01.12.2011 - protest lekárov - súhrn: informácie z nemocníc ...

Infolinky pre pacientov - telefónne čísla,  hotline na MZSR, 155  ...

01.12.2011

Nemocnica svätého Michala v Bratislave je pripravená pomôcť

Nemocnica svätého Michala v Bratislave je pripravená pomôcť ostatným zdravotníckym zariadeniam, ktoré v súčasnosti môžu mať problémy pre masový výpadok lekárov. "Prípady, ktoré sa doteraz vyskytli, riadne zvládla a žiadne mimoriadne situácie zatiaľ nemusela riešiť," informoval TASR hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel. Toto zdravotnícke zariadenie už podľa neho dnes prijalo štyroch pacientov z Univerzitnej nemocnice Bratislava. "Všetkých riadne ošetrili," doplnil Grendel.

Lekári v Lučenci sa s vedením NsP dohodli, sú však pripravení reagovať

Popoludňajšie rokovanie lekárov s vedením Nemocnice s poliklinikou (NsP)v Lučenci prinieslo dohodu. Ako TASR informoval riaditeľ nemocnice Július Höffer, služby v nemocnici budú riadne zabezpečené. Lekári však budú naďalej pozorne sledovať vývoj situácie a najmä dodržanie sľubu ministra zdravotníctva o navýšení platov aspoň o deklarovaných 300 eur. Manažmenty nemocníc sa po rozhodnutí ministra zdravotníctva dostali do patovej situácie. S lekármi mali podpísať dodatky k zmluvám o navýšení platov o tristo eur, avšak nikto im nevysvetlil, ako peniaze do svojich zariadení reálne dostanú. "Podľa ministerstva majú riaditelia rozhodnúť, ako prerozdelia peniaze, ktoré však ešte reálne nemáme. Ak by sme teraz vyplatili každému lekárovi po tristo eur, nezostalo by nám na chod nemocnice. Našim lekárom som dnes popoludní sľúbil, že ak nemocnica peniaze reálne dostane, nebudem ich investovať inde. Zaviazal som sa, že im tých tristo eur k platu skutočne dám," povedal Höffer. Lekári v lučeneckej nemocnici sa rozhodli podporiť Lekárske odborové združenie, pretože odmietajú porušovať Zákonník práce. Dnes ešte všetkých pacientov riadne ošetrili a po dohode s vedením nemocnice nastúpia aj do nočných služieb.

UNM pracuje v štandardnom režime, robia aj plánované operácie

Lekári Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) pracujú v štandardnom režime a poskytujú pacientom neodkladnú aj odkladnú zdravotnú starostlivosť. TASR o tom informovala hovorkyňa UNM Katarína Kapustová. Zdôraznila, že v nemocnici vykonávajú aj plánované hospitalizácie a operačné zákroky. „UNM dementuje informácie, že neprijímame pacientov z iných zdravotníckych zariadení. V prípade potreby je naša nemocnica naďalej pripravená pomáhať riešiť aj akútnych mimoregionálnych pacientov, a to po dohovore s konkrétnymi pracoviskami okolitých nemocníc,“ uviedla hovorkyňa UNM. Výrazne sa podľa jej vyjadrenia upokojila situácia, týkajúca sa podaní oznámení o nesúhlase s prácou nadčas. „Vedenie nemocnice urobilo opatrenia, aby v prípade potreby zabezpečilo zdravotnú starostlivosť aj iným spôsobom ako pohotovostnými službami. Počas dnešného dňa lekári nastúpili do služieb ako obvykle,“ dodala Kapustová. UNM evidovala v stredu (30. 11.) 45 oznámení lekárov o nesúhlase s prácou nadčas. Jej lekári v pondelok (28. 11.) upozornili, že na protest proti plánu B vlády SR odmietnu vykonávať pohotovostné služby. Poukázali pritom na vysoké riziko pracovnej preťaženosti, ako aj na nedostatok materiálneho a technického vybavenia, pokiaľ by mali ošetrovať v rámci plánu B viac pacientov.

Na neurológii v nemocnici v Trnave zostalo osem pacientov a jeden lekár

Na neurologickom oddelení v trnavskej Fakultnej nemocnici (FN) je v súčasnosti hospitalizovaných osem pacientov, traja na cerebrálnej jednotke a piati na lôžkovej časti. O nich sa stará jeden lekár a zdravotnícky personál. Pôvodne boli v stredu 30. novembra, ako uviedol riaditeľ FN Gabriel Pavelek, k dispozícii traja lekári, no dvaja sú od dnes práceneschopní (PN). Zostal iba primár. Všetky nové prípady, ktoré potrebujú hospitalizáciu na neurológii, sú presmerované do Galanty. Vedenie galantskej nemocnice podľa Paveleka ústretovo vytvorilo materiálne i personálne podmienky pre pacientov zo spádového územia FN. V Trnave nestiahlo svoje výpovede 64 lekárov, 43 si prevzali nariadenia o pracovnej povinnosti a z nich 8 síce do práce dnes nastúpilo, ale hneď odišli na PN. Riaditeľ uviedol, že má signály, že na zajtra sa takto pripravujú zareagovať aj ďalší lekári z tejto skupiny. Ďalším 21 lekárom s výpoveďami sa dnes zamestnanci Obvodného úradu v Trnave na pokyn Bezpečnostnej rady obvodu pokúšali doručiť nariadenia. Úspešní boli len v jednom prípade, jeden lekár odmietol nariadenie prevziať. "Skúšame to naďalej," povedal prednosta úradu Jozef Klokner s tým, že mimo obvodu Trnava udáva trvalé bydlisko dvanásť lekárov. Tam sa už pokúšať o doručenie nebudú. Vedenie FN v týchto dňoch posilnilo lekársky stav nemocnice o šesť nových lekárov. Spolu mali od času, keď prišlo k hromadnému podávaniu výpovedí 12 žiadostí, na polovicu z nich reflektovali.

Nemocnice v Nitrianskom kraji fungujú bez problémov, situácia je pokojná

Situácia v nemocniciach v Nitrianskom kraji je počas dnešného dňa pokojná, vážnejší problém sa nevyskytol. Fakultná nemocnica v Nitre poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť, nemocnice v Topoľčanoch, Leviciach, Nových Zámkoch a Zlatých Moravciach pracujú v normálnom režime bez obmedzenia. Výraznejší nárast pacientov nezaznamenali. Z nitrianskej Fakultnej nemocnice odišlo 46 z celkového počtu 235 lekárov. Akútnu zdravotnú starostlivosť poskytujú všetky chirurgické odbory, Klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny, detské oddelenie, ušné-krčné-nosné oddelenie, urológia a neurológia. Paradoxom je, že chirurgické odbory poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť napriek tomu, že ani jeden z chirurgov nepodal výpoveď. „Chirurgia by mohla operovať bez obmedzenia, paralyzujú ju však výpovede anesteziológov,“ konštatoval námestník riaditeľa nemocnice Peter Mondek. Dnešnú situáciu v nemocnici označil za relatívne pokojnú. „Všetky akútne stavy zvládame vykonávať vo vlastnej réžii,“ potvrdil. Plánované operácie nemocnica zrušila až do odvolania. Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch pracuje v rovnakom režime ako doposiaľ. Z celkového počtu 170 lekárov odišlo šesť, chod nemocnice to neohrozilo. Podľa riaditeľa Mariána Karvaja lekári počas dnešného dňa nezaznamenali zvýšenie počtu pacientov. „Rovnako ako doteraz sme pripravení v plnom rozsahu zabezpečovať zdravotnú starostlivosť, plánované operácie nerušíme,“ potvrdil Karvaj. Tie by nemocnica obmedzila iba v prípade, ak by sa výrazne zvýšil príjem akútnych stavov z ďalších regiónov. „Operácie máme naplánované do polovice decembra. Na obdobie pred Vianocami už operácie neplánujeme, je to bežná každoročná prax,“ konštatoval riaditeľ. Výraznejší nárast pacientov počas dnešného dňa nezaznamenali ani nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch. Levickú nemocnicu opustili dvaja lekári z celkového počtu 77, v Topoľčanoch odišlo 15 z celkového počtu 81 lekárov. Podľa riaditeľky topoľčianskej nemocnice Marty Eckhardtovej prijala nemocnica v Topoľčanoch počas dnešného dňa na hospitalizáciu troch pacientov z iných regiónov. Obidve nemocnice poskytujú zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu rovnako ako doteraz. Zriaďovateľom nemocníc v Topoľčanoch a Leviciach je Nitriansky samosprávny kraj. V normálnom režime funguje aj mestská nemocnica v Zlatých Moravciach. Podľa slov riaditeľa Michala Grujbára ani v Zlatých Moravciach nestúpol počet pacientov. „Prijali sme na operáciu jedného pacienta, ktorý k nám prišiel z nitrianskej nemocnice,“ uviedol. Zaujímavosťou je, že okrem pacientov nastal aj presun lekárov z jednej nemocnice do druhej. Lekári, ktorí dali výpoveď v jednej nemocnici, hľadajú prácu v inom meste. Viacerí riaditelia nemocníc potvrdili, že sa počas dnešného dňa dohodli na pracovnej zmluve s lekármi, ktorí odišli z iných nemocníc.

Akútna zdravotná starostlivosť je v štyroch nemocniciach ŽSK zabezpečená

Žilinský samosprávnych kraj (ŽSK) má v nemocniciach v Liptovskom Mikuláši, Trstenej, Dolnom Kubíne a Čadci, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, od 1. decembra 2011 zabezpečenú akútnu zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková. K 1. decembru 2011 je podľa Kulaviakovej 79 lekárov z nemocníc ŽSK, ktorí nestiahli svoju výpoveď, pričom 57 z nich prevzalo pracovnú povinnosť. Pripomenula, že v nemocniciach ŽSK dalo pôvodne výpoveď 144 z 279 lekárov. Kysucká nemocnica s poliklinikou poskytuje podľa hovorkyne ŽSK pacientom rovnako odkladnú aj neodkladnú zdravotnú starostlivosť. „Pracovný pomer ukončilo 8 lekárov a zatiaľ 4 prevzali príkaz na pracovnú povinnosť. V Dolnokubínskej nemocnici ukončil pracovný pomer 1 lekár, 28 prevzalo príkaz na pracovnú povinnosť a poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť. V Liptovskom Mikuláši ukončili pracovný pomer 4 lekári a 13 lekári, ktorí prevzali príkaz na pracovnú povinnosť, prispievajú k poskytovaniu komplexnej zdravotnej starostlivosti s výnimkou 2 oddelení. Obdobná situácia je aj v nemocnici Trstená, ktorá pacientom zabezpečuje komplexnú zdravotnú starostlivosť. Príkaz na pracovnú povinnosť prevzalo 12 lekárov vo výpovedi,“ uviedla Kulaviaková. „Za vzniknutú situáciu je plne zodpovedná vláda SR a ministerstvo zdravotníctva. Minister dodnes spoločne s generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne neodpovedali ŽSK na list, kde sme požiadali o navýšenie platieb pre naše nemocnice, aby sme mohli splniť premiérkou v memorande garantované navýšenie platov lekárov,“ uzatvorila hovorkyňa ŽSK.

Pacientov z Detskej nemocnice v Bratislave neprišlo liečiť 39 lekárov

Malých pacientov z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave dnes odmietlo prísť do práce liečiť spolu 39 lekárov. Najviac, devätnásť, nenastúpilo do práce na klinike detskej chirurgie. "Zdá sa mi a vyzerá to tak, že lekár robí súčasne v dvoch ambulanciách," opisuje pre TASR svoju skúsenosť Zuzana, mamička trojročnej dcéry. Práve vyšla zo všeobecnej ambulancie na klinike detskej chirurgie. "Ale boli sme vyšetrení hneď a dostali sme aj termín operácie," hovorí. "Myslím, že sme boli ošetrení skôr ako za normálnych okolností. Neviem, či je to tým, že to ľudia vzdávajú, alebo to majú lekári zariadené inak," zamyslí sa. "Alebo že by mi dal pocítiť, že otravujem, to nie," dodáva, kým si dcérka prezerá obrázok, čo dostala od lekára. Ďalší malý pacient, dvojročný chlapček, si čakanie na vstup do ambulancie kráti otváraním a zatváraním dverí na čakárni. Jeho otec Marek považuje súčasnú situáciu v zdravotníctve za akési symbolické vyvrcholenie dlhodobého zlého stavu. "Zmeniť treba celý systém. Aj učitelia aj lekári sú rovnocenní partneri. Aj jeden aj druhý sú denne jednou nohou vo väzení," vysvetľuje svoj názor ďalšia mamička, Denisa. So šesťročným synom chorým na srdce prišla tiež na vyšetrenie do detskej nemocnice. Lekárom, ktorí ostali v nemocnici pracovať, však do reči nebolo. "Ďakujem, nechcem sa vyjadriť a nemám ani čas, mám veľa práce," odpovedá lekárka v bielom plášti, ktorá na chodbe odprevádzala detského pacienta spolu s matkou. Celkovo pritom v nemocnici z 271 lekárov podalo výpovede 85. Podľa hovorkyne DFNsP Dany Kamenickej sa bude pravdepodobne od piatka 2. decembra poskytovať na urologickej, ortopedickej a chirurgickej klinike len akútna zdravotná starostlivosť. "Máme limitovaný počet lekárov a tomu prispôsobujeme naše možnosti. Ale zásada je, že akútna zdravotná starostlivosť bude zabezpečená," približuje Kamenická priamo v budove nemocnice, ktorá má hneď pri vstupe na stene zavesený citát F. M. Dostojevského: "Zachrániť jedno dieťa znamená zachrániť svet."

Nemocnica v Malackách je pripravená pomôcť pacientom z okolia

Nemocnica v Malackách je v súvislosti so štrajkom lekárov pripravená pomôcť všetkým pacientom nielen zo spádového regiónu Záhoria, ale aj pacientom z priľahlých spádových oblastí či pacientom z Bratislavy, pokiaľ to jej kapacitné možnosti dovolia. "Od dnešného rána intenzívne sledujeme napätú situáciu. Evidujeme zvýšený strach pacientov o zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, ktorí nás kontaktujú a žiadajú informácie o objednaných termínoch či konaní plánovaných zákrokov. Chcem ubezpečiť pacientov, že sme nepristúpili k žiadnym obmedzeniam prevádzky a poskytujeme naďalej neodkladnú, ale aj plánovanú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom, ktorí sa na nás obrátia," uviedol riaditeľ akciovej spoločnosti Nemocničná Peter Kalenčík. Tá je prevádzkovateľom nemocnice v Malackách. TASR informovala Zuzana Kovaľová zo skupiny Medirex Group, ktorej členom je aj prevádzkovateľ Nemocnice v Malackách.

Vo FNsP v Prešove dnes nenastúpilo do práce 101 lekárov

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove dnes nenastúpilo do práce vyše sto lekárov. Hovorkyňa nemocnice Renáta Koziaková informovala, že vzhľadom na to boli dnes zrušené všetky plánované operácie. "Zdravotná starostlivosť v prešovskej nemocnici je aktuálne zabezpečená. Zabezpečuje ju 219 lekárov z 336 zamestnaných. Dnes do práce nenastúpilo 101 lekárov, z toho 16 je dlhodobo práceneschopných," uviedla hovorkyňa. Dodala, že napriek tomu dokáže 16 oddelení fungovať v komplexnej zdravotnej starostlivosti a ostatných 15 oddelení je schopných zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť. Podľa pokynov ministerstva zdravotníctva bola zriadená telefonická linka, ktorá funguje nepretržite a kde pacienti dostanú konkrétnejšie informácie. Koziaková konštatovala, že sa zmenil aj počet stiahnutých výpovedí lekárov. "K včerajšiemu dňu stiahli svoje výpovede 36 lekári, takže 135 zatiaľ na výpovediach trvá. Vedenie nemocnice je ochotné s lekármi, ktorým uplynula výpovedná lehota, podpísať novú pracovnú zmluvu," uviedla Koziaková. Zdôraznila, že Obvodný úrad v Prešove (OÚ) dnes prevzal povinnosť nariaďovania pracovnej činnosti lekárom, ktorí dnes nenastúpili do práce. "Obvodný úrad zabezpečí doručenie príkazov na pracovnú činnosť. Dostali sme zoznamy od nemocnice, v priebehu dnešného dňa sa budeme snažiť rozniesť tieto príkazy. Na základe nich budú mať lekári povinnosť zabezpečiť pracovnú činnosť," povedal prednosta OÚ Stanislav Kahanec. Dodal, že na základe rozhodnutia bezpečnostnej rady prešovského obvodu pribudne jedna rýchla zdravotná služba, posilnia linku 150 na operačnom stredisku a na úrade vyčlenili pracovníkov na zabezpečovanie situácie ohľadom núdzového stavu. Na chodbách pred ambulanciami úrazovej chirurgie a chirurgie dnes dopoludnia nebolo veľa pacientov. Podľa niektorých lekárov si pravdepodobne mnohí uvedomili, že vzhľadom na medializované informácie môže dôjsť k tomu, že tu svojho lekára dnes nenájdu a rozhodli sa počkať. "Pacienti sú sklamaní, mali im dať nejako inak vedieť. Tu vidím papier na dverách. Bol som na CT, tam ma vyšetrili. Môj lekár aj tak dnes nemal ordinovať. Idem domov a prídem na budúci týždeň, uvidím, čo povedia v televízii, ako to bude," povedal pre TASR dôchodca z Prešova. Hovorkyňa spresnila, že napríklad na oddelení traumatológie dnes počas dňa pracuje sedem lekárov. Podľa informácií TASR však traja zostali v práci po nočnej službe. Na traumatológii počas bežného pracovného dňa je v službe 15 lekárov.
Podľa Koziakovej nemocnica doteraz neevidovala žiadnu sťažnosť od pacientov a opätovne zdôraznila, že akútna zdravotná starostlivosť v prešovskej nemocnici je zabezpečená.

Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach opustili dvaja lekári

Pracovnú povinnosť nariadil riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach Peter Krcho dvom lekárom, ktorí trvali na svojich výpovediach. Dnes im ju aj zrušil. "Bohužiaľ, už nie sú našimi zamestnancami," povedal novinárom Krcho. Nemocnica má k dnešnému dňu k dispozícii všetkých lekárov a situácia je podľa Krcha "úplne stabilná". Zrušiť výpovede odmietli spolu traja lekári. DFN dnes zároveň prijala štyroch lekárov na detskú chirurgiu, neonatológiu, onkológiu a I. detskú kliniku. Krcho nemá informácie, žeby bol niekto PN. "Preverovali sme stavy hneď ráno, úplne fungujeme." Pre núdzový stav zostávajú dnes detskí lekári v práci aj po službe. DNF je zároveň podľa Krcha pripravená prijať každého pacienta z Bratislavy alebo Banskej Bystrice, ktorý by potreboval operáciu.

V Žiari a Partizánskom sa oslovení špecialisti do štrajku nezapojili

V nemocnici s poliklinikou v Partizánskom sa podľa jej riaditeľa Gabriela Krbúšika dnes lekári špecialisti do štrajku avizovaného Slovenskou lekárskou úniou špecialistov (SLÚŠ) nezapojili. "Nič mimoriadne sa nedeje," uviedol pre TASR Krbúšik. Do štrajku sa nezapojili ani oslovení súkromní špecialisti v meste. Súkromný gynekológ, ktorý nechcel byť menovaný, uviedol, že všetci gynekológovia v Partizánskom dnes normálne robia. Jeho slová potvrdil aj ďalší jeho kolega – gynekológ. "Myslím si, že podporiť morálne by sme ich mali všetci, ale neposkytovať zdravotnú starostlivosť nie je riešenie," podotkol s tým, že nechce byť menovaný. Podobná situácia je aj v Žiari nad Hronom. "Nemám informácie o tom, že by niekto nepracoval," uviedol pre TASR riaditeľ žiarskej všeobecnej nemocnice Rastislav Kubáň. Nemenovaná súkromná lekárka v Žiari síce dnes nepracuje, no nie kvôli štrajku, ale kvôli zdravotným problémom. Na margo protestnej akcie len skonštatovala, že "lekár má byť pre pacientov".

Univerzitná nemocnica v Košiciach preobjednáva niektorých pacientov

Prevádzka všetkých kliník a oddelení funguje v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v štandardnom režime. Pacientov, ktorým zrušili plánované operácie pre výpovede lekárov, preobjednávajú v nemocnici na iné termíny. "Oneskorenie plánovaných hospitalizácií nás mrzí a snažíme sa ich pre pacientov naplánovať čím skôr," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. V UNLP stiahlo svoju výpoveď k 30. novembru 230 lekárov. "Výpovedí ostalo osem - piati lekári ukončili pracovný pomer a trom ešte plynie výpovedná lehota do 31. decembra. Žiadnemu lekárovi nebolo potrebné nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu," dodala Oravcová.

Medzi lekármi v Dolnom Kubíne sa rozmohla náhla práceneschopnosť

V Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou sa dnes medzi 28 lekármi, ktorým uplynula výpovedná lehota, rozmohla náhla práceneschopnosť. Dolnokubínska nemocnica napriek tomu dokáže pacientom poskytnúť aspoň akútnu zdravotnú starostlivosť. "Všetci lekári ráno nastúpili do práce, no primári mi po vizitách signalizovali, že sa viacerí cítia psychicky vyčerpaní, vystresovaní a z celého diania okolo seba doslova neuroticky zrútení. Preto odišli na ošetrenie a niektorí už nahlásili svoju práceneschopnosť," uviedol pre TASR krátko predpoludním riaditeľ Jozef Mintál. Na oddelení chirurgie tak podľa neho ostali namiesto siedmich lekárov už iba traja, na ortopédii dvaja. "Najhorší stav je s anestéziológmi a na rádiodiagnostickom oddelení, kde máme k dispozícii iba jedného lekára. Pri takomto oklieštenom počte a preťaženosti personálu je nad slnko jasné, že sa toto provizórium skôr či neskôr zrúti," zdôraznil. Akútne stavy nemusia v Dolnom Kubíne momentálne riešiť prevozom pacientov do iných nemocníc. "Najzákladnejšiu zdravotnú starostlivosť vieme zabezpečiť vlastnými silami, no určite nie sme schopní zvládnuť zložitejšiu mimoriadnu situáciu, napríklad hromadnú dopravnú nehodu, lebo dokážeme postaviť len jeden operačný tím," vysvetlil Mintál. "Úprimne chcem poďakovať lekárom, ktorí zotrvali v službe napriek všetkým dlhodobo nahromadeným problémom. Nielen mne by určite poriadne odľahlo, keby sa táto kritická situácia čo najskôr vyriešila na celoštátnej úrovni, aby sme sa mohli všetci vrátiť do normálneho chodu," dodal riaditeľ nemocnice v Dolnom Kubíne.

Ak doručia príkaznú povinnosť dvom lekárom v KNsP v Čadci, nemocnica bude plne funkčná

Kysucká nemocnica s poliklinikou (KNsP) v Čadci dokáže zabezpečiť zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu okrem gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. TASR o tom informoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld. „Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení robíme len akútne stavy a obmedzene plánované operácie. V prípade, ak sa dnes podarí doručiť príkaznú povinnosť dvom lekárom gynekológom, tak budeme vedieť poskytnúť zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu aj na tomto oddelení,“ skonštatoval Šenfeld. V Kysuckej nemocnici dalo pôvodne výpoveď 22 lekárov, 7 lekárov výpoveď stiahlo. „Zo zostávajúcich 15 výpovedí sme dali 7 lekárom príkaznú povinnosť. Zatiaľ sa ju podarilo doručiť štyrom,“ uviedol riaditeľ KNsP. Zdôraznil, že nemocnica má stále záujem o lekárov, ktorí podali výpoveď. „Riešime aj iné možnosti, ale stále som presvedčený o tom, že títo lekári sú pre nás užitoční. A chcem ich zobrať naspäť, pokiaľ to bude možné z obidvoch strán,“ dodal Šenfeld.

FNsP v Žiline dokáže zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline je dostatok lekárov na zabezpečenie akútnej zdravotnej starostlivosti. Pre TASR to uviedol námestník riaditeľa FNsP v Žiline Rastislav Johanes. „V prípade, že by sa niečo stalo, sú na telefóne ďalší kolegovia, aby sa o ľudí postarali. Lebo lekárom nejde o to, aby sa niekomu niečo stalo,“ skonštatoval Johanes. Doplnil, že lekári v odboroch, na ktorých stojí nemocnica výpovede nestiahli. V žilinskej nemocnici nestiahlo výpovede približne 90 lekárov. „Minimálne týždeň sú lekári pod takým psychickým tlakom, že je skutočne len na ich osobnej statočnosti, že vôbec niektorí pracujú. Hovorí sa, že niektoré PN sú vymyslené. Myslím si, že polovica z nich súvisí s tým, že bol na nich vyvinutý obrovský tlak. Aj lekári sú len ľudia,“ povedal Johanes. Podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v žilinskej FNsP Branislav Serva informoval, že na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) dnes pracujú iba štyria lekári. „Stále je to také, že si môžeme dovoliť, aby si jeden kolega išiel domov oddýchnuť, aby sa nič nestalo. Hlavne jemu a potom aj jeho pacientom. Ale to nevieme dokedy. Ja som podal výpoveď, ale prevzal som zároveň pracovnú povinnosť. Takže si povinnosti plním, a to dôsledne. Záleží mi na tom, aby nedošlo k vážnemu ohrozeniu zdravia a života. Otázka je, prečo nedokážu kompetentní prijať také opatrenia, aby nám umožnili liečiť pacientov,“ skonštatoval Serva. Piati lekári novorodeneckého oddelenia žilinskej FNsP výpovede stiahli. „Nechceli sme, aby sem prišli lekári, ktorí novorodenca videli z rýchlika. Lebo o novorodenca sa má starať neonatológ a na Slovensku nie sú žiadni voľní neonatológovia. Podľa Zákonníka práce by nás malo byť asi 10. To znamená, že by museli prijať štyroch. A neverím, že sa na Slovensku štyria voľní kvalifikovaní neonatológovia vyskytujú,“ dodal primár novorodeneckého oddelenia FNsP v Žiline Michal Jánoš.

Lekárom DFNsP v Banskej Bystrici, ktorí dali výpovede, uložili pracovnú povinnosť

Všetkým lekárom, ktorí dali v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici výpovede, bola uložená pracovná povinnosť. TASR to uviedol riaditeľ nemocnice Ján Nosko. Pokračoval, že prostredníctvom obvodného úradu sa im v priebehu dnešného dňa doručuje. Nosko skonštatoval, že dnes do práce nastúpili aj takí lekári, ktorým ešte povinnosť nebola doručená, nečakali teda na jej doručenie a prišli sami od seba. Napriek tomu, že je už 1. decembra, neodkladná starostlivosť je v nemocnici zabezpečená podľa Noska v plnom rozsahu. Na ošetrenie budú pacienti čakať ako v bežnom režime, "v prípade neprítomnosti lekára na ambulancii bude dispenzarizovaný pacient preložený," dodal Nosko. Pokiaľ ide o plánované operácie, odkladajú sa na najbližší termín, ako v prípade práceneschopnosti lekára počas normálnej prevádzky nemocnice, vysvetlil Nosko. V nemocnici je stiahnutých 28 výpovedí, 32 lekárov vo výpovedi ešte stále je.

V galantskej nemocnici prísun trnavských pacientov zvládajú

Zvýšený počet pacientov pre neurologické oddelenie zaznamenal dnes i v stredu 30. decembra centrálny príjem Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante. Podľa slov námestníčky riaditeľa Drahomíry Bollovej boli prijímaní popri "domácich" pacienti zo spádového územia Fakultnej nemocnice v Trnave, presný počet však uviesť nevedela. "Zatiaľ nám to problémy nerobí, mierne sme zreorganizovali prácu na oddelení. V prípade potreby vieme stiahnuť našich lekárov z dovoleniek," povedala Bollová pre TASR. Na iných oddeleniach v Galante trnavských pacientov neevidovali. Nemocnice sú od seba vzdialené zhruba 30 kilometrov. Vozidlá Záchrannej zdravotnej služby v Trnave majú podľa vyjadrenia vedúcej operátorky Krajského operačného strediska Juliany Nyulassyovej pacientov, u ktorých je predpoklad hospitalizácie, voziť do nemocníc v Galante, Dunajskej Strede a Skalici. "Zatiaľ vieme o problémoch na neurológii," povedala pre TASR.

Hornooravská nemocnica poskytuje kompletnú zdravotnú starostlivosť

Všetky oddelenia i ambulancie Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej poskytujú kompletnú zdravotnú starostlivosť vrátane plánovaných operačných výkonov. Do práce dnes nastúpila drvivá väčšina z 15 lekárov, ktorým uplynula výpovedná lehota. "Poverenia na povinnosť pracovnej činnosti si prevzalo 12 lekárov. Dvoch sme nezastihli, no mali by sa dostaviť do nemocnice a jedna lekárka je práceneschopná. Až na tieto tri výnimky sú všetci ostatní k dispozícii," predpoludním o tom TASR informoval hospodársko-technický námestník Petr Vašíček. Zabezpečený je normálny chod jednotlivých oddelení. "Priebežne vykonávame aj plánované operácie. Našich pacientov sme nútení prevážať do okolitých nemocníc len na vyšetrenia centrálnym tomografom, ale to je starší technický problém, ktorý vôbec nesúvisí so vzniknutou situáciou," dodal Vašíček.

Trnavská nemocnica je chudobnejšia o 64 lekárov

Obvodný úrad (ObÚ) v Trnave sa dnes bude pokúšať vlastnými silami doručiť nariadenia o pracovnej povinnosti 21, dnes už bývalým, lekárom trnavskej Fakultnej nemocnice (FN). Tí zatiaľ tieto nariadenia neprevzali. TASR o tom informoval prednosta ObÚ Jozef Klokner po skončení zasadnutia Bezpečnostnej rady obvodu Trnava. "Naši pracovníci pôjdu na adresy trvalého bydliska lekárov v meste, jeho blízkom i väčšom okolí, napríklad aj do Modry a Bratislavy," uviedol Klokner. Niektorí z tejto skupiny lekárov majú však trvalé bydlisko aj v Prešove a Rimavskej Sobote, v takýchto prípadoch to budú riešiť poštou. Políciu do doručovania zapájať nebudú. Situácia v nemocnici je podľa prednostových vážna, hlavne na neurologickom a ARO oddelení. Polovica zo 43 lekárov s výpoveďami, ktorí v stredu prevzali nariadenia o pracovnej povinnosti, dnes do práce nenastúpila. "Uložili sme riaditeľovi Gabrielovi Pavelekovi, aby rokoval o možnosti presunu lekárov z blízkych nemocníc na výpomoc. Tým sa začne hneď zaoberať," povedal Klokner. Na neurológii napríklad nastúpili dnes len traja lekári. Toto oddelenie a interna prijíma iba akútne stavy, pľúcne oddelenie je úplne uzatvorené. Ostatné ambulancie a oddelenia fungujú. Stav nie je podľa Kloknera dlhodobo udržateľný.
Z nemocnice dnešným dňom odišlo spolu 64 lekárov. Pôvodný stav výpovedí bol 89.

Liptovská nemocnica funguje od rána v normálnom režime

Liptovská nemocnica s poliklinikou so sídlom v Liptovskom Mikuláši funguje dnes od rána podľa informácií zástupcu riaditeľa Ivana Rusnáka prakticky v úplne normálnom režime, pripravená poskytovať pacientom akútnu i neakútnu zdravotnú starostlivosť. „Spomedzi 16 lekárov, ktorí nestiahli výpovede a tým pádom im skončil pracovný pomer, sa nám nepodarilo doručiť príkazy na povinnosť pracovnej činnosti počas vyhláseného núdzového stavu trom chirurgom. Ostatní nastúpili do práce, jedna neatestovaná lekárka traumatológie sa preukázala potvrdením o práceneschopnosti,“ spresnil pre TASR. Napriek tomu, že si netrúfol presne odhadnúť ďalší možný vývoj, ubezpečil, že všetky oddelenia aktuálne zabezpečujú aj prípadné hospitalizácie pacientov. Neuskutočňujú sa len plánované operačné výkony na chirurgii. „Žiadneho pacienta nemusíme prevážať do iných nemocníc, naopak, v prípade potreby sme dokonca schopní účinne im vypomôcť,“ dodal zástupca riaditeľa liptovskomikulášskej nemocnice.

Lučenecká nemocnica je paralyzovaná, lekári prestali pracovať nadčas

Lučenecká nemocnica je oddnes paralyzovaná. Ako TASR informoval jej riaditeľ Július Höffer, lekári sa rozhodli podporiť Lekárske odborové združenie a nenastúpili do zamestnania, pretože odmietajú porušovať Zákonník práce. Nemocnica teraz ošetruje len život ohrozujúce stavy. Ešte v stredu (30.11.) bola situácia v nemocnici v Lučenci pomerne pokojná. Lekári, ktorých zamestnávateľom je nezisková organizácia, podávali výpovede neskôr ako ich kolegovia, preto sa o zabezpečenie služieb zatiaľ neobávali. "Dnes ráno mi oznámili, že približne 40 percent lekárov odmieta porušovať Zákonník práce a nenastúpia do služby. Vyjadrujú tým podporu lekárom, ktorých zastrešujú odborári. Pre našu nemocnicu to znamená, že ideme do krízového režimu. Zvažujeme, či niektoré oddelenia nebudeme musieť zlučovať. Momentálne nie sme schopní prijímať pacientov z iných nemocníc. Ošetrujeme vlastne len úrazy a život ohrozujúce stavy. Situáciu riešime a popoludní by sme mali vedieť, čo sme schopní zabezpečiť a čo nie," povedal Höffer. Ak sa vedeniu nemocnice v Lučenci nepodarí dohodnúť s lekármi, nie je vylúčené, že o pomoc budú musieť požiadať aj nemocnice v okolí. Lekárov na juhu stredného Slovenska pobúril najmä postoj politikov pri riešení vzniknutej situácie. K štrajku sa takto pripájajú napriek tomu, že pracujú pre neziskovú organizáciu a transformácia nemocníc ako jeden s najproblematickejších bodov sa ich netýka.

Všetci lekári z nemocnice v Spišskej Novej Vsi svoje výpovede stiahli, nemocnica funguje ako doteraz

Lekári z nemocnice v Spišskej Novej Vsi počas stredy (30.11.) stiahli všetky avizované výpovede. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Sveta zdravia Veronika Deckerová. „Výpoveď u nás chcelo dať 15 lekárov, všetci ju našťastie stiahli a naša nemocnica teda ide v plnom režime, ako doteraz,“ priblížila Deckerová. V popradskej nemocnici v stredu večer napokon stiahla výpoveď ešte jedna lekárka, celkovo tak odišlo 15 lekárov. Najviac ohrozené boli oddelenia traumatológie a ortopédie. "Na ortopédii stiahli výpovede všetci, na traumatológii ostal vo výpovedi jeden lekár," priblížil situáciu prednosta Obvodného úradu v Poprade Milan Baran. Pôvodne chcelo dať výpoveď 36 lekárov. Ortopédia tak mala byť zlúčená s chirurgiou a traumatológia by po odchode lekárov fungovala len na 50 percent. Jeden lekár ešte stiahol výpoveď aj v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch. „U nás ostalo vo výpovedi 15 lekárov, ale budeme schopní poskytovať aj viac ako akútnu zdravotnú starostlivosť,“ ubezpečil riaditeľ ústavu Jozef Poráč. Pôvodne tu chcelo dať výpoveď 23 lekárov, ôsmi z nich však svoje výpovede postupne stiahli.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR pracuje v posilnenom režime

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR pracuje v nepretržitom, v súčasnej dobe posilnenom režime. "Sme pripravení na zvýšený počet transportov a distribúciu pacientov v rámci celého Slovenska," avizovala Dominika Šulková z OS ZZS. Tiesňová linka 155 je k dispozícii 24 hodín denne, avšak tá je predovšetkým pre riešenie akútnych, život ohrozujúcich stavov a neslúži na podávanie informácií o situácii v nemocniciach. Podľa Šulkovej zriadilo ministerstvo zdravotníctva na tieto účely na svojej internetovej stránke informačnú sekciu, kde sú uverejnené konkrétne informačné linky nemocníc na Slovensku.

Vo FN v Trenčíne sa situácia komplikuje, niektorí lekári nenastúpili do práce

Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trenčíne dnes ráno nenastúpili do zamestnania lekári z interného oddelenia, gynekologicko-pôrodníckej kliniky a oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Všetky tri oddelenia budú zabezpečovať len akútnu zdravotnícku starostlivosť. TASR o tom informovala námestníčka riaditeľa FN v Trenčíne Terézia Drobná. Výpovede podľa nej nestiahlo 22 lekárov, 124 lekárov výpovede stiahlo. "Vyzeralo to, že pôjdeme bez problémov na plnú prevádzku, no ráno nám lekári do zamestnania nenastúpili. Primári avizujú, že niektorí lekári odmietajú nastúpiť do služby, takže v priebehu dňa sa situácia bude pravdepodobne komplikovať. Včera všetci prevzali poverenia na prácu, ktoré im v zmysle vyhláseného núdzového stavu nariadil riaditeľ nemocnice," povedala Drobná. Ako dodala, vedenie nemocnice ešte nemá zmapované dôvody, prečo lekári do práce nenastúpili, podľa neoverených informácií je väčšina lekárov na PN-ke. "Zatiaľ stále mapujeme situáciu. Čo s tým ďalej, budeme riešiť až po dôkladnom zmonitorovaní situácie," reagovala Drobná na otázku, či na lekárov podajú trestné oznámenia.

V nemocnici v Považskej Bystrici nestiahli do polnoci výpoveď dvaja lekári

Vedenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici eviduje k 1. decembru už len dve z pôvodne 31 podaných lekárskych výpovedí. TASR o tom informoval riaditeľ nemocnice Peter Rendek. "V jednom prípade ide o zamestnanca na plný úväzok, v druhom prípade o zamestnanca, ktorý v nemocnici pracuje len na 40-percentný úväzok. Nemocnica s poliklinikou môže teda bez problémov pokračovať v štandardnom a zabehnutom režime poskytovania zdravotnej starostlivosti," uviedol Rendek. Ocenil pritom fakt, že lekári, ktorí výpovede nepodali resp. stiahli, berú svoju prácu v podobe pomoci ľuďom ako povolenie, a nie ako zamestnanie. V NsP v Považskej Bystrici podalo v súvislosti s protestnou akciou výpovede celkove 31 zo 101 lekárov.

 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: