Japonsko: Rádioaktívne cézium z Fukušimy sa našlo v dojčenskej výžive

Popredná japonská spoločnosť na výrobu potravín sťahuje z obehu 400.000 plechoviek dojčenskej výživy, v ktorej sa našlo rádioaktívne cézium. Podľa odborníkov látka pochádza z jadrovej elektrárne Fukušima, poškodenej pri marcovom zemetrasení a následných vlnách cunami.

Testy odhalili vo vzorkách v marci vyrobenej dojčenskej výživy od firmy Meiji Holdings Co. stopy rádioaktívnych izotopov cézia Cs-137 a Cs-134. Obsah cézia je maximálne 30,8 becquerelov na kilogram, čo je podľa vyjadrenia výrobcu v rámci povoleného bezpečnostného limitu a nepredstavuje zdravotné riziko.

Na kontaminovanú dojčenskú výživu upozornil spoločnosť jeden zo zákazníkov, ktorí si vykonal vlastné testy na obsah rádioaktivity. Cézium sa zrejme dostalo do produktu počas výrobného procesu pri sušení za použitia čerstvého vzduchu.

Podľa japonských úradov ide o prvý prípad, keď sa rádioaktivita z Fukušimy našla vo výžive pre dojčatá, ktoré sú citlivejšie na škodlivé účinky rádioaktivity. V elektrárni Fukušima-I severne od Tokia došlo po mohutnom zemetrasení a cunami z 11. marca k závažnej havárii a roztaveniu jadra troch reaktorov. Séria výbuchov a požiarov v závode viedla k únikom veľkého množstva rádioaktívneho materiálu, ktoré sa stále nepodarilo úplne zastaviť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: