02.12. - 04.12.2011 - protest lekárov - súhrn: informácie z nemocníc ...

Infolinky pre pacientov - telefónne čísla,  hotline na MZSR, 155  ...

04.12.2011

Do Detskej fakultnej nemocnice si pre novú zmluvu neprišiel žiadny lekár

Hoci personálne oddelenie v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou je obidva víkendové dni otvorené do večera do ôsmej, pre novú pracovnú zmluvu si doteraz neprišiel žiadny lekár. "Pre lekárov je pripravených 85 zmlúv. Zajtra by si pre ne mali prísť," povedala pre TASR hovorkyňa detskej nemocnice Dana Kamenická. Lekárske odborové združenie (LOZ) kontaktovalo nemocnicu s tým, že si zmluvy lekári vyzdvihnú v pondelok ráno a dajú ich preveriť právnikom združenia. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike líder lekárskych odborárov Marian Kollár povedal, že kvôli komplikovanej administratíve hrozí, že sa lekári do nemocníc nevrátia v pondelok alebo utorok, ako LOZ pôvodne avizovalo, ale neskôr. "Vzhľadom na to, že návrat lekárov zo strany ministerstva zdravotníctva a zo strany administratívy vôbec nie je pripravený, obávam sa, že to môže byť aj v druhej polovici týždňa," podčiarkol Kollár. Lekári si podľa neho musia vybavovať nové výpisy z registra trestov, či podávať žiadosti. Šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) reagoval, že dnes dopoludnia komunikoval s právnikom LOZ a všetky technické veci sú vyriešené. "V priebehu dnešného dňa môžu zástupcovia LOZ posúdiť zmluvy tak, aby sa lekári v pondelok vrátili do práce," zdôraznil v relácii. V piatok (2.12.) v DFNsP nenastúpilo do práce 66 lekárov. Dôvodom ich neprítomnosti bola podľa slov Kamenickej práceneschopnosť alebo ošetrovanie člena rodiny. Cez víkend pracovali všetci lekári podľa plánovaných služieb.

Lekári v Trnave nové zmluvy nepodpisujú

Fakultná nemocnica Trnava pripravila pre 190 lekárov nové pracovné zmluvy, ktoré im zabezpečujú vyššie platy podľa dohody medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením. TASR informoval riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek. "Postupovali sme podľa pokynov ministerstva zdravotníctva. Na personálnom oddelení je dnes do 18. hodiny služba, ale pokiaľ viem, ani jeden z lekárov neprišiel zmluvy podpísať," uviedol riaditeľ. Podľa Paveleka v nemocnici obnovili dnes činnosť neurologického oddelenia, ktoré bolo od piatku zatvorené pre nedostatok lekárov. V obmedzenej miere pracuje aj lôžková časť nemocnice. "Prevážanie pacientov do Galanty nie je už potrebné, predpokladáme, že v priebehu budúceho týždňa sa môžu vrátiť aj naši pacienti z galantskej nemocnice," povedal. Dodal, že ako v sobotu, aj dnes fungujú všetky oddelenie v bežnom víkendovom režime.

Vo FNsP J. A. Reimana v Prešove zatiaľ lekári zmluvy nepodpisujú

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J.A. Reimana v Prešove sa od soboty 3. decembra pracuje na príprave nových pracovných zmlúv pre lekárov. TASR o tom informovala hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Renáta Koziaková s tým, že podpísať zmluvu zatiaľ neprišiel osobne ani jeden lekár. "Podľa sobotňajších pokynov Ministerstva zdravotníctva SR od včera pripravuje personálno-mzdový odbor FNsP J. A. Reimana Prešov nové zmluvy. Zároveň je pre lekárov otvorený aj počas víkendu, no do tejto chvíle sa ani jeden nedostavil k podpisu novej pracovnej zmluvy," konkretizovala hovorkyňa. Lekári tak zrejme budú čakať pred podpísaním zmlúv na ich posúdenie Lekárskym odborovým združením. V piatok nenastúpilo do služby vo FNsP, pre ktorú platí naďalej núdzový stav, 118 lekárov. Ako sa môže toto číslo v prvý deň pracovného týždňa znížiť, je podľa Koziakovej nateraz otázne. "K pondelkovej situácii sa vyjadríme zajtra po preverení aktuálneho stavu počtu lekárov na jednotlivých oddeleniach," poznamenala. Zároveň dodala, že zdravotná starostlivosť je vo FNsP počas soboty a nedele zabezpečená v riadnom víkendovom režime. "Do práce dnes nastúpili všetci lekári, ktorí boli v rozpise služieb," uzavrela Koziaková.

Lekári v UNB a DFNsP zatiaľ neprejavili záujem o nové zmluvy

Lekári Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) ani Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava (DFNsP), ktorí podali výpovede, zatiaľ neprejali záujem uzatvoriť nové pracovné zmluvy. TASR to dnes potvrdil hovorkyne nemocníc. "Zatiaľ neevidujeme žiadne vyzdvihnutie pracovnej zmluvy," povedala TASR hovorkyňa UNB Danica Lehotská. Nemocnica je podľa nej pripravená poskytnúť lekárom nové zmluvy aj rozpis služieb. Najväčšej slovenskej nemocnici - UNB v piatok (2.12.) chýbalo na pracoviskách 358 lekárov z celkového počtu 1400. Do DFNsP vtedy nenastúpilo 66 lekárov. Dôvodom ich neprítomnosti bola podľa slov hovorkyne Dany Kamenickej práceneschopnosť alebo ošetrovanie člena rodiny. "Vo víkendovom režime bola poskytovaná akútna zdravotná starostlivosť v zmysle potrieb pacientov," povedala dnes o aktuálnej situácii Lehotská. Do nemocnice prišlo pomôcť 12 lekárov z českej armády. Do služieb v DFNsP nastúpili dnes ráno všetci lekári podľa víkendových plánov. "Nedošlo k ničomu neočakávanému," povedala hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická. Na detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny mali v sobotu tri príjmy, na klinike chirurgie prijali sedem akútnych stavov a oddelenie urgentného príjmu ošetrilo 137 pacientov. Akútnu zdravotnú starostlivosť poskytuje klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, oddelenie patologických novorodencov a klinika chirurgie, ostatné poskytujú podľa hovorkyne komplexnú zdravotnú starostlivosť. Lekári detskej nemocnice, ktorí podali výpovede, neprejavili záujem o uzatvorenie nových zmlúv. "Robíme všetko pre to, aby sa v čo najkratšom čase, pravdepodobne v pondelok, mohli podpísať zmluvy," povedala Kamenická s tým, že personálne oddelenie je lekárom k dispozícii.

03.12.2011

Fakultná nemocnica Nitra funguje v štandardnom víkendovom režime

Fakultná nemocnica Nitra funguje dnes v normálnom víkendovom režime, situácia je pokojná. Potvrdil to pre TASR námestník riaditeľa Peter Mondek. "V rámci víkendového režimu máme o jedného lekára menej iba na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, inak nastúpilo dnes štandardné víkendové personálne vybavenie," konštatoval Mondek s tým, že v priebehu dnešného dňa pripravujú už nové pracovné zmluvy lekárov a riešia možnosti distribúcie zmlúv. Ako uviedol, z ministerstva zdravotníctva dostali všetky podkladové materiály. V akom režime bude pracovať nemocnica na budúci týždeň, ktorá poskytovala tento týždeň v piatok (2.12.) len akútnu starostlivosť, nevedel povedať. "Záleží na tom, ako sa nám podarí doručiť zmluvy a kedy lekári nastúpia," zdôraznil námestník riaditeľa.

V B. Bystrici je stabilizovaný stav, opätovný príjem lekárov potrvá niekoľko dní

Situácia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici je dnes stabilizovaná. Lekári, ktorí mali mať podľa rozpisu víkendové služby do práce nastúpili. TASR to povedala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje. "Vzhľadom na víkend, keď sa poskytuje najmä akútna starostlivosť pracujeme v štandardnom režime," uviedla. To platí aj pre chirurgické oddelenie, kde je stále nedostatok anesteziológov. Výpovede v nemocnici podalo, a k 30. novembru nestiahlo 145 lekárov. Po nočnom podpise dohody medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a premiérkou Ivetou Radičovou ale hovorkyňa nevedela povedať, kedy a za akých podmienok sa budú podpisovať nové pracovné zmluvy s lekármi, ktorí podali výpovede. "Všetko bude prebiehať v zmysle inštrukcií ministerstva zdravotníctva," uviedla. V nemocnici k včerajšiemu dňu prevzalo príkazy na vykonanie pracovnej povinnosti 14 lekárov. Niekoľkí sa ale na pracovisko dostavili aj bez prevzatia zásielky. Riaditeľ Rooseveltovej nemocnice pritom požiadal o doručenie príkazov na vykonanie pracovnej povinnosti 60 lekárom. Aj v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) Banská Bystrica je dnes situácia stabilizovaná. "Z 32 lekárov, ktorí podali výpovede ale ani dnes nikto do práce nenastúpil," uviedol pre TASR riaditeľ Ján Nosko. Riaditeľ požiadal obvodný úrad o doručenie príkazov na vykonanie pracovnej povinnosti 25 lekárov. Príkazy si do včera prevzalo 11 lekárov. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytujú napriek tomu v plnom rozsahu v súčinnosti s lekármi, ktorí výpovede nepodali, alebo ich stiahli. Na klinike detskej chirurgie vypomáhajú externisti. Nosko chce po dohode odborov a vlády podpisovať nové pracovné zmluvy s odídenými lekármi čo najskôr. "Ak budú trvať odbory na tom, aby sa vrátili všetci, nemám v tom problém," konštatoval. Keďže ale odborári vyzvali lekárov, aby bez súhlasu právnika nové zmluvy nepodpisovali, usudzuje, že celý proces bude trvať ešte niekoľko najbližších dní a preto zdravotná starostlivosť v DFNsP bude aj na budúci týždeň pokračovať v núdzovom režime.

DFN v Košiciach zabezpečuje normálny víkendový režim

Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach dnes zabezpečuje pre svojich pacientov štandardný víkendový režim bez obmedzenia. TASR o tom informoval námestník pre liečebnú starostlivosť v rámci chirurgických odborov nemocnice Milan Kuchta. "Potrebný počet lekárov podľa predpisu je dnes v práci," doplnil na margo zabezpečenej zdravotnej starostlivosti. Ako dodal, počas víkendu majú službu siedmi lekári a ďalší dvaja majú takzvanú príslužbu. V DFN v Košiciach nenastúpilo do práce v piatok (2.12.) 27 lekárov. Informáciu pre TASR potvrdil v tento deň námestník riaditeľa nemocnice Igor Jenčo. Zdôraznil však, že u dvanástich z nich nemali žiadnu informáciu o tom, prečo nie sú v práci. "U zvyšných pätnástich sú rôzne dôvody, od práceneschopnosti, ošetrovania člena rodiny či len zaslania SMS, že nie sú schopní nastúpiť," poznamenal. O tom, koľko lekárov nastúpi po víkende do služby, je podľa Kuchtu zatiaľ hovoriť predčasné. O tom, ako sa bude situácia v nemocnici vyvíjať počas najbližších dní vzhľadom na dnešnú dohodu lekárskych odborov a vlády, nechcel Kuchta špekulovať. "Z ministerstva zdravotníctva prišiel pokyn, že ďalšie informácie presnejšie prídu. Podobne čakáme, aké prídu informácie od nášho zriaďovateľa," uzavrel Kuchta. V ďalšom zdravotníckom zariadení, kde evidovali výpovede lekárov, a to v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura, je situácia podľa vyjadrení hovorkyne Jaroslavy Oravcovej už niekoľko dní naďalej stabilizovaná.

Víkendový režim v FNsP Prešov prebieha štandardným spôsobom

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J.A. Reimana v Prešove, v ktorej platí pre výpovede lekárov naďalej núdzový stav, prebieha poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas víkendového režimu štandardným spôsobom. TASR o tom informovala hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Renáta Koziaková. "Do práce dnes nastúpili všetci tí lekári, ktorí boli v rozpise služieb," doplnila s tým, že vzhľadom na počet ošetrení či hospitalizácií je situácia v nemocnici porovnateľná s inými víkendmi. Ako dodala, FNsP doteraz nezaznamenala zo strany pacientov žiadne sťažnosti na priebeh poskytovanej zdravotnej starostlivosti zo strany nemocnice. V súvislosti s dohodou lekárskych odborov a vlády z dnešného rána poznamenala, že momentálne čakajú na konkrétne pokyny z Ministerstva zdravotníctva SR. "Celé naše vedenie zasadá na bezpečnostnej rade. Čakáme, čo príde z Bratislavy, aby sme sa vedeli zariadiť," podotkla hovorkyňa. Ako dodala, nemocnica sa chcela dohodnúť so svojimi lekármi na úpravách pracovných zmlúv ešte pred podpísaním memoranda či dohody. Čo bude obsahom budúcich zmluvných vzťahov v prípade návratu lekárov zatiaľ nekonkretizovala. Mnohí bývalí lekári nemocnice sa plánujú na základe dohody odborov a vlády do prešovskej FNsP vrátiť. "Som rád, že sa konečne skončili tieto dlhé rokovania a že sa snáď budeme môcť vrátiť do nemocnice všetci. Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že po tom všetkom, čo sme zažili, odídu mnohí pracovať radšej do zahraničia," uviedol pre TASR mladý lekár z Prešova, ktorý chcel zostať v anonymite.

Príchod českých lekárov vraj Trnavskej nemocnici nepomôže

Napriek podpísaniu Memoranda medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením o úprave pomerov v zdravotníctve v Trnavskej nemocnici sa zatiaľ nič nezmenilo. Povedal pre TASR riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Gabriel Pavelek. "Momentálna situácia je rovnaká ako bola v piatok, dnes nemocnica funguje v štandardnom víkendovom režime okrem neurologického oddelenia, ktoré máme stále zatvorené. Komunikoval som ráno s vedúcim služobného úradu ministerstva zdravotníctva Ladislavom Štefancom o doručení materiálov, na základe ktorých môžeme pripraviť nové zmluvy, ale doteraz (12.00 h) sme ich nedostali," konštatoval riaditeľ s tým, že na základe správ médií, podľa ktorých by sa mohli lekári vrátiť do zamestnania, snaží sa s primárom neurologického oddelenia kontaktovať s lekármi, či sú ochotní nastúpiť do práce počas víkendu. "Zatiaľ otvorenie neurologického oddelenia je v štádiu získavania informácií," konštatoval. O príchode lekárov z Českej republiky riaditeľ nemocnice vie len z médií. "Údajne bola spomenutá aj naša nemocnica, ale v ponuke neurologickí lekári neboli spomenutí, takže chirurgovia, anestéziológovia, internisti nám nepomôžu. Nemyslím si, že táto ponuka by mohla zásadne pomôcť," konštatoval Pavelek.

Akútne prípady smerujú z L. Mikuláša a D. Kubína do iných nemocníc

Väčšina nemocníc v Žilinskom kraji dokáže počas tohto víkendu poskytnúť akútnu zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Zložitejšia situácia je naďalej v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne, kde sa musia aktuálne spoľahnúť na dohodnutú pomoc v okolitých nemocniciach. Liptovská nemocnica nie je kvôli nedostatočnému počtu lekárov schopná prijímať pacientov na chirurgické a traumatologické oddelenie ani vykonávať žiadnu akútnu ambulantnú činnosť v týchto odboroch. Vedenie dohodlo poskytovanie ambulantnej i hospitalizačnej urgentnej starostlivosti s popradskou nemocnicou, kam zatiaľ smerujú pacienti z horného Liptova.

Nariadený traumatologický plán sa pokúsili zaviesť v Dolnooravskej nemocnici. "Samozrejme sa potvrdilo, že v takomto núdzovom režime to, jednoducho, nedokážeme. Našťastie, aj na chirurgii a ortopédii je aspoň jeden ošetrujúci lekár. Operačné riešenie mimoriadnych situácií a závažných stavov by sme však museli presunúť do ružomberskej či martinskej nemocnice," vysvetlil riaditeľ Jozef Mintál. Hornooravská nemocnica v Trstenej nemala podľa riaditeľa Petra Dančíka problémy s aktiváciou traumatologického plánu. "Akútnu starostlivosť poskytujeme cez víkend v plnom rozsahu, no každému je jasné, že vzhľadom na pochopiteľnú čoraz väčšiu vyčerpanosť slúžiacich lekárov by sa chod oddelení nedal v núdzovom režime udržať príliš dlho. Dúfam, že ho už nič neskomplikuje," zdôraznil Dančík.

Podmienkam vyhláseného traumatologického plánu sa rýchlo prispôsobili aj v Čadci. "Okrem gynekológie sme vykonávali i všetky plánované operácie. Po vyhlásení traumatologického plánu sme prepustili všetkých pacientov, ktorí mohli ísť domov, aby sme si uvoľnili kapacity, pokiaľ bude treba pomáhať ďalším nemocniciam," spresnil riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld. Fakultná nemocnica v Žiline funguje podľa námestníka Rastislava Johanesa v absolútne štandardnom víkendovom režime. "Jediný rozdiel je snáď v tom, že zatiaľ nedochádza k návratu práceneschopných lekárov. Stále súžia tí istí," uviedol. Univerzitná nemocnica v Martine neregistrovala žiadne výpovede lekárov, no napriek tomu sa musela prispôsobiť traumatologickému plánu, aby vedela pomôcť iným. Akútnu zdravotnú starostlivosť zabezpečuje v plnom rozsahu aj Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku.

02.12.2011

UNM vyhlásila traumatologický plán a zastavila plánované výkony

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) vyhlásila na základe nariadenia krízového štábu ministerstva zdravotníctva (MZ) SR traumatologický plán, súčasťou ktorého je zastavenie všetkých plánovaných výkonov. TASR o tom informovala hovorkyňa UNM Katarína Kapustová. „Vedenie nemocnice po víkende zhodnotí situáciu týkajúcu sa prekladov mimoregionálnych pacientov a rozhodne o tom, či budú plánované operácie v UNM pokračovať,“ uviedla Kapustová. Doplnila, že v martinskej nemocnici dnes pracovali všetky klinické pracoviská v štandardnom režime a pacientom poskytovali neodkladnú aj odkladnú zdravotnú starostlivosť. UNM podľa jej hovorkyne opätovne dementuje informácie o tom, že neprijíma pacientov z iných zdravotníckych zariadení. „Počas tohto týždňa sme prijali 259 mimoregionálnych pacientov, ktorí sú u nás hospitalizovaní. Ďalší boli ošetrení v rámci ambulantnej starostlivosti. V prípade potreby je naša nemocnica naďalej pripravená pomáhať riešiť akútnych mimoregionálnych pacientov,“ skonštatovala Kapustová. Pripomenula, že tento proces koordinuje Krajské operačné stredisko. „Posilnili sme víkendové služby na pracoviskách, kde by mohol nastať zvýšený nápor pacientov z okolitých zdravotníckych zariadení, najmä zo žilinskej nemocnice. Ide o Gynekologicko-pôrodnícku kliniku, Kliniku detí a dorastu a Chirurgickú kliniku. Okrem toho sú v rámci traumatologického plánu v pohotovosti záložné operačné tímy - lekári, inštrumentárky, zdravotné sestry i ošetrovatelia,“ dodala Kapustová.

ÚVN zabezpečuje akútnu zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica zabezpečuje v plnom rozsahu akútnu zdravotnú starostlivosť. TASR o tom dnes uistil jej riaditeľ Igor Čombor a zároveň dôrazne poprel šíriace sa fámy, že pre 43 výpovedí lekárov ružomberská nemocnica kolabuje. „Nepopieram, že na výpoveďami najviac oslabených oddeleniach poskytujeme len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, no netreba robiť neuváženú paniku. Všetko koordinujeme tak, aby nedošlo k žiadnemu ohrozeniu zdravia a života pacientov. Svedčí o tom aj fakt, že sme schopní účinne vypomôcť iným nemocniciam," zdôraznil Čombor. ÚVN podľa neho poskytla troch anestéziológov žilinskej nemocnici. „Troch atestovaných traumatológov sme poslali na Kramáre. Opakujem, pre široký okolitý región naďalej zabezpečujeme pohotovostnú službu v plnom rozsahu, vrátane krčnej kliniky. Mnohé naše oddelenia fungovali v normálnom režime a poskytovali komplexnú zdravotnú starostlivosť, ale odteraz realizujeme traumatologický plán podľa príkazu ministra zdravotníctva pre Žilinský kraj, kde sa musíme zamerať najmä na akútnu zdravotnú starostlivosť," spresnil. „Vôbec nechcem komentovať rôzne mediálne hry a zbytočne sa do nich zapájať. Nestojím proti štrajkujúcim lekárom a ich požiadavkám, no pre mňa je teraz prvoradé udržanie dlhodobo výbornej reputácie našej nemocnice tak, aby bola schopná zachraňovať ľudské životy a zdravie kedykoľvek a kdekoľvek to bude treba," dodal generálmajor Čombor. Ako príklad dobrej spolupráce uviedol liptovskomikulášsku nemocnicu, ktorá si zabezpečila prijímanie akútnych stavov chirurgických a traumatologických pacientov aj v Poprade.

Cez víkend bude starostlivosť v DFNsP zabezpečená v normálnom režime

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici prišla dnes časť lekárov do práce aj bez príkazu o uložení pracovnej povinnosti, tá im bola doručená dodatočne. Celkove 21 lekárov, ktorým bola uložená pracovná povinnosť, sa do práce nedostavilo, uviedol TASR riaditeľ nemocnice Ján Nosko.
"Dôvodom sú práceneschopnosť, ošetrovanie člena rodiny, nezastihnutie doručovateľom, nenastúpenie. Nie sú našimi zamestnancami, neprítomnosť budeme hlásiť obvodnému úradu," konkretizoval riaditeľ. K 30. novembru lekári v nemocnici stiahli 28 výpovedí, 32 lekárov zostalo vo výpovedi. Ako uviedol Nosko, 25 lekárom, ktorí dali v detskej nemocnici výpovede, bola uložená pracovná povinnosť. Riaditeľ už vo štvrtok (1. 12.) konštatoval, že do práce nastúpili aj takí lekári, ktorým ešte pracovná povinnosť nebola doručená, nečakali teda na jej doručenie a prišli sami od seba. V odpovedi na otázku TASR, ako funguje nemocnica dnes, Nosko uviedol, že zdravotná starostlivosť na klinikách je zabezpečená a ambulancie fungujú v normálnom režime. Realizuje sa tiež časť plánovaných operácií. Starostlivosť o pacientov bude zabezpečená podľa riaditeľa aj počas nastávajúceho víkendu, a to v normálnom režime.

Dunajskostredská a galantská nemocnica fungujú v bežnom režime

V dunajskostredskej nemocnici všetky oddelenia pracujú v obvyklom režime. Aj dnes nastúpili do práce všetci lekári. Konštatoval to pre TASR riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Dunajská Streda Zoltán Horváth. "Sme pripravení v prípade potreby prijať hospitalizovaných pacientov aj z iných nemocníc, predovšetkým z Trnavy, ale doteraz táto možnosť nebola využitá," uviedol riaditeľ s tým, že rokovali aj s vedením maďarskej nemocnice v Győri. "Ak by to situácia vyžadovala, v akútnych prípadoch sa môžeme obrátiť aj na nich," povedal. Do Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante do dnešného dňa previezli z trnavského regiónu jedného pacienta. "Pani bola hospitalizovaná na neurologickom oddelení," spresnila hovorkyňa nemocnice Drahomíra Bollová. Ako dodala, dnes vyšetrovali na centrálnom príjme dvoch pacientov z Trnavy taktiež s neurologickými ťažkosťami.

UNB chýba asi toľko lekárov ako vo štvrtok, do práce ich neprišlo 358

Najväčšej slovenskej nemocnici, Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), dnes na pracoviskách chýba 358 lekárov z celkového počtu 1400. "Približne sme na tom čísle ako sme boli vo štvrtok (1.12.). Niektorí z lekárov sú takí, ktorí nie sú vo výpovedi. Drvivá väčšina sú lekári, ktorí sú vo výpovedi, tí ostatní, to je bežný režim," uviedla pre TASR hovorkyňa zariadenia Danica Lehocká. V nemocnici je naďalej problémová najmä chirurgia, traumatológia a ortopédia. Urológia sa rieši v rámci vnútorných kapacít presmerovávaním z Kramárov do iných nemocníc UNB. Nemocnica podľa Lehockej zabezpečila v noci poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti. "Dnes je nastavený chod oddelení a kliník v obdobnom móde ako v predchádzajúcich dňoch. Situácia je stále vážna, ale akútnu zdravotnú starostlivosť zabezpečujeme v rámci potrieb našich pacientov, aj v spolupráci s Krajským operačným strediskom," ozrejmila Lehocká. Krízovú situáciu v zdravotníctve možno napríklad po príchode do nemocnice na Antolskej ulici zbadať ihneď. Pacientov pri vstupe ako prvé privíta informácia o horúcich linkách, na ktoré môžu v prípade problémov zavolať. Chodby nemocnice nie sú plné ľudí ako obyčajne. "Je to tu vyľudnené," skonštatovala pre TASR jedna zo zdravotných sestier. Priblížila, že z jej oddelenia vo štvrtok prepustili vyše desať pacientov, dnes posielajú domov ďalších. Aj ona totiž pracuje na jednom z oddelení, kde výpoveď podali takmer všetci lekári.

Viacerí lekári s výpoveďami v liptovskomikulášskej nemocnici dnes nenastúpili do práce

V liptovskomikulášskej nemocnici sa dnes výrazne skomplikovalo poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti. Do práce zo zdravotných dôvodov nenastúpilo až 11 zo 16 lekárov, ktorí by mali po uplynutí výpovednej lehoty pracovať na základe doručených príkazov. "Relatívne stabilizovaná situácia v našej nemocnici sa tak oproti včerajšku významne zhoršila. Pred blížiacim sa víkendom je ohrozená najmä činnosť chirurgie a traumatológie. Ostatné oddelenia zabezpečujú základnú starostlivosť v plnom rozsahu," informoval TASR riaditeľ Štefan Köhler. Nevyhnutným opatrením bola podľa neho operatívna dohoda s popradskou nemocnicou, kam budú dnes od 15. h smerovať z horného Liptova všetky nové akútne prípady. "Toto nariadenie, o ktorom sme už upovedomili zainteresované inštitúcie, platí do konca tohto týždňa. Potom situáciu znovu vyhodnotíme," dodal riaditeľ nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

V košickej DFN nenastúpilo do práce 27 lekárov, UNLP funguje normálne

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach dnes do práce nenastúpilo 27 lekárov. Informáciu pre TASR potvrdil námestník riaditeľa DFN Igor Jenčo. Zdôraznil však, že u dvanástich z nich zatiaľ nemajú žiadnu informáciu o tom, prečo nie sú v práci. „U zvyšných pätnástich sú rôzne dôvody, od práceneschopnosti, ošetrovania člena rodiny, či len zaslania SMS, že nie sú schopní nastúpiť,“ povedal Jenčo. Ako ďalej uviedol, vo výpovedi v DFN teraz nie je žiadny lekár. „Traja, ktorí neboli ochotní stiahnuť výpoveď už nie sú našimi zamestnancami,“ pripomenul. DFN zároveň vo štvrtok 1. decembra prijala štyroch lekárov na detskú chirurgiu, neonatológiu, onkológiu a I. detskú kliniku. Riadnu prevádzku nemocnice v súčasnosti manažment zabezpečuje tak, aby sa situácia nedotkla pacientov. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura je situácia stabilizovaná, podľa slov hovorkyne Jaroslavy Oravcovej je nemocnica v štandardnom režime. Na PN je asi desať lekárov, čo je bežný stav.

Bratislavskej detskej nemocnici dnes chýba viac lekárov ako vo štvrtok

Bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v súčasnosti chýba viac lekárov, ako tomu bolo vo štvrtok 1. decembra. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická, do práce dnes nenastúpilo 66 lekárov. Vo štvrtok ich neprišlo 39. Dôvodom ich neprítomnosti je podľa jej slov práceneschopnosť alebo ošetrovanie člena rodiny. Na troch klinikách je tak zabezpečovaná iba akútna zdravotná starostlivosť, a to na detskej chirurgii, oddelení patologických novorodencov a klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na ostatných klinikách sa poskytuje aj plánovaná starostlivosť. "Situáciu zvládame," povedala Kamenická. "Únava určite je, ale tá bola aj predtým. Momentálne sme ešte v dostatočnej fyzickej a psychickej kondícii to zvládať," povedal pre TASR jeden z lekárov v detskej nemocnici. Akútna zdravotná starostlivosť sa podľa jeho slov poskytuje a situácia sa zvláda bez toho, aby došlo k ohrozeniu zdravia a života detských pacientov. "Rozvrhli sme režim práce. Zredukovali sme starostlivosť na neodkladnú, čo je logické, a nastavili sme to tak, aby sa aj lekári mohli zregenerovať, a snažíme sa hľadať východisko," uzavrel.

PN-ky trnavských lekárov dajú preveriť sociálnej poisťovni

Bezpečnostná rada obvodu Trnava plánuje na budúci týždeň požiadať pobočku sociálnej poisťovne o preverenie práceneschopností (PN) tých lekárov, ktorí mali nastúpiť na základe nariadení do práce vo Fakultnej nemocnici (FN) a neurobili tak aj napriek tomu, že si ich prevzali. Uviedol to pre TASR prednosta Obvodného úradu (ObÚ) v Trnave Jozef Klokner. Nariadenia o pracovnej povinnosti si zo 64 lekárov, ktorých pracovný pomer s FN skončil k 1. decembru, prevzalo 43 lekárov. Niektorí kvôli ohlásenej PN ale do práce nenastúpili vôbec, niektorí nastúpili a vzápätí odišli na vyšetrenia. Neprevzalo si v prvej etape 21, z nich 12 nebýva v obvode Trnava. Zostávajúcim deviatim sa pokúšali rozkazy doručiť osobne pracovníci ObÚ. Výsledok je – traja lekári nariadenia prevzali, jeden odmietol. "Piatich sme napriek opakovanej návšteve nenašli, dali sme im do schránok oznámenia o opätovnom doručení. Ich povinnosťou je do troch kalendárnych dní si nariadenia prevziať na ObÚ. Zabezpečili sme pre tento účel stálu službu," uviedol Klokner. V prípade, ak si nariadenia lekári neprevezmú, budú sa tieto považovať za doručené. "A ak nenastúpia do práce, začneme to riešiť," dodal prednosta ObÚ.

Okrem neurologického oddelenia je trnavská Fakultná nemocnica (FN) schopná poskytovať svoje služby pacientom na všetkých oddeleniach. Na internu síce dnes nenastúpilo do služby dvanásť lekárov, avšak klinika napriek tomu vie prijímať akútne stavy a chod je zabezpečený bez ohrozenia zdravia klientov. K situácii vo FN zasadala aj dnes ráno Bezpečnostná rada obvodu Trnava. Prednosta Obvodného úradu Jozef Klokner pre TASR uviedol, že riaditeľovi FN Gabrielovi Pavelekovi uložila, aby najmä pre potreby neurologického oddelenia vstúpil ihneď do rokovaní s lekármi v súkromnej sfére, prípadne i lekármi na dôchodku. "Je potrebné na neurologickom oddelení zabezpečiť najmenej urgentný príjem. Dnes je oddelenie nefunkčné, primár slúžil v kuse 40 hodín. Zostal ako jediný z celkových 11 lekárov," informoval Klokner. Pavelek už do nemocnice prijal šesť nových lekárov, vyberali z dvanástich žiadostí, ktoré prišli v priebehu ohlásenia výpovedí lekárov.
Nadchádzajúci víkend vo FN v Trnave bude okrem neurológie zabezpečený v obvyklom víkendovom režime, pacienti nemusia mať podľa Kloknerových slov obavy. Pacientov pre neurológiu prevážajú záchranári do nemocnice v Galante.

Obvodnému úradu sa darí doručovať rozhodnutia lekárom len na 20 percent

Obvodný úrad Bratislava má doručiť rozhodnutia o pracovnej povinnosti približne 300 lekárom z Univerzitnej nemocnice Bratislava a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava. Zatiaľ zamestnanci úradu doručovali približne 70 lekárom, avšak úspešní sú len v 20 percentách. Pre TASR to dnes uviedol prednosta úradu Lukáš Pokorný. "Doručujeme ako obvodný úrad od včerajšieho rána, do tohto termínu doručovali nemocnice," povedal Pokorný. Počet lekárov, ktorým rozhodnutia doručujú, sa podľa neho neustále mení vzhľadom na aktuálny stav v nemocniciach. "Doručujeme na základe požiadaviek nemocníc, teda podľa ich výberu, koho nevyhnutne potrebujú," povedal prednosta úradu. Doteraz zamestnanci obvodného úradu doručovali rozhodnutia približne 70 lekárom. Niektorých musia navštíviť opakovane. Keď zamestnancom úradu na adrese lekára nikto neotvoril, prišli neskôr znovu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: