Rakúsko nezvažuje vyslanie lekárov do SR, pomoc však ponúklo

Rakúsko ponúklo v súvislosti s krízou slovenského zdravotníctva hospitalizáciu slovenských pacientov s akútnymi ťažkosťami v nemocničných zariadeniach alpskej republiky. Predpokladom sú ich voľné kapacity.

Pre rakúsku tlačovú agentúru APA to dnes uviedla Sigrid Rosenbergerová, hovorkyňa ministra zdravotníctva Aloisa Stögera. Podľa jej slov Rakúsko nezvažuje vyslanie svojich lekárov na Slovensko, ako o tom rozhodla dnes v Prahe vláda ČR. Pre prijímanie slovenských pacientov prichádzajú do úvahy nemocnice vo Viedni, ako aj v spolkových krajinách Burgenland a Dolné Rakúsko, ktoré sú geograficky blízke susednému Slovensku.

Centrála dolnorakúskej záchrannej služby (144 Notruf Niederösterreich) už skôr signalizovala pripravenosť pomôcť slovenským pacientom podobne ako nemocnice spravované touto spolkovou krajinou. Na prijatie a ošetrenie akútnych pacientov zo Slovenska sa prichystali predovšetkým nemocnice blízko hraníc, napríklad v Hainburgu či Mistelbachu.

Koordináciu prípravy na prípadné zhoršenie situácie v SR prevzala pohotovostná služba, ktorá oznámila, že ponúkne "logistickú pomoc", ak bude napríklad potrebné zariadiť lôžko v nemocnici. Pracovníci dolnorakúskej pohotovosti majú k dispozícii tlmočníkov, ktorých môžu kedykoľvek telefonicky kontaktovať, informovala rakúska televízia ORF. Na Slovensku platí po prvý raz v jeho histórii núdzový stav vo viacerých nemocniciach, masové výpovede a neprítomnosť lekárov na pracoviskách pri pretrvávajúcom hľadaní kompromisu medzi rezortom a odborármi ohrozujú fungovanie nemocníc a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: