I. Uhliarik: Nechystám sa odstúpiť z funkcie

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) sa nechystá odstúpiť zo svojej funkcie. Napriek ťažkej situácii v slovenskom zdravotníctve súvisiacej s hromadnými výpoveďami lekárov, ktorá vyústila až do vyhlásenia núdzového stavu vo vybraných nemocniciach, bola podľa neho neustále zabezpečená neodkladná zdravotná starostlivosť a nedošlo tak k ohrozeniu života a zdravia občanov.

"Nechám to na voličoch, nech to posúdia a vyjadria sa vo voľbách. Neplánujem sám odstúpiť," vyhlásil Uhliarik v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Aktuálnu výzvu Lekárskeho odborového zväzu (LOZ), ktorý napriek nočnej dohode s vládou neodporúča zatiaľ lekárom uzatvárať nové zmluvy, označil za nemorálnu. "Je to úplne amorálne v čase, keď sme v noci podpísali memorandum, keď sa premiérka tohto štátu zaviazala plniť kroky, ktoré sa dohadovali dni a desiatky hodín," myslí si minister.

Vyzval preto predsedu LOZ Mariana Kollára, aby zabezpečil okamžitý návrat lekárov do práce. "Tie zmluvy sú pripravené, riaditelia nemocníc ich majú, osobné oddelenia budú fungovať tak, aby v pondelok došlo k normálnemu stavu v slovenskom zdravotníctve," podčiarkol Uhliarik. Núdzový stav bude podľa neho zrušený do niekoľkých dní, keď bude zrejmé, že nemocnice fungujú v normálnom režime.

Šéf zdravotníckych odborov však upozornil, že celý proces návratu lekárov, ktorým už skončil pracovný pomer, nie je taký jednoduchý a nedá sa vyriešiť za niekoľko hodín. Zároveň si potrebujú byť istí, že to, čo bolo dohodnuté s vládou, sa naozaj aj splní. "Naučili sme sa za posledné dva mesiace, že iné sa hovorí a iné sa robí. Nestačí nám verbálna garancia ministra zdravotníctva ani nikoho iného, musíme sa spoliehať na seba a na svoju jednotu. Musíme zabezpečiť, aby ani jeden lekár neostal mimo pracovného pomeru, teda aby sa vrátili všetci," zdôraznil Kollár.

Avizoval však, že lekári budú v sobotu a nedeľu zabezpečovať bežný víkendový režim ako inokedy a od začiatkom týždňa by sa mala situácia v nemocniciach znormalizovať. "Veríme, že od pondelka, v najbližších dňoch, sa začne tá situácia meniť až do normálu," doplnil šéf LOZ.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: