Vláda podpísala dohodu s odbormi, lekári sa vrátia do nemocníc

Vláda dnes nadránom po viacerých neúspešných rokovaniach dospela k dohode s lekárskymi odbormi. Lekári by sa tak mali vrátiť do slovenských nemocníc. Najprv však budú musieť podpísať nové pracovné zmluvy, keďže 30. novembra vypršala výpovedná lehota asi 1200 lekárom. Ako po podpise dohody avizovala premiérka Iveta Radičová, personálne oddelenia nemocníc sa otvoria už ráno a nové zmluvy sa začnú distribuovať v najbližších hodinách. "Dospeli sme k dohode, ktorú je možné vnímať ako spravodlivú," povedala.

Poznamenala, že napriek tomu, že došlo k dohode, úsmev na tvári nemá. Dôvodom má byť to, že to bolo za cenu obrovského nasadenia lekárov, ktorí ostali v nemocniciach, ako aj veľkého napätia verejnosti, či bude zdravotníctvo fungovať. "Pevne verím, že dohodu, ktorú sme uzatvorili, naplnia nielen tí zo strany vlády, ale aj druhá strana, ktorá prišla k záveru, že toto je obdobie, kedy je čas na takúto vážnu systémovú zmenu," uviedla.

Podpísanie memoranda je podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Mariana Kollára dobrý prístup do budúcna, ani to však podľa jeho slov nezabráni odchodu slovenských lekárov do zahraničia. Ako totiž podotkol, navýšenie platov sa ani zďaleka nepriblížilo k ich požiadavkám. Avizoval, že lekári budú pozorne sledovať kroky nielen tejto, ale aj budúcej vlády v oblasti zdravotníctva tak, aby sa všetko, čo chceli zmeniť, aj zmenilo.

"Nakoľko tá situácia došla až do takého kritického stavu, ktorý vyzeral, že má tendenciu ešte gradovať, možno práve vyhlásením núdzového stavu, sme sa rozhodli pristúpiť k tejto dohode, ktorá potvrdila, že naše požiadavky skutočne neboli o peniazoch," skonštatoval Kollár. Poukázal na to, že práve v platovej požiadavke boli odbory pri vyjednávaní najmenej úspešné. Mzdy lekárov by mali rásť trojetapovo, pričom od roku 2013 by mali stúpnuť na 1,25- až 2,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Odbory žiadali 1,5 až 3-násobok.

Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení v podobe hromadných výpovedí lekárov pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývali na dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Vláda na ne reagovala vytvorením memoranda, ktoré zohľadňovalo možnosti štátu, to odbory odmietli a pripravili vlastné memorandum, ktoré zase odmietol kabinet. Problémom bolo najmä zabezpečenie platovej požiadavky lekárov.

V októbri sa podaním výpovedí do akcie zapojilo 2439 spomedzi asi 7000 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Niektorí lekári po ponuke 300-eurového zvýšenia platov zo výpovede stiahli. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva tak k 1. decembru nadobudli platnosť výpovede vyše 1200 lekárov. Podľa Kollára majú všetci garantovaný návrat na svoje pôvodné pozície.

Napätie, ktoré vzniklo v súvislosti s odborárskou akciou, pocítili aj pacienti. V mnohých nemocniciach totiž došlo k odkladu plánovaných operácií. Viaceré zariadenia okrem toho avizovali, že by mali problém aj so zabezpečením akútnej lekárskej starostlivosti. Tomu mal zabrániť núdzový stav, ktorý vláda vyhlásila od 29. novembra v 13 slovenských obvodoch a 16 nemocniciach. Napriek tomu však mnohí lekári nenastúpili do práce z dôvodu práceneschopnosti. Premiérka im všetkým zaželala skoré uzdravenie.

LOZ vyzýva lekárov,aby nepodpisovali zmluvy,pokiaľ ich neuvidí právnik

Lekárske odborové združenie (LOZ) krátko po podpise memoranda s vládou, ktoré má reagovať na ich požiadavky, prostredníctvom svojho webu vyzvalo lekárov, aby zatiaľ nepodpisovali žiadnu pracovnú zmluvu. Tú má najprv skontrolovať právnik a overiť, či je v súlade s dosiahnutou dohodou. "Stále platí jeden za všetkých a všetci za jedného. Počkajte, kým sa pripravia pracovné zmluvy pre všetkých lekárov," odkázali lekárom odbory. Zmluvy má najskôr podpísať riaditeľ nemocnice, následne ich skontroluje právnik, keď budú v poriadku a nebude vynechaný ani jeden lekár, potom sa majú pracovné zmluvy podpísať naraz. Lekári majú čakať na pokyn koordinátora LOZ.

Odbory pre lekárov následne zverejnili aj manuál, z ktorého vyplýva, že tí, ktorých zavolali v rámci núdzového stavu do práce a sú zdraví, môžu po dohode s nemocnicou nastúpiť do služby už dnes. Mnohí lekári, ktorí neprišli v rámci núdzového stavu do nemocníc sa ospravedlnili práceneschopnosťou. Návrat lekárov do práce má prebiehať v nevyhnutnom rozsahu zabezpečenia zdravotnej starostlivosti. Vláda dnes nadránom po viacerých neúspešných rokovaniach dospela k dohode s lekárskymi odbormi. Lekári by sa tak mali vrátiť do slovenských nemocníc. Najprv však budú musieť podpísať nové pracovné zmluvy, keďže 30. novembra vypršala výpovedná lehota asi 1200 lekárom. Ako po podpise dohody avizovala premiérka Iveta Radičová, personálne oddelenia nemocníc sa otvoria už ráno a nové zmluvy sa začnú distribuovať v najbližších hodinách.

Uhliarik vyzval lekárov,aby pri podpise novej zmluvy nečakali

Minister Ivan Uhliarik (KDH) na dnešnom brífingu vyzval lekárov, aby podpísali nové pracovné zmluvy hneď a nečakali na ich posúdenie Lekárskym odborovým združením (LOZ). Takýto postup totiž lekárom odporučili odborári. Ministerstvo už pracovné zmluvy rozdistribuovalo do nemocníc, v ktorých fungujú personálne oddelenia aj cez víkend.

"Lekári sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia a som si istý, že vedia porovnať svoju starú pracovnú zmluvu s touto novou, ktorú im v týchto dňoch dávajú riaditelia, aj bez zástupcu LOZ," povedal dnes minister. Odborárov požiadal o apel na lekárov, ktorí by sa podľa ministra mali vrátiť k pacientom a vystriedať svojich kolegov v nemocniciach. "Rodička predsa nebude čakať s pôrodom na zástupcu LOZ," doplnil minister.

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva nemocnice dnes na Slovensku pracujú vo víkendovom režime, akútna zdravotná starostlivosť je pokrytá na celom a plánovaná na väčšine územia Slovenska. "V pondelok očakávame nemocnice, ktoré budú poskytovať zdravotnú starostlivosť vo veľkej miere," dodal Uhliarik. Na vyššie platy lekárov dá ministerstvo asi 35 miliónov eur. Podľa ministra to budú prostriedky zo zvýšeného štátneho rozpočtu na oblasť zdravotníctva a z ušetrených prostriedkov, ktoré má rezort získať z reformy liekovej politiky. Odborári dnes v noci podpísali s vládou memorandum, ktoré má garantovať zvýšenie platov lekárov v troch etapách. V prvej etape, teda k 1. januáru 2012, by tak plat začínajúceho lekára mal dosiahnuť minimálnu úroveň 830 eur, čo je podľa LOZ nárast o necelých 200 eur. Plat atestovaného lekára nemôže byť nižší ako 1230 eur. V memorande si odborári vydobyli aj garanciu toho, aby sa lekárom, ktorí zarábali viac ako je stanovené v dokumente, po schválení zákona plat neznížil.

Lekári, ktorí v nemocniciach pracovali počas posledných dní, sú podľa ministra vyčerpaní a tak rezort víta pomoc ich českých kolegov. Tí na Slovensko pricestovali asi pred dvoma hodinami a už dnes v noci by mali nastúpiť na nočné služby v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Žiline a Ružomberku.

LOZ: Urobíme všetko pre to, aby lekári v pondelok nastúpili

Lekári, ktorým v nemocniciach skončila v posledný novembrový deň výpovedná lehota, by sa do nemocníc mali vrátiť v pondelok alebo utorok na budúci týždeň. Na dnešnom brífingu to vyhlásili zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ). "Urobíme všetko, aby sme v pondelok nastúpili," povedal podpredseda LOZ Peter Visolajský. Odborári lekárov inštruovali, aby nešli sami na personálne oddelenie, ale podpísali zmluvu, ktorú im prinesie zástupca LOZ v nemocnici, kde pracovali. Odborári dnes v noci podpísali s vládou memorandum, ktoré má garantovať splnenie ich požiadaviek. V prvej etape, teda k 1. januáru 2012 by tak plat začínajúceho lekára mal dosiahnuť minimálnu úroveň 830 eur, čo je nárast o necelých 200 eur. Plat atestovaného lekára nemôže byť nižší ako 1230 eur. V memorande odborári garantovali aj to, aby sa lekárom, ktorí zarábali viac ako je stanovené v memorande, po schválení zákona plat neznížil. Dnešný príchod asi 30 českých lekárov, ktorí budú v najbližších dňoch pomáhať v slovenských nemocniciach, je podľa lídra LOZ Mariana Kollára dôkaz nezvládnutia situácie zo strany vlády. "Môžeme to hodnotiť ako rozpor s platnou európskou a slovenskou legislatívou," vyhlásil Kollár. Vláda tým podľa neho ukázala, že je ochotná použiť peniaze daňových poplatníkov skôr na zaplatenie zahraničných lekárov ako na spravodlivú odmenu slovenských lekárov. Kollár uviedol, že memorandum, ktoré odborári podpísali s vládou, nezodpovedá plne ich požiadavkám, ale je jediným možným riešením na upokojenie napätej situácie. "Verím, že v budúcnosti akákoľvek vláda nepodcení konštruktívnosť dialógu a to nielen pri rokovaniach s LOZ," podčiarkol líder odborárov. Vláda podľa neho rátala s tým, že lekári odolajú tlaku a nevydržia až do konca. "Môžeme konštatovať, že sa tak nestalo a lekári odolali nielen nátlaku, ale začiatkom tohto týždňa odmietli judášsky groš, ktorý mal hodnotu 300 eur a nedali sa kúpiť," dodal.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: