Lekársku krízu na Slovensku zatiaľ v maďarskom pohraničí necítiť

Lekársku krízu na Slovensku v maďarskom pohraničí zatiaľ veľmi nepociťujú. Štátny tajomník maďarského Ministerstva národných zdrojov zodpovedný za zdravotníctvo Miklós Szócska síce nariadil posilnenie záchrannej služby a pohotovostnej služby v 13 pohraničných nemocniciach, doposiaľ však zaznamenali iba jedného pacienta zo Slovenska.

Ako dnes uviedol maďarský denník Népszabadság, jediného občana SR, ktorý vyhľadal zdravotnú starostlivosť v Maďarsku, zaznamenali v nemocnici vo Vacove (Vác) v Peštianskej župe. Periodikum pripomína, že z iniciatívy Zväzu maďarských lekárov sa lekárski odborári krajín Vyšehradskej štvorky pred niekoľkými týždňami dohodli, že si v akciách, ktorými budú požadovať zvýšenie miezd, budú vzájomne pomáhať alebo ich aspoň nebudú oslabovať. Predseda Maďarskej lekárskej komory István Éger v stredu vyzval členov komory, aby nešli na Slovensko. Od poskytovania starostlivosti slovenským pacientom v Maďarsku sa však nikto z nich nedištancoval. Népszabadság zisťoval prípravy na posilnené služby v Miškovci, Balassagyarmate, Vacove a v Ostrihome. Riaditelia nemocníc uviedli, že nejde o nejaké činnosti navyše, rozdiel je iba v tom, že v rámci 24-hodinovej pohotovosti prijmú popri domácich pacientoch aj pacientov zo Slovenska.

Môžu od nich požadovať preukaz totožnosti a preukaz zdravotného poistenia. Ak niekto z nich má európsky preukaz zdravotného poistenia, potom je proces jednoduchší. Prekážkou nie je ani jazyk, pretože v uvedených zdravotných zariadeniach sa nájdu lekári a zdravotné sestry hovoriace po slovensky. Ostrihomská nemocnica má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti aj so slovenskou poisťovňou a prijíma pacientov zo Slovenska aj mimo terajšej situácie, uviedol riaditeľ nemocnice Zoltán Kollár. Šéf miškoveckej župnej nemocnice Gábor Csiba neráta s veľkým náporom pacientov spoza hraníc, pretože podľa jeho informácií najviac lekárov chýba v Bratislave a v okolí Prešova a tie sú ďaleko od maďarských nemocníc pri hraniciach. Maďarskí lekári nechápu žiadosť Szócsku o pomoc, pretože ani jeden maďarský lekár nemá povolenie na vykonávanie lekárskej praxe na území Slovenska. Štátny tajomník v koordinácii so záchrannou službou zriadil telefónnu linku pre lekárov, ktorí by ponúkli v rámci humanitárnej pomoci svoju účasť na akútnej starostlivosti o pacientov na Slovensku.

Hovorca maďarskej Celoštátnej záchrannej služby (OMSZ) Pál Györfi v tejto súvislosti povedal, že principiálne ani sanitky nemôžu prejsť hranice na konkrétnu adresu po pacienta, núdzový stav však čiastočne môže viesť k porušeniu týchto pravidiel. Na druhej strane však už existujú záchranárske jednotky, ktoré majú povolenie na fungovanie v pohraničnej oblasti. Podľa Györfiho v pohraničí nasadili o 10 až 15 percent viac zásahových vozidiel. Vo štvrtok rokovali predstavitelia OMSZ so svojimi slovenskými kolegami, ktorí potvrdili, že zatiaľ fungujú bez problémov. Sanitky by bolo potrebné nasadiť v prípade, že slovenské nemocnice by nedokázali zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a pacientov by museli transportovať cez hranice. Doposiaľ však takáto požiadavka na OMSZ neprišla, dodal hovorca.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: