Českí vojenskí lekári môžu už počas víkendu pôsobiť na Slovensku

Tridsiatka českých vojenských lekárov, ktorých vyslanie na Slovensko schválila dnes na mimoriadnom zasadaní v Prahe vláda ČR, môže byť na mieste svojho dočasného pôsobenia do 12 hodín po podpísaní bilaterálnej dohody. Väčšina z nich bude zrejme už od víkendu vypomáhať v Bratislave a Trnave. Náklady spojené s ich vyslaním do SR hradí slovenská strana.

Vyplýva to z informácií, ktoré s odvolaním sa na ministra obrany ČR Alexandra Vondru priniesol webový portál iDNES.cz. Podľa slov šéfa rezortu obrany ČR budú lekári vysielaní na Slovensko z Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe, zdravotníckej základne v Hradci Králové a z leteckej záchrannej služby, uviedol server novinky.cz. Podľa spravodajskej televízie ČT24 by na Slovensko mali odcestovať 11 chirurgovia, desiati anestéziológovia, dvaja traumatológovia, dvaja internisti, jeden urológ, ako aj röntgenológovia a psychiatri. Prezident ČR Václav Klaus, ktorý sa dnes zúčastnil na zasadaní bezpečnostnej rady štátu po mimoriadnom rokovaní vládneho kabinetu, konštatoval, že nedokáže posúdiť, ako misia troch desiatok armádnych lekárov môže Slovensku pomôcť.

Najvyšší český predstaviteľ však s protestujúcimi slovenskými lekármi rozhodne nesympatizuje. "Je to mimoriadna nezodpovednosť týchto ľudí, že sa s nami takto zahrávajú. Môj názor na podobné štrajky je stále rovnaký," vyhlásil podľa ČT24 a idnes.cz Klaus, ktorý v minulosti kritizoval aj českých lekárov za ich akciu Ďakujeme, odchádzame. "Slovenská premiérka (Iveta Radičová) mi niekoľkokrát osobne volala a napísala aj oficiálnu žiadosť. Vyslanie lekárov je formou humanitárnej pomoci," citujú české médiá slová predsedu vlády ČR Petra Nečasa, ktorý však nekonkretizoval, ako dlho českí lekári zostanú na Slovensku. Armáda môže jednorázovo nasadiť personál maximálne na 60 dní.

Na Morave budú na možný prísun urgentných prípadov zo Slovenska pripravené fakultné nemocnice v Brne, Olomoci a Ostrave. Ministerstvo zdravotníctva ČR sa obrátilo aj na príslušné krajské nemocnice, informoval webový portál novinky.cz. Na Slovensku platí po prvý raz v jeho histórii núdzový stav vo viacerých nemocniciach, masové výpovede a neprítomnosť lekárov na pracoviskách pri pretrvávajúcom hľadaní kompromisu medzi rezortom a odborármi ohrozujú fungovanie nemocníc a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: