Podľa MZ SR LOZ nemalo záujem rokovať

Ministerstvo zdravotníctva SR odmieta slová LOZ o tom, že nemalo záujem rokovať. Na jar v roku 2011, kedy LOZ avizovalo hromadné výpovede, zorganizoval Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik 3 okrúhle stoly, kde rokoval spolu so zástupcami stavovských združení o ďalšom smerovaní zdravotníctva. Informácie a fotografie boli a sú zverejnené na stránke MZ SR. Okrem toho prebehlo niekoľko okrúhlych stolov v rámci projektu Zdravotníctvo 2020. Aj predseda LOZ mal možnosť sa týchto rokovaní zúčastniť, ale na rozdiel od Slovenskej lekárskej komory a desiatok ďalších združení na rokovania nechodil.

Dôkazom toho, že Ministerstvo zdravotníctva SR rokovalo vždy s každým, kto mal záujem riešiť problematiku zdravotníctva, je Vládou SR schválený zákon o platoch sestier a množstvo rokovaní so zástupcami pacientskych organizácií. Po podaní výpovedí Minister zdravotníctva SR pozval v priebehu 7 týždňov 5 krát na rokovanie predstaviteľov LOZ, pozvanie od LOZ na rokovanie prišlo jediný krát.

Od začiatku predstavitelia LOZ chceli rokovať len o platoch. Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik im ponúkol historicky najvyššie jednorázové zvýšenie platov lekárov o 300 eur. "Nie sú to moje peniaze, sú to peniaze ľudí, nechcel som byť populista a ponúkať zvýšenie o 1000 eur," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Od septembra, kedy bolo jasné, že LOZ má záujem hnať situáciu na hranu, na Ministerstve zdravotníctva SR vznikol Krízový štáb, ktorý počítal s možnosťou, že lekári neprídu do práce. Preto bol pripravený krízový plán, ktorý okrem iného počítal s tým, že nemocnice budú zabezpečovať najmä akútne stavy, aby neprišlo k ohrozeniu zdravia občanov Slovenska.

Posilnené bolo operačné stredisko, posilnené boli počty sanitiek, pripravené boli presuny lekárov. K takýmto prípadom prišlo výnimočne a žiadne hromadné presuny pacientov neboli. Núdzový stav bol vyhlásený v 16 z 96 lôžkových zdravotníckych zariadení na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva SR zabezpečilo aj pomoc v zahraničí, okolité štáty nám ponúkli svoje zdravotnícke zariadenia, Česko k nám poslalo lekárov. "Nebolo mojím cieľom priviezť na Slovensko 1000 ukrajinských lekárov, nechcel som, aby naši lekári zostali nezamestnaní, pretože sú to špičkoví odborníci, ktorých si vážim," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

TASR informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: