I. Uhliarik: Na návrat lekárov je všetko pripravené, zmluvy môžu podpisovať

Návratu protestujúcich lekárov, ktorí dali výpovede, už nič nebráni, všetko je pripravené a nové zmluvy môžu podpísať ešte dnes. Na tlačovej konferencii po kontrolnom dni v Univerzitnej nemocnici Bratislava to uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

"V tejto nemocnici z 1400 lekárov zostalo vo výpovedí asi 350 a asi toľko ich náhle ochorelo. Zmluvy majú pripravené od rána od siedmej. Práve v týchto chvíľach by ich mali odborári preberať od personálneho oddelenia a verím, že podpisy lekárov na týchto zmluvách môžu byť ešte dnes," povedal šéf rezortu. Zároveň informoval, že všetky ostatné nemocnice na Slovensku poskytujú minimálne akútnu zdravotnú starostlivosť a čoraz viac ich poskytuje aj plánovanú.

"Všetci lekári, aj vzhľadom na núdzový stav, by mali byť na pracovisku, a preto ich vyzývam, aby prišli do práce. My sme z našej strany urobili všetko, očakávam, že Lekárske odborové združenie (LOZ) nebude situáciu predlžovať," poukázal Uhliarik. Zdôraznil, že zmluvy boli najskôr predrokované a až následne pripravené. "Takto sme ich pripravili, aby sa potom nemuseli meniť. Zmluva bola robená na základe príkazu ministra a na základe dohôd v memorande," vysvetlil.

Na otázku, čo hovorí na to, že podľa šéfa LOZ Mariana Kollára odborári zmluvy akceptovať nebudú a ich právnici pripravia vlastné, odvetil, že o tom počuje prvý raz. "Počkáme si na znenie tej zmluvy. Je to pre mňa nová informácia, ktorú hneď preverím," uistil. Na margo mechanizmu, za akého má dochádzať k podpisovaniu zmlúv, Uhliarik konštatoval, že v piatok (2.1.) došlo k dohode s LOZ, v sobotu a v nedeľu boli osobné oddelenia v nemocniciach nachystané. "Ja nechcem lekárom povedať, aby to podpísali bez prečítania, ale verím, tomu, že samotní lekári nechcú, aby boli ich pacienti obmedzovaní. Ich kolegovia za nich slúžia na oddeleniach a verím, že nechcú, aby táto situácia pokračovala," vyhlásil.

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Miroslav Bucha ozrejmil, že jeden exemplár pracovných zmlúv zozbieral odborársky koordinátor s tým, že lekári si ju preštudujú a následne individuálne navštívia personálne oddelenia a podpíšu druhý exemplár, ktorý má nemocnica. "Ak sú zmluvy prečítané a odsúhlasené, ten podpis trvá dve sekundy. My sme k dispozícii, čakáme na lekárov," doplnil Uhliarik. O zrušení núdzového stavu v 16 slovenských nemocniciach, ktorý vláda vyhlásila pre krízu v zdravotníctve, by vláda podľa Uhliarika mohla rozhodnúť v stredu 7. decembra. "V prípade, ak odborári zabezpečia podpis nových pracovných zmlúv lekárov s nemocnicami, ktoré už cez víkend pripravilo ministerstvo v spolupráci s riaditeľmi nemocníc, v stredu na rokovaní vlády navrhnem zrušenie núdzového stavu," uviedol v skoršom vyhlásení.

Minister Uhliarik verí, že podpisy lekárov na nových zmluvách budú ešte dnes

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v pondelok 5. decembra 2011 navštívil Univerzitnú nemocnicu v Bratislave, kde z celkového počtu 1400 lekárov zostalo vo výpovedi asi 350 a približne toľko ich aj náhle ochorelo. Minister sa na personálnom oddelení v nemocnici presvedčil, že v UN BA sú pripravené pre lekárov nové zmluvy, ktoré sú v súlade s memorandom, podpísanom premiérkou Ivetou Radičovou a zástupcom LOZ. V dnešných popoludňajších hodinách lekári v nemocnici konzultujú zmluvy s právnikom LOZ. "Verím, že podpisy lekárov na nových zmluvách budú ešte dnes, následne sa všetci lekári vrátia k pacientom a pomôžu svojim kolegom, ktorí robia aj za nich," povedal minister Uhliarik. Vzápätí poďakoval lekárom, ktorí zostali v nemocnici: "Dovoľte mi ešte raz sa priamo tu, v nemocnici, poďakovať tým 1100 lekárom, ktorí neodišli od lôžka pacienta a zaskakovali aj za kolegov." Minister Uhliarik poďakoval aj riaditeľovi nemocnice Miroslavovi Buchovi, ktorý v spolupráci s krízovým štábom Ministerstva zdravotníctva SR zabezpečil poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti a prevádzka nemocnice funguje aj dnes. Zmluvy pre lekárov sú zo strany nemocnice pripravené aj v ďalších nemocniciach a ústavné zdravotnícke zariadenia na Slovensku poskytujú minimálne akútnu zdravotnú starostlivosť, viaceré aj plánovanú. "V prípade, ak odborári zabezpečia podpis nových pracovných zmlúv lekárov s nemocnicami, ktoré už cez víkend pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s riaditeľmi nemocníc, v stredu na rokovaní vlády navrhnem zrušenie núdzového stavu," informoval minister zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: