M. Kollár: Buď sa vrátime všetci, alebo sa nevráti nikto

Lekári, ktorí k 1. októbru podali výpovede sa musia na svoje miesta vrátiť všetci, alebo sa z nich nevráti nikto. Povedal to dnes predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.

Vláda pri rokovaniach s lekármi podľa neho podceňuje súčasnú situáciu. Kým odborári vyhodnotili dnešný stav v niektorých mestách ako kolaps zdravotnej starostlivosti, predstavitelia vládnej moci podľa neho mali na rokovaniach v stredu (30.11.) pocit, že nemusia ustúpiť. Poukázal pritom na to, že na LOZ na tomto stretnutí malo ponúknuť svoje kompromisné riešenie, ktoré však nebolo akceptované. Dôvodom podľa neho môže byť, že požiadavky lekárov "siahajú na peniaze finančných skupín".

"Som presvedčený, že aj vláda si musí uvedomiť, že dohoda bude potrebná. Máme pocit, že vláda si skutočne potrebovala vyskúšať tento núdzový stav ako ho zvládne, ako bude prebiehať. Avšak treba povedať, že výsledok tohto stavu je absolútne kritická situácia," zhodnotil predseda LOZ. Odborári svoje postoje ilustrovali na niektorých údajoch. Podľa informácií, ktoré prezentovali, napríklad v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave v súčasnosti pracuje šesť chirurgov, ktorí sú už v práci druhý deň. "Celá Univerzitná nemocnica Bratislava vážené dámy a páni dnes kolabuje," uviedol Peter Malinovský z LOZ. Podobná situácia je podľa Kollára v Prešove, Banskej Bystrici, Žiline, Dolnom Kubíne, Trstenej, Lučenci, Trnave, Nitre a v ďalších mestách.

"Toto nie je normálny stav a situáciu musí riešiť nielen vláda, ale v tejto chvíli ju musíme riešiť spoločne," podčiarkol Kollár. Predstavitelia LOZ sa už v stredu (30.11.) pokúšali s predstaviteľmi vlády a parlamentu nájsť riešenie súčasnej situácie na pôde Národnej rady SR. Rokovania za účasti predsedu parlamentu Pavla Hrušovského (KDH) by mali podľa šéfa lekárskych odborov pokračovať s aj dnes. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva dnešným dňom nadobudli platnosť výpovede asi 1200 lekárov. Pôvodne sa do odborárskej akcie zapojilo 2439 lekárov spomedzi asi 7000, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: