SKMTP: Sestry nás zneužili

Zákon, ktorý má zvýšiť platy zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám, je diskriminačný, lebo sa zameriava len na dve kategórie zdravotníckych pracovníkov. Tento názor dnes na rokovaní zdravotníckeho parlamentného výboru prezentovali zástupkyne Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov (SKMTP).

Komora, ktorá zastupuje sanitárov, rádiologických technikov, záchranárov či dentálnych hygienikov, navrhla, aby bol zákon stiahnutý a v aktuálnej podobe nešiel do parlamentu. „Boli by sme radi, keby sa zákon dotýkal všetkých. Aby mali všetci svoje rovnoprávne postavenie,“ uviedla prezidentka SKMTP Janka Strápková. Norma, ktorá má platiť pre sestry, by sa podľa komory mala aplikovať aj na iné kategórie zdravotníckych pracovníkov, aj keď s nižším koeficientom. Zástupkyne SKMTP si myslia, že zdravotné sestry členov ich komory zneužili. Petíciu, na základe ktorej si sestry vyrokovali vyššie platy, totiž podpísali aj iní zdravotní pracovníci, no vyšších platov sa nedočkali. Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek schválila vláda začiatkom novembra. Keď poslanci na aktuálnej schôdzi návrh podporia, mzdy sestier a pôrodných asistentiek by od apríla budúceho roka mohli vzrásť na úroveň od 640 eur do 928 eur v závislosti od dĺžky praxe.

„Mrzí ma postoj laborantov. Sme samostatné organizácie a my sme využili nie nátlak, ale občianske právo. Nič im nebránilo, aby postupovali obdobne,“ reagovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová. Dodala, že zo zákona o platoch sestier môžu pri rokovaniach vychádzať odborári pri kolektívnom vyjednávaní. Využitie mechanizmu na zvýšenie platov sestier pre ostatných pracovníkov v zdravotníctve do budúcnosti nevylúčil poslanec Richard Raši (Smer-SD).

Na rokovaní výboru zástupcovia Slovenskej lekárskej komory (SLK) upozornili, že ak poslanci schvália zvýšenie platov sestier, mnohí ambulantní lekári na to nebudú mať prostriedky a tak ambulancie môžu zaniknúť. „My sa dostaneme do situácie, kde lekár bude zarábať menej než sestra, kde lekár bude musieť zavrieť ambulanciu,“ uviedla predsedníčka Zdravotného výboru (ZV) SLK Zuzana Teremová. Ak na vyššie platy sestier lekári nedostanú financie, tak to podľa predsedníčky ZV SLK povedie k tomu, že lekári budú hľadať mladé sestry či snažiť sa spájať svoje obvody. „Neviem, či sa potom sestry pred dôchodkom poďakujú komore sestier,“ podčiarkla. Keďže ambulantní lekári nebudú mať podľa SLK dosť zdrojov, situácia môže viesť k zavedeniu poplatkov pri návštevách lekára. „Aby to nekrachlo úplne, budeme musieť od pacienta vyberať peniaze ako doplatok za ambulantné ošetrenie, nedá sa to ináč,“ povedala Katarína Šimovičová zo ZV SLK.

„Ja zaujímavé, že niekde má sestra základ 319 eur a mám ambulancie, kde má sestra 900 eur. Ako je to možné? Sú tie zdroje, alebo nie?“ reagovala Lévyová.

Podľa poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD) je stav v zdravotníctve pri štyroch percentách za poistenca štátu neudržateľný. „Súkromné poisťovne majú viac ako tretinu trhu a tie nikto nedonúti zvýšiť platby,“ povedal exminister. Ambulantná sféra je v porovnaní s ostatnými sférami v zdravotníctve financovaná najslabšie aj podľa predsedu zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS). „Diskutovali sme o tom aj v utorok (29.11.) s generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne a ten nás uistil, že ak bude v budúcom roku navyšovať platby pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, neopomenie ani ambulantnú sféru, aj z toho dôvodu, aby mali dostatok prostriedkov na platy sestier,“ uviedol Novotný. Podľa Rašiho však zákon zvyšujúci platy sestier v parlamente na aktuálne schôdzi prejde.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: