto situáciu v nemocnici v Liptovskom Mikuláši. Situáciu v ostatných nemocniciach preverujeme. Ako pre TASR priblížil nemenovaný lekár z bratislavskej detskej nemocnice, lekári, ktorí neprišli, oznámili svojim nadriadeným, že sa cítia zle a neprítomnosť by tak mali ospravedlniť práceneschopnosťou. Lekárske odbory v noci prostredníctvom svojich komunikačných kanálov vyzvali lekárov vo výpovediach, aby sa okamžite ozvali koordinátorom. Zároveň zverejnili manuály, ako postupovať v prípade povolania do práce v rámci núdzového stavu. V bratislavských nemocniciach nenastúpili lekári do práce ani napriek tomu, že ich podľa informácií TASR všetkých povolali do práce v rámci vyhláseného núdzového stavu. "Povolali všetkých takmer 500 lekárov vo výpovediach, hovorili pritom, že chýba iba päť neonatológov," povedal pre TASR jeden z lekárov ružinovskej nemocnice.

29.11.2011

Pacientov z Liptovského Mikuláša prevážajú na hospitalizáciu do susedného Ružomberka

Keďže drvivá väčšina lekárov oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny liptovskomikulášskej nemocnice zatiaľ nestiahla podané výpovede, jej vedenie pripravilo krízový variant s prevozom pacientov na hospitalizáciu do susedného Ružomberka. „Dnes ráno stiahli výpovede šiesti internisti a jedna lekárka detského oddelenia, ale rozhodujúci bude práve postoj anestéziológov, chirurgov a traumatológov, lebo blokujú všetky chirurgické výkony,“ povedal TASR zástupca riaditeľa Liptovskej nemocnice s poliklinikou so štandardne 91-členným lekárskym tímom Ivan Rusnák. Na spomínanom oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny zotrváva vo výpovednej lehote 10 zo 11 lekárov vrátane primárky. „Naša nemocnica už funguje ambulantne, neprijímame pacientov na hospitalizáciu, lebo nevieme, čo bude pozajtra. Jeden anestéziológ to nemôže zvládnuť sám,“ uviedol zástupca riaditeľa. „Každého pacienta ošetríme, zastabilizujeme, ale pokiaľ by si jeho stav vyžadoval hospitalizáciu, prevezieme ho do ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnice," dodal Rusnák s tým, že výpovede medzičasom stiahlo 30 lekárov, avšak 24 na nich naďalej trvá.

Vyhlásenie núdzového stavu zachráni fungovanie hornooravskej pôrodnice

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej neprestane v najbližších dňoch fungovať zásluhou vyhlásenia núdzového stavu. TASR o tom uistil hospodársko-technický námestník Petr Vašíček. "Navyše vďaka tomu, že traja lekári aktuálne stiahli výpovede, máme plne funkčné oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktoré je pre riadnu prevádzku každej nemocnice kľúčové," skonštatoval Vašíček. Núdzový stav museli v Trstenej podľa neho vyhlásiť na gynekologicko-pôrodníckom, novorodeneckom a detskom oddelení. "Samozrejme, aj tam lekári do práce nastúpia a budú vykonávať kompletnú zdravotnú starostlivosť," pokračoval. "Počet podaných výpovedí našich lekárov postupne klesol na súčasných 16. Ostatní majú ešte čas ešte do zajtra. Verím, že tak urobia, lebo bezproblémový chod našej nemocnice je vzhľadom na náročnú dopravnú dostupnosť členitého regiónu hornej Oravy veľmi dôležitý," dodal námestník nemocnice v Trstenej.

V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach stiahlo výpovede 21 lekárov

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach dodnes stiahlo svoje výpovede 21 lekárov. Z 52 štrajkujúcich lekárov na nich tak naďalej trvá 32. TASR to dnes potvrdila asistentka riaditeľa DFN Silvia Binderová. Riaditeľ DFN Peter Krcho ešte v pondelok (28.11.) novinárom povedal, že v nemocnici sa situácia mierne zlepšuje. Malým pacientom podľa neho dokážu zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť aj po 1. decembri. Situácia sa má stabilizovať aj vďaka novým lekárom, ktorých prijali desať. Rizikové zostanú zrejme špecializované ambulancie. Tým majú podľa šéfa DFN pomáhať so zabezpečovaním aj sestry. "Budú koordinovať lekárov, aby bol pacient doriešený," vysvetlil Krcho. Anestéziológovia majú tento týždeň oznámiť, ako si predstavujú fungovanie detského ARO od decembra. DFN má podľa Krcha pripravené v tejto súvislosti aj riešenie v zálohe a to v spolupráci s inými nemocnicami.

Pacienti majú zabezpečenú akútnu zdravotnú starostlivosť

Riaditeľ Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne Jozef Mintál privítal vyhlásenie núdzového stavu, ktorý dočasne pomôže udržať chod nemocnice, kde trvá na podanej výpovedi 41 spomedzi 70 lekárov, no zároveň ho vôbec nepovažuje za definitívne riešenie. "Pacienti tak majú u nás zabezpečenú akútnu zdravotnú starostlivosť. Vyhlásenie núdzového stavu umožnilo aj zrušiť zamýšľané prevozy našich pacientov do iných nemocníc. Zároveň som mohol požiadať primárov, aby obvolali pacientov, ktorí čakajú na pozastavené plánované operačné výkony, a dohodli najbližšie možné termíny," spresnil Mintál. Časovo obmedzeným núdzovým stavom sa podľa neho nič nekončí. "Uvítal by som, aby obidve strany našli cestu k rokovaciemu stolu a vzájomne obrusovali, nie vyostrovali ostré hrany. Potrebujeme garanciu, že ministrom prisľúbených 300 eur pre každého lekára príde prostredníctvom poisťovní naozaj do rozpočtov všetkých nemocníc," pokračoval. "Chápem, že nielen široká verejnosť, ale i lekári sú už značne nervózni a vystresovaní. Cítim sa ako medzi mlynskými kameňmi, preto by som bol nielen ja určite rád, keby sa konečne dospelo k rozumnej dohode," dodal riaditeľ dolnokubínskej nemocnice krátko pred odchodom na stretnutie s premiérkou.

V bratislavskej univerzitnej nemocnici stále evidujú 459 výpovedí

V najväčšej slovenskej nemocnici, Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), je v platnosti stále 459 výpovedí lekárov. "V najväčšej miere bolo ohrozené fungovanie gynekológie, neonatológie, chirurgie, traumatológie a popálenín. Po zabezpečení personálno-technických podmienok v UNB smerujúcich v maximálnej možnej miere ku garantovaniu kontinuálneho poskytovania komplexnej zdravotnej starostlivosti veríme, že vďaka lekárom, ktorí zostanú v personálnom stave nemocnice, bude núdzový stav len krátkodobým prechodným režimom starostlivosti o pacientov," informovala hovorkyňa UNB Danica Lehocká. Výpovede lekárov, ktoré zostávajú v platnosti, majú lekári podľa jej slov stále ešte možnosť stiahnuť aj prostredníctvom podpisu dodatku k pracovnej zmluve. Ten spolu s navýšením ich základnej mzdy o 300 eur spolu so zárukou, že ostatné platové náležitosti zostanú nezmenené, obsahuje aj klauzulu o späťvzatí výpovede. Situácia s hromadnými výpoveďami lekárov sa aj v bratislavskej nemocnici podpísala pod zastavenie plánovaných operácii. Médiám to dnes potvrdil jej riaditeľ Miroslav Bucha. Kedy by mi mohlo dôjsť k ich obnoveniu konkretizovať nevedel, závisieť to má od personálneho zabezpečenia v nemocnici. Bucha si myslí, že lekári nechcú odísť a chcú ostať pri pacientovi, ale treba nájsť formu na korektné ukončenie situácie. Núdzový stav, ktorého vyhlásenie odobrila v pondelok 28. novembra vláda, sa dotýka aj UNB. Tá ho podľa slov hovorkyne považuje za priestor na nastavenie prevádzky nemocnice v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktoré bolo ohrozené uplynutím výpovednej doby u lekárov. Aj v UNB sú pre pacientov podobne ako v iných nemocniciach zriadené nonstop krízové linky.

V NsP Prievidza príkazy na pracovnú povinnosť odovzdali zatiaľ 42 lekárom

Vedenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach dnes v súvislosti s vyhláseným núdzového stavu začalo lekárom rozdávať príkazy na pracovnú povinnosť. Ako pre TASR potvrdil námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ján Belanský, príkazy dnes fyzicky odovzdali 42 zo 49 lekárov. Siedmim lekárom, ktorí boli dnes z viacerých dôvodov mimo nemocnice, odovzdajú príkazy v stredu 30. novembra. Všetci lekári sú už podľa Belanského informovaní a oboznámení s tým, že neprevzatie oznámenia, situáciu pre nich nemení. "Predpokladáme, že od 1. decembra bude poskytovanie zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu," podotkol s tým, že tak to vedenie nemocnice deklarovalo aj zdravotným poisťovniam. Atmosféra v nemocnici je síce podľa jeho slov napätá, ale nedochádza k žiadnym nevraživostiam alebo potýčkam, ktoré by sa odrážali v pracovno-právnych vzťahoch.

V Univerzitnej nemocnici v Košiciach si výpovede rozmyslelo 140 lekárov

Lekárom Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach nebude nutné nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu. "V priebehu dnešného dňa už 140 lekári doručili na naše personálne oddelenie späťvzatie svojej výpovede," informovala dnes TASR hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Aktuálny počet stiahnutých výpovedí v UNLP predstavuje celkovo 210, platných je už len 28 výpovedí. "Situácia sa v nemocnici definitívne stabilizovala," poznamenala Oravcová. Nemocnica tak dnes mohla zrušiť zákaz prijímania pacientov na plánované hospitalizácie a výkony. "Prevádzka všetkých našich kliník a oddelení je odteraz zabezpečená v štandardnom režime. Je to dobrá správa pre našich pacientov a upokojujú sa aj nálady medzi zdravotníkmi," doplnila Oravcová.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave uloží lekárom pracovnú povinnosť

Zasadnutie mimoriadnej Bezpečnostnej rady obvodu Trnava vynieslo dnes popoludní pre riaditeľa Fakultnej nemocnice (FN) Gabriela Paveleka nariadenie uložiť pracovnú povinnosť lekárom. Pre zariadenie bol vyhlásený núdzový stav, lekári do týchto chvíľ svoje výpovede nestiahli. K 1. decembru by malo pracovný pomer skončiť 80 z nich. "Riaditeľ musí zaistiť chod FN tak, aby bola zabezpečená neodkladná a akútna starostlivosť o pacientov," informoval TASR prednosta Obvodného úradu v Trnave Jozef Klokner. Pavelek nevedel ešte spresniť, koľkých lekárov poverí pracovnou povinnosťou. Nevylúčil, že po prerokovaní s primármi to bude aj plný počet. "Musíme naplniť uznesenie bezpečnostnej rady," konštatoval Pavelek. V prvých troch či štyroch dňoch po 1. decembri vie zabezpečiť akútnu, neskôr by to chcel rozšíriť aj na ďalšie úkony starostlivosti o pacientov. K dispozícii FN sú nemocnice v Trnavskom kraji, ktoré pracujú v normálnom režime i dohodnuté špecializované pracoviská mimo regiónu. Bezpečnostná rada poverila aj políciu na zabezpečenie verejného poriadku, bude monitorovať nemocnicu a jej okolie.

Vedenie Kysuckej nemocnice vyhlásenie núdzového stavu prekvapilo

Vyhlásenie núdzového stavu v Kysuckej nemocnici s poliklinikou (KNsP) v Čadci jej vedenie prekvapilo. Pre TASR to uviedol riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld. „V našej nemocnici je situácia taká, že vieme poskytnúť akútnu zdravotnú starostlivosť aj bez vyhlásenia núdzového stavu,“ skonštatoval Šenfeld. Vedenie nemocnice uvažovalo podľa jeho vyjadrenia o spojení chirurgie a traumatológie a o spojení neurológie a interného oddelenia. „V súčasnosti sa situácia vyvíja tak, že tieto oddelenia zrejme nebudeme musieť spojiť,“ povedal Šenfeld. V Kysuckej NsP dalo pôvodne výpoveď 22 lekárov, momentálne ich je 19. „Prioritne chceme, aby títo lekári ostali u nás. Pretože máme kvalitný lekársky tím a neradi by sme o nich prišli. Takže sa snažíme presvedčiť ich do poslednej chvíle, aby ostali,“ uzatvoril riaditeľ Kysuckej nemocnice.

Vedenie FNsP v Žiline pripravuje uloženie pracovných povinností pre 93 lekárov

Vedenie Fakultnej Nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline pripravuje uloženie pracovných povinností pre 93 lekárov, ktorí sú vo výpovednej lehote. TASR o tom informovala manažérka FNsP v Žiline pre styk s verejnosťou a médiami Petra Lihanová. Podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v žilinskej FNsP Branislav Serva uviedol, že ani jeden lekár zatiaľ nepodpísal Memorandum o úprave pomerov v zdravotníctve. „Skutočne, bez nás tá nemocnica zastane, a to okamžite. Dokladom čoho je, že minimálne 40 - 50 ľuďom podľa údajov ministerstva zdravotníctva (MZ) SR bude určená pracovná povinnosť,“ povedal Serva. Na margo vyhlásenia núdzového stavu skonštatoval, že osobne nevie, čo núdzový stav znamená. „Pochybujem o legálnosti celej situácie, keďže doktor Drgonec sa na jednom z internetových portálov vyjadril, že nie sú splnené dôvody podľa zákona a je otázne, či je pracovná povinnosť legálna. V tomto duchu budem čakať na právne analýzy. Bez ohľadu na to budem postupovať, a moji kolegovia takisto, iba v medziach Ústavy SR,“ skonštatoval Serva. Doplnil, že odborári s vedením žilinskej nemocnice o ďalších krokoch nerokujú. „Myslím si, že to nie je priestor, na ktorom by sa mala uzatvoriť nejaká dohoda. My vyzývame vedenie nemocnice, aby v záujme ochrany zdravia a životov občanov SR korektne a objektívne informovalo ministerstvo zdravotníctva o tom, ako je ťažké, a ba priam nemožné poskytnúť zdravotnú starostlivosť. Aj v prípade, že bude určená zamestnanom žilinskej nemocnice pracovná povinnosť,“ dodal Serva.

Po výhlasení núdzového stavu povolajú v Trenčíne do práce asi 80 % lekárov

Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trenčíne stiahlo v pondelok (28. 11.) a dnes výpovede ďalších desať lekárov. Z pôvodných 144 lekárov tak zatiaľ nestiahlo výpovede 119 lekárov. TASR o tom dnes informovala námestníčka riaditeľa FN Trenčín Terézia Drobná s tým, že očakávajú, že výpovede stiahnu aj ďalší lekári. Ako dodala, na základe poverenia krízového štábu na obvodnom úrade začne dnes riaditeľ FN Rudolf Lintner prostredníctvom primárov jednotlivých oddelení rozdávať, resp. rozposielať lekárom vo výpovediach tlačivá, ktoré im nariaďujú pracovnú povinnosť. Pracovnú povinnosť nariadia podľa Drobnej asi 80 % lekárov vo výpovediach. "Je možné, že v priebehu dnešného dňa ešte niektorí lekári výpovede stiahnu, čo budeme akceptovať. Čakáme na tlačivo z ministerstva, lekárom sme oznámili, aby zotrvali na pracoviskách, aby sme im ho mohli odovzdať," doplnila Drobná s tým, že aj FN Trenčín má zriadenú 24-hodinovú telefonickú linku, na ktorej sa pacienti môžu informovať o situácii. Zavedením núdzového režimu bude podľa nej Fakultná nemocnica v Trenčíne poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Tlačivo o nariadení práce by mal podľa nej prevziať každý lekár, ak tak neurobí, musia sa pripraviť na iné sankcie. "Ak by lekári nerešpektovali nariadenie práce, najväčší problém by bol s patologickými novorodencami. Napriek dohode, že novorodencov prijmú do Bratislavy a Banskej Bystrice, problém by bol s ich transportom, pretože neonatológovia, ktorí transport zabezpečujú, sú vo výpovediach," načrtla katastrofickú situáciu Drobná. Zdôraznila tiež, že nemocnica by nedokázala zvládnuť situáciu po nejakej hromadnej havárii.

Detská nemocnica v Banskej Bystrici využije kompetencie, ktoré núdzový stav ponúka

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici využijú svoje kompetencie, ktoré núdzový stav ponúka. Oslovia teda lekárov potrebných na zabezpečenie neodkladnej starostlivosti, uviedol pre TASR riaditeľ nemocnice Ján Nosko. Doplnil, že ide o lekárov, ktorí podali výpovede. Nosko zdôraznil, že neodkladná zdravotná starostlivosť bude v absolútne plnom rozsahu zabezpečená. Ako v pondelok (28.11.) informoval TASR, dodatky k pracovnej zmluve, ktoré lekárom garantujú zvýšenie platov, podpísali dvaja lekári tejto nemocnice a súčasne aj stiahli výpovede. Podľa Noska sa dnes objavili ďalší lekári, ktorí dodatky k pracovnej zmluve podpísali a aj stiahli výpovede.

Vo banskobystrickej FNsP čakajú na pokyny ministerstva ohľadom núdzového stavu

V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta momentálne čakajú na presnejšie pokyny ministerstva zdravotníctva týkajúce sa vyhlásenia núdzového stavu. "Snažíme sa pripraviť na zabezpečenie činností, ktoré bude potrebné v súvislosti s týmto stavom vykonať," TASR to uviedla Ružena Maťašeje z Referátu internej a externej komunikácie nemocnice. Pokračovala, že pacientov, ktorí prichádzajú dnes na plánované výkony na oddelenie ortopédie a na kliniku plastickej chirurgie, posielajú domov. "Neodkladná zdravotná starostlivosť je aj naďalej poskytovaná v plnom rozsahu," doplnila Maťašeje. Vyhlásenie núdzového stavu, ktoré v pondelok 28. novembra schválila vláda na svojom mimoriadnom rokovaní, sa dotkne 15 zdravotníckych zariadení v 13 obvodoch Slovenska. Do zoznamu dotknutých zdravotníckych zariadení patrí aj Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

R. Rybníček: Lekári sa stali obeťou mocenských hier odborárskych bossov

Primátor Trenčína Richard Rybníček vyzýva lekárov Fakultnej nemocnice v Trenčíne, aby stiahli svoje výpovede a neohrozovali zdravotnú starostlivosť o obyvateľov mesta. Lekári sa podľa jeho slov stali obeťou mocenských hier bohatých odborárskych bossov. „Spočiatku som požiadavkám lekárov rozumel a možno im aj sčasti fandil. Ale teraz im už nerozumiem a ich správanie považujem za nezodpovedné. V týchto ťažkých časoch by sme sa mali skôr spojiť, vzájomne si pomáhať a byť k sebe tolerantní,“ uviedol Rybníček, ktorý si uvedomuje, že nemá kompetencie na zasiahnutie do sporu medzi ministerstvom zdravotníctva a lekármi. „Výpovede lekárov sa však priamo dotýkajú obyvateľov nášho mesta a to sa ma ako primátora mesta dotýka. Neviem si predstaviť, aké to bude mať dopady, ak viac ako 50 percent lekárov nenastúpi do práce. Lekári sú múdri a vzdelaní ľudia a preto verím, že pochopia, že tu už nejde o ich požiadavky, ale o vydieranie, kde sa obyvatelia krajského mesta stávajú rukojemníkmi,“ doplnil Rybníček.

Riaditeľovi FN v Trenčíne delegovali právomoc nariadiť lekárom pracovnú povinnosť

Bezpečnostná rada trenčianskeho obvodu delegovala riaditeľovi Fakultnej nemocnice v Trenčíne právomoc nariadiť pracovnú povinnosť lekárom, ktorých vyberie na oddelenia, ktoré sú nevyhnutné na fungovanie nemocnice. Po skončení zasadnutia krízového štábu o tom dnes informoval jeho šéf a prednosta Obvodného úradu v Trenčíne Pavol Čiernik. "Núdzový stav nie je na to, aby sme lekárov naháňali prostredníctvom polície, predpokladáme určitú úroveň. Riaditeľ pozve lekárov, ktorí budú na pracovisku, lekárom, ktorí na pracovisku nie sú, pošlú vyjadrenie písomne," ozrejmil Čiernik s tým, že v prípade, ak by si ho neprevzali osobne, doručia im ho "iným spôsobom". Ako dodal, nemajú záujem, aby núdzový stav trval príliš dlho, všetko bude podľa neho záležať na tom, ako sa k tomu postaví druhá strana (lekári – pozn. TASR). "Potrebnosť lekárov nie je zďaleka až taká, koľko je výpovedí. Situáciu budeme monitorovať a o 18.00 h budeme vedieť, ako zareagujú lekári," zdôraznil. Pripomenul, že riaditeľovi okresnej polície delegovali právomoc zabezpečiť poriadkovú službu, ale len vtedy, ak by k niečomu došlo.

V Univerzitnej nemocnici v Košiciach stiahli výpovede ďalší lekári

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach dnes stiahlo výpoveď 105 lekárov. "Celkový počet späťvzatí predstavuje 175. Zákaz prijímania pacientov na plánované hospitalizácie bol zrušený," informovala dnes TASR hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Podľa nej platných výpovedí zostáva 63. "Vedenie UNLP sa dohodlo na stiahnutí výpovedí s prevažnou väčšinou lekárov, čím by sa mala situácia stabilizovať," doplnila Oravcová. Prevádzka jednotlivých kliník a oddelení UNLP je podľa Oravcovej oddnes zabezpečená v štandardnom režime. Nemocnica očakáva ďalšie stiahnutie výpovedí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: