Lekárskeho odborára Jána Sýkoru trestne stíhajú

Voči Jánovi Sýkorovi, pravej ruke lídra Lekárskeho odborového združenia Mariána Kollára, sa vedie trestné stíhanie. Anestéziológ v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou a podpredseda združenia mal podľa zistení Hospodárskych novín údajne spreneveriť milióny slovenských korún vo firme Maquet. Denník to uvádza vo svojom dnešnom vydaní.

Sýkora pre slovenskú pobočku firmy Maquet, ktorá patrí do švédskeho holdingu Getinge, pracoval podľa HN štyri roky, a to od roku 2004. "Na začiatku odvádzal dobrú prácu, časom začali byť jeho výsledky neuspokojivé," cituje denník výkonného riaditeľa Friedricha Zinnera. Firma patrí medzi popredných dodávateľov medicínskych zariadení vo svete. "Na základe ďalších skutočností, ktoré sa stali v roku 2008, sme sa na odporúčanie právnikov obrátili na slovenské orgány činné v trestnom konaní," doplnil Zinner. Riaditeľ pre denník povedal, že celá vec je v štádiu prešetrovania, nechcel však spresniť, čo konkrétne sa stalo.

HN informujú, že celý prípad má na stole bratislavská okresná polícia. "Vo veci porušovania povinností pri správe cudzieho majetku vedieme trestné stíhanie. Aktuálne prebieha vyšetrovanie, bližšie informácie poskytneme po jeho skončení," odpovedala na otázku denníka, či takýto prípad okresné riaditeľstvo eviduje, hovorkyňa Petra Hrášková. Či už bol niekto obvinený, neprezradila.

Podľa informácií denníka bol prípad na začiatku prešetrovania evidovaný ako podvod, na základe zistených faktov sa to však zmenilo na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. V prípade potvrdenia viny hrozí podľa HN odsúdenému desať až 15 rokov väzenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: