V. Novotný: Vláda nevie lekárskym odborom zaručiť schválenie zákona

Vláda nevie zaručiť schválenie zákona, ktorý bude odrážať záruky, na ktorých sa dohodla s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Povedal to dnes v diskusnej relácii STV O 5 minút 12 poslanec Národnej rady SR Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

"Z memoranda vyplývajú určité legislatívne záruky, musíme počkať, ako sa s nimi vysporiada vláda. Potom sa tým budeme zaoberať v Národnej rade," povedal Novotný. Jeho diskusný partner, poslanec a exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD), garantoval, že Smer-SD 68 hlasmi podporí návrhy, ktoré zabezpečia, "že lekári budú pri pacientoch".

Raši si myslí, že za krízu v zdravotníctve je zodpovedný minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), pretože zanedbal sociálny dialóg a po hrozbe lekárov nepripravil "plán B". "Určité výhrady voči ministrovi boli a budú formulované. Cítim to tak, že komunikácia s lekármi nebola optimálna," povedal Novotný. Podľa neho nebol dobre odkomunikovaný zámer transformovať nemocnice. Novotný pripomenul, že kríza v zdravotníctve sa začala diskusiou o zastavení transformácie. "Tu sme mali mnohí taký pocit, že LOZ prebralo agendu Smeru. Nechcem Smer z ničoho obviniť, len konštatujem," povedal Novotný. "Potom to bolo hlavne o platoch," dodal. Zdôraznil, že vláda lekárom nesľúbila zvýšenie platov o 30 percent. Raši zasahovanie politiky v tomto smere odmietol. Garantoval, že pokiaľ by Smer-SD po parlamentných voľbách bol vo vláde, nemocnice sa transformovať nebudú.

Minister zdravotníctva Uhliarik v relácii povedal, že z celkového počtu 96 lôžkových zariadení dnes funguje 80 v normálnom režime. Verí, že zvyšné budú riadne fungovať od pondelka 5. decembra. "Vyzývam lekárov, aby už ďalej netraumatizovali pacientov," povedal Uhliarik. Personálne oddelenia sú podľa neho pripravené, aby lekári mohli podpísať nové pracovné zmluvy. Minister si myslí, že protest lekárov zvládol. "To, že bola zabezpečená neodkladná zdravotná starostlivosť, nie je zásluhou krízového riadenia tejto vlády, ale nasadením lekárov, ktorí nepustili situáciu ďalej, aby nebola nekontrolovateľná," povedal šéf lekárskych odborárov Marian Kollár. Podľa neho lekári ukázali, že protest nebol o platoch, ale o fungovaní systému.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: