05.12. - 08.12.2011 - protest lekárov - súhrn: informácie z nemocníc ...

Infolinky pre pacientov - telefónne čísla,  hotline na MZSR, 155  ...

08.12.2011

Do najväčšej slovenskej nemocnice sa vrátila väčšina lekárov

Do Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa vrátila väčšina lekárov a tak najväčšia slovenská nemocnica dnes zrušila dočasné pozastavenie plánovaných operácií. Podľa hovorkyne UNB Danice Lehockej zatiaľ zmluvu nepodpísalo 34 lekárov z 390, ktorým na konci mesiaca vypršala výpovedná lehota. „U niektorých sú dôvodom objektívne péenky alebo ošetrenia člena rodiny. Nemáme vedomosť, koľkí z nich už nenastúpia,“ povedala pre TASR hovorkyňa. Ešte v utorok (6.12.) na pracoviskách nemocnice chýbalo 177 z 1400 lekárov. „UNB bude komplexnú zdravotnú starostlivosť bez obmedzení zabezpečovať na tých klinikách a oddeleniach, kde to personálne zabezpečenie umožní,“ povedala hovorkyňa nemocnice s tým, že v UNB je dnes personálne zabezpečenie „relatívne plné“. Nemocnica tento deň tvorí harmonogramy, na základe ktorých sa určí, kde je možné vykonávať plánovanú zdravotnú starostlivosť.

Novú zmluvu s Detskou fakultnou nemocnicou podpísalo 80 lekárov

V bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) nové zmluvy doposiaľ podpísalo 80 lekárov. Dnes sú už v práci a nemocnica tak poskytuje na všetkých klinikách komplexnú zdravotnú starostlivosť. TASR informovala hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická. "Traja lekári sa rozhodli novú zmluvu nepodpísať a odišli z DFNsP," doplnila hovorkyňa. Do protestnej akcie sa svojou výpoveďou v DFNsP zapojilo viac ako 100 z 274 lekárov. Niektorí svoje výpovede neskôr stiahli. V posledný novembrový deň, keď lekárom vypršala výpovedná lehota, nemocnica evidovala 90 výpovedí.

07.12.2011

Lekári v popradskej nemocnici podpísali nové zmluvy

Všetci 12 lekári popradskej nemocnice, ktorí dali výpoveď, dnes podpísali nové pracovné zmluvy. TASR to potvrdil riaditeľ Nemocnice Poprad, a.s., Jozef Tekáč. „Dnes všetci podpísali zmluvy, ideme v štandardnom režime tak ako doteraz,“ uviedol Tekáč. V popradskej nemocnici chcelo dať pôvodne výpoveď až 36 lekárov, veľká časť z nich svoje výpovede postupne stiahla. Najviac ohrozené boli oddelenia traumatológie a ortopédie, v nemocnici bol niekoľko dní vyhlásený aj núdzový stav.

Lekári vo Vyšných Hágoch podpísali nové zmluvy a nastúpili do práce

Lekári z Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch podpísali v utorok (6.12.) podvečer nové pracovné zmluvy. Riaditeľ ústavu Jozef Poráč pre TASR uviedol, že všetci, až na troch, dnes nastúpili do práce. „Lekári podpísali zmluvy a dnes pracujú, traja sú ešte na maródke, ale netreba za tým nič hľadať,“ priblížil Poráč. Nové zmluvy podpísali 13 lekári. Riaditeľ je však z celého procesu podpisovania nových zmlúv sklamaný a smutný. „Nebudem to už komentovať, mám na to svoj osobný názor a ten už nebudem prezentovať. Som smutný a sklamaný,“ konštatoval Poráč. Po tom, čo 13 lekári nenastúpili po podpise memoranda do práce, sa vyjadril, že ich konanie bolo minimálne neetické. „Nechápem, prečo sa robia ďalšie prieky, obštrukcie, memorandum je podpísané, majú garancie, možno ešte väčšie, ako chceli, považujem to za ďalšie obštrukcie zo strany LOZ (Lekárske odborové združenie),“ konštatoval v pondelok (5.12.) Poráč. Celkovo chcelo dať vo Vyšných Hágoch výpoveď 23 lekárov, postupne niektorí z nich svoje rozhodnutie zmenilo. Aj napriek tomu nebol v ústave vyhlásený núdzový stav.

Lekári z FNsP v Prešove podpisujú nové zmluvy a vracajú sa na oddelenia

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove (FNsP) oddnes pracuje v riadnom režime. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Koziaková. Do 30. novembra oficiálne pracovalo v nemocnici 336 lekárov, 171 dalo k 1. októbru výpoveď, pričom 36 do konca novembra výpoveď stiahlo. Po niekoľkých dňoch, kedy nemocnici chýbali desiatky lekárov, boli zrušené plánované operácie a na niektorých oddeleniach poskytovali len akútnu starostlivosť, prichádzajú pre pacienta dobré správy. "Oproti utorku (6.12.) sa situácia vo FNsP výrazne zlepšila. Kým včera do práce nenastúpilo 87 lekárov, dnes už nemocnica prešla do riadneho režimu. Do práce prišlo toľko lekárov, že všetky oddelenia prešovskej nemocnice už zabezpečujú komplexnú zdravotnú starostlivosť," konštatovala Koziaková. Doplnila, že do včerajšieho dňa bola napríklad jedným z najkritickejších oddelení urológia, kde dnes prišli všetci lekári. "Prevažná väčšina z celkového počtu 135 lekárov, ktorí k 1. decembru prestali byť zamestnancami nemocnice, podpísala novú pracovnú zmluvu ešte včera. Ďalší sa podľa informácií z personálno-mzdového odboru prešovskej nemocnice tak chystajú urobiť dnes," dodala hovorkyňa. Pripomenula, že od vyhlásenia núdzového stavu sa vedenie s odborármi niekoľkokrát stretlo. Rokovania priniesli kompromisné riešenie všetkých sporných bodov. Napriek tomu, že v nemocnici zatiaľ nebol oficiálne odvolaný núdzový stav, riaditeľ FNsP podľa hovorkyne už zrušil príkaz na zastavenie plánovaných operačných výkonov. Pacienti dostanú bližšie informácie na príslušných oddeleniach.

Riaditeľ trnavskej nemocnice čaká na vrátenie podpísaných zmlúv

Zmluvy sú údajne podpísané, ale lekári ich doteraz nevrátili. Povedal pre TASR riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Gabriel Pavelek s tým, že dnes do 18.40 h nemal od lekárov podpísanú ani jednu zmluvu. "Mám len telefonickú informáciu od predsedu trnavského Lekárskeho odborového združenia Patrika Princa, ktorý mi potvrdil, že zmluvy sú u neho, sú všetky podpísané a čaká na pokyn ústredia odborárov, aby mi ich mohol odovzdať. "S radosťou by som privítal zmenu v tejto kauze," povedal riaditeľ s tým, že dnešná nočná služba je v nemocnici zabezpečená na štandardnej úrovni.

Do trnavskej Fakultnej nemocnice sa vracajú všetci lekári

Všetky zmluvy lekárov, ktorí dali výpovede, sú podpísané a vracajú sa do Fakultnej nemocnice v Trnave. TASR informoval riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek s tým, že dnes o 18.50 h prevzal podpísané pracovné zmluvy lekárov. "Všetky zmluvy sú na mojom stole, tí ktorí sa nevrátili, odišli by aj tak. Predpokladám, že už v stredu (7.12.) nabehne v našej nemocnici riadny režim a všetky oddelenia budú fungovať bez problémov, k spokojnosti našich pacientov," zdôraznil.

Trnavskí lekári už podpísali a odovzdali svoje nové pracovné zmluvy

Krátko pred 19. hodinou odovzdal predseda odborového združenia vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trnave jej riaditeľovi Gabrielovi Pavelekovi podpísané pracovné zmluvy lekárov, ktorí dali výpoveď. Naspäť do zdravotníckeho zariadenia sa na svoje pracoviská vracia vyše šesťdesiat špecialistov. " Štyria či piati kolegovia si medzitým našli nové zamestnanie, tí už nenastúpia. Nemocnica od štvrtka 7. decembra bude zase pracovať v normálnom režime," informoval TASR Pavelek. Po protestu lekárov sa na začiatku v trnavskej FN zapojilo 89 zo 190, v konečnom štádiu išlo o podpisovanie nových zmlúv 62 z nich. FN musela počas protestu zatvoriť na krátky čas svoje neurologické oddelenie a oklieštiť prácu internej kliniky.

Lekári v Trenčíne podpísali pracovné zmluvy, nemocnica funguje v normálnom režime

Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trenčíne podpísali nové pracovné zmluvy všetci lekári a nemocnica funguje v normálnom režime. TASR o tom dnes informovala námestníčka riaditeľa nemocnice Terézia Drobná. Väčšina lekárov podľa nej podpísala zmluvy v pondelok (5.12.), v utorok (6.12.) ešte dolaďovali nejaké dodatky zmlúv, avšak všetky oddelenia nemocnice už fungujú v normálnom režime a poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť. V trenčianskej FN dalo v súvislosti so štrajkom výpoveď 144 lekárov, po vyhlásení núdzového stavu ju 122 z nich stiahlo. I napriek tomu, že všetci lekári, ktorí výpoveď nestiahli, prevzali poverenia na prácu, viacerí lekári nenastúpili 1. decembra do práce a na internom oddelení, gynekologicko-pôrodníckej klinike a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny zabezpečovali len akútnu zdravotnú starostlivosť.

06.12.2011

Lekári vo FNsP v Žiline podpíšu zmluvy v stredu a rovno nastúpia do práce

Vyše 90 lekárov, ktorí k 1. decembru odišli z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline, podpíše nové pracovné zmluvy v stredu 7. decembra a rovno nastúpia do práce. Pre TASR to uviedol predseda LOZ v žilinskej FNsP Peter Blaško. Nemocnica pracovala podľa námestníka riaditeľa FNsP v Žiline Rastislava Johanesa v štandardnom režime už dnes. „Vrátili sa takmer všetci lekári. Chýbajú len tí, ktorí sú skutočne chorí, nikto už nerobí nejaké obštrukcie,“ povedal Johanes. V žilinskej FNsP podalo pôvodne výpoveď 115 lekárov, k 1. decembru ich odišlo vyše 90. Na konci minulého týždňa zabezpečovala žilinská nemocnica akútnu zdravotnú starostlivosť iba s vypätím síl.

V NsP Prievidza podpísalo zmluvy 21 lekárov

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach dnes podpísalo nové pracovné zmluvy 21 lekárov. Doručenie zvyšných 13 podpísaných zmlúv očakáva riaditeľ nemocnice Ladislav Gerlich v stredu 7. decembra ráno. Podľa nových zmlúv musia lekári nastúpiť do práce v stredu 7. decembra, čo podľa riaditeľa znamená, že by mohol byť zrušený v nemocnici núdzový stav. "Rátam s tým, že zajtra ráno z nášho pohľadu by mohol byť núdzový stav zrušený. Stiahnem príkazy na pracovnú povinnosť, keď budem mať podpísané zmluvy, ale o zrušení núdzového stavu rozhoduje vláda," podotkol. V nemocnici je v súčasnosti zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu.

Podpísanú zmluvu doteraz do UNB nedoručil ani jeden lekár

Novú zmluvu so svojím podpisom dnes do Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) nedoručil ani jeden lekár. Podľa hovorkyne tejto najväčšej slovenskej nemocnice Danice Lehockej si zmluvy jednotliví lekári od personalistov preberali v pondelok (5. 12.) od ranných hodín. Kedy podpísané zmluvy lekári doručia naspäť, nemocnica nevie. "Nemáme avízo, kedy sa nám budú vracať, len že nám ich donesú splnomocnení koordinátori Lekárskeho odborového združenia," povedala Lehocká. Na pracoviskách UNB dnes chýbalo 177 z 1400 lekárov. Ešte v piatok (2. 12.) do práce neprišlo 358 lekárov. Podľa hovorkyne sa na všetkých pracoviskách poskytuje akútna zdravotná starostlivosť.

Nitrianskí lekári sa dohodli na zmluvách s vedením nemocnice, zajtra môžu nastúpiť

Od stredy 7. decembra by malo do nitrianskej Fakultnej nemocnice nastúpiť 40 lekárov, ktorí odišli k 1. decembru tohto roka. Vedenie nemocnice sa s lekármi dohodlo na znení nových pracovných zmlúv, ktoré by mali lekári podpísať ešte dnes večer. „Ak budú tie zmluvy zhodné s dohodnutou verziou, nič nám nebráni podpísať ich. Od zajtrajšieho dňa teda budú môcť lekári nastúpiť do práce,“ konštatoval šéf lekárskych odborov v Nitre Peter Visolajský. Z Fakultnej nemocnice v Nitre odišlo k 1. decembru tohto roka 47 z celkového počtu 232 lekárov. Podľa námestníka riaditeľa nemocnice Petra Mondeka nové zmluvy podpíše 40 lekárov, siedmi sa do Fakultnej nemocnice v Nitre nevrátia. „Ich odchod skomplikuje situáciu na neonatologickom oddelení. Hľadáme spôsob, ako tento problém vyriešiť,“ konštatoval Mondek.

V Rooseveltovej nemocnici podpísalo zmluvy desať lekárov

V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta podpísalo pracovné zmluvy desať lekárov. Pre TASR to uviedla Ružena Maťašeje z referátu internej a externej komunikácie nemocnice. Doplnila, že nové pracovné zmluvy pre lekárov sú vyhotovené a odsúhlasené koordinátorom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Jozefom Balážom. "Zo strany nemocnice sú pripravené na podpis pre lekárov," skonštatovala Maťašeje. Personálna situácia v nemocnici sa podľa nej stabilizovala a od stredy 7. decembra bude nemocnica schopná zabezpečiť okrem neodkladnej aj odkladnú zdravotnú starostlivosť. Konečný počet výpovedí v tejto nemocnici k 30. novembru bol 145. Pracovnú povinnosť uložili 1. decembra 60 lekárom. Viac-menej všetci lekári prišli dnes do práce v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP), zmluvu tu zatiaľ podpísal jeden lekár, informoval riaditeľ nemocnice Ján Nosko. Nemocnica funguje podľa neho už v normálnom režime a uskutočňujú sa aj plánované zákroky. Všetci lekári potrební pre zabezpečenie komplexnej lekárskej starostlivosti sú na pracovisku, uzavrel Nosko. K 30. novembru lekári detskej nemocnice stiahli 28 výpovedí, 32 lekárov zostalo vo výpovednej lehote. Pritom 25 lekárom, ktorí dali v detskej nemocnici výpovede, bola uložená pracovná povinnosť.

Lekári Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave by nové zmluvy mali podpísať dnes

Nové pracovné zmluvy by lekári bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) mali podpísať dnes. TASR informáciu potvrdila hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická. Vedenie DFNsP po dohode s predstaviteľom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pripravilo vzorové pracovné zmluvy pre lekárov. "Následne personálne oddelenie pripravilo jednotlivé zmluvy pre 85 lekárov, ktoré si prevezme predstaviteľ LOZ a rozdá ich lekárom na podpísanie," dodala. LOZ na pondelkovom (5.12.) stretnutí s vedúcim služobného úradu ministerstva zdravotníctva dohodol, že vzorom pre vypracovanie nových zmlúv bude tá, ktorú lekárom ponúka Univerzitná nemocnica Bratislava. Vedúci úradu sa v dohode po rokovaní zaviazal preveriť a upriamiť pozornosť na pracovné zmluvy najmä DFNsP, v Nitre, Vyšných Hágoch, Prešove a Poprade. "LOZ oproti pôvodnému návrhu pracovnej zmluvy zo strany DFNsP vyšpecifikoval mzdu za mesiac december 2011 priamo v pracovnej zmluve," spresnila úpravy Kamenická. Odborári do pracovnej zmluvy zapracovali aj to, že zvýšenie základnej zložky mzdy sa nepremietne do zníženia jej nenárokovateľných zložiek. O detských pacientov sa dnes v nemocnici stará 191 lekárov, do dennej zmeny nenastúpilo podľa Kamenickej 30 lekárov. V pondelok (5.12.) v DFNsP chýbalo 47 lekárov. Nemocnica poskytuje akútnu zdravotnú starostlivosť na Klinike detskej chirurgie a oddelení patologických novorodencov. "Ostatné pracoviská zabezpečujú poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti," uviedla.

Vo fakultnej nemocnici v Prešove sa pripravujú zmluvy na podpis

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove (FNsP) naďalej trvá núdzový stav. Vo vyjadrení nemocnice k aktuálnej situácii, ktoré TASR zaslala hovorkyňa Renáta Koziaková sa konštatuje, že dnes predpoludním sa ani jeden z lekárov nedostavil k podpisu novej pracovnej zmluvy. Podľa hovorkyne od 1. decembra, kedy prešovským lekárom, ktorí podali výpovede, uplynula výpovedná lehota a prestali byť zamestnancami nemocnice, sa situácia vo FNsP zlepšuje. "Do 30. novembra sme mali 336 zamestnancov na pozícii lekár. Vo štvrtok (1.12.) nenastúpilo do práce 101 lekárov, v piatok (2.12.) to bolo 118 , vrátane dlhodobo práceneschopných, v pondelok (5.12.) neprišlo 95 a dnes 87 lekárov," uvádza Koziaková. Pripomenula, že dnes sú v práci už aj lekári, ktorí boli práceneschopní, ako aj tí, ktorým sa prostredníctvom obvodného úradu podarilo doručiť príkazy na pracovnú činnosť. "Vďaka tomu dokáže dnes komplexnú zdravotnú starostlivosť poskytnúť 19 oddelení a v akútnom režime funguje 12 oddelení, pričom najviac lekárov chýba na oddelení urológie a cievnej chirurgie," uviedla hovorkyňa. Dodala, že v pondelok (5.12.) sa uskutočnilo rokovanie medzi vedením nemocnice a zástupcami odborárov, týkajúce sa podpisov nových pracovných zmlúv. Po jeho skončení vedenie konštatovalo, že rokovanie prinieslo kompromisné riešenie všetkých sporných bodov a výhrady, ktoré mali odborári, budú zapracované do pracovných zmlúv. Podpredseda Lekárskeho odborového združenia pri FNsP Silvester Smolnický uviedol, že na znení pracovných zmlúv sa s vedením dohodli a dnes by mali byť pripravené. Smolnický očakáva, že popoludní ich lekári začnú podpisovať a postupne v priebehu nasledujúcich dní budú nastupovať do práce.

Vedenie nitrianskej nemocnice sa s lekármi stále nedohodlo na nových zmluvách

Nové pracovné zmluvy lekári, ktorí odišli z nitrianskej Fakultnej nemocnice, stále nepodpísali. Vedenie nemocnice predložilo v pondelok 5. decembra lekárom na podpis zmluvy, ktoré boli podľa šéfa lekárskych odborov v Nitre Petra Visolajského nevýhodnejšie ako tie predchádzajúce. Na znení nových pracovných zmlúv sa vedenie s lekármi zatiaľ nedohodlo. „Kontaktovali sme ministerstvo zdravotníctva. Dospeli sme k dohode, ministerstvo prisľúbilo pomoc pri riešení nášho problému v Nitre. Riaditeľstvo nitrianskej nemocnice však s návrhom ministerstva nesúhlasí. Teraz čakáme na reakciu riaditeľa, ktorý sa má k návrhu zmluvy vyjadriť,“ konštatoval Visolajský. Z Fakultnej nemocnice v Nitre odišlo k 1. decembru tohto roka 47 z celkového počtu 232 lekárov. Zhruba desať z nich nemá záujem vrátiť sa do nitrianskej nemocnice ani v prípade, že sa odbory a lekári dohodnú na nových zmluvách. Nemocnica v súčasnosti poskytuje na niektorých oddeleniach len akútnu zdravotnú starostlivosť. Fungovanie nemocnice najviac ohrozil odchod 15 anestéziológov, ktorých dočasne nahradili štyria vojenskí lekári z Českej republiky.

05.12.2011

Prešovskí odborári rokovali s vedením FNsP, lekári zatiaľ zmluvy nepodpísali

Lekári z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove (FNsP), ktorí doposiaľ trvali na výpovediach, zatiaľ nové zmluvy nepodpísali. Uviedol to dnes pre TASR predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pri FNsP Michal Polician. Zástupcovia odborov rokovali s vedením nemocnice viac ako dve hodiny o definitívnych úpravách nových pracovných zmlúv. Polician zdôraznil, že dnes večer sa uskutoční stretnutie lekárov, ktorí dali výpovede, kde budú zástupcovia LOZ informovať, k akým došlo dohodám s vedením prešovskej nemocnice. "Pokiaľ budú lekári akceptovať dodatky a vyrokované úpravy, môže sa pristúpiť k podpisovaniu pracovných zmlúv. Závisí však aj od toho, aké budú výsledky rokovaní v ostaných nemocniciach na Slovensku," konštatoval Polician. V stanovisku vedenia FNsP, ktoré TASR poskytla hovorkyňa nemocnice Renáta Koziaková, sa uvádza, že rokovania boli konštruktívne a priniesli kompromisné riešenie všetkých sporných bodov. "Vedenie nemocnice sa so zástupcami odborárov dohodlo, že výhrady, ktoré mali odborári, budú zapracované do pracovných zmlúv. Vedenie teda nevidí dôvod na to, aby lekári do práce nenastúpili, a verí, že sa tak udeje čo najskôr," píše sa v stanovisku. Hovorkyňa ráno informovala, že do práce dnes nenastúpilo 95 lekárov. Doplnila, že v práci boli už niektorí lekári, ktorí boli práceneschopní, a rovnako aj tí, ktorým sa prostredníctvom obvodného úradu podarilo doručiť príkazy na pracovnú činnosť. V prešovskej nemocnici dalo k 1. októbru tohto roka výpoveď 171 lekárov, do konca novembra 36 z nich výpovede stiahlo.

Lekári v Nitre zmluvy nepodpísali, považujú ich za nevýhodnejšie ako pôvodné

Lekári a vedenie nitrianskej Fakultnej nemocnice sa nedohodli na znení nových pracovných zmlúv pre lekárov. Šéf lekárskych odborov v Nitre Peter Visolajský tvrdí, že predložené zmluvy sú nevýhodnejšie, ako boli pôvodné. Sú v nich body, ktoré v pôvodnej pracovnej zmluve neboli. „Navrhli sme vedeniu vypracovať zmluvy podľa vzoru bratislavskej nemocnice, ktoré majú dve strany. Aj minister zdravotníctva zaslal tento návrh riaditeľom fakultných nemocníc ako najvhodnejší. Riaditeľ však trvá na nitrianskom takmer päťstranovom návrhu zmluvy,“ konštatoval Visolajský. Ako potvrdil námestník riaditeľa nemocnice v Nitre Peter Mondek, dnešné rokovania neboli úspešné a budú pokračovať zajtra. Podľa Visolajského lekári boli pripravení nastúpiť do práce už dnes po podpísaní pracovných zmlúv. Z Fakultnej nemocnice v Nitre odišlo k 1. decembru 47 z celkového počtu 232 lekárov. Niektorí z lekárov, ktorí odišli z nitrianskej nemocnice, sa už stihli zamestnať v nemocniciach v okolitých mestách. Napriek odchodu lekárov bola situácia v nitrianskej nemocnici v predchádzajúcich dňoch relatívne pokojná. Žiadne problémy sa nevyskytli, nemocnica nemusela prevážať pacientov do iných zdravotníckych zariadení. Fungovanie nemocnice najviac ohrozil odchod 15 anestéziológov, ktorých dočasne nahradili štyria vojenskí lekári z Českej republiky.

V bratislavskej detskej nemocnici čaká na podpis lekárov 85 zmlúv

V bratislavskej detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou čaká na podpis lekárov 85 nových pracovných zmlúv. "Tak ako počas víkendu, ani v priebehu dnešného dňa lekári individuálne personálne oddelenie nekontaktujú. Zástupca Lekárskeho odborového združenia si dnes ráno prevzal vzorovú a tiež svoju zmluvu, ktoré skontrolujú a o výsledku nás budú v priebehu dnešného dňa informovať," uviedla hovorkyňa zariadenia Dana Kamenická. Nemocnica verí, že sa jej formálne záležitosti podarí čo najskôr dotiahnuť, aby sa lekári vrátili k svojim pacientom a mohli sme na všetkých pracoviskách poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť. O detských pacientov sa dnes stará 175 lekárov, do dennej zmeny nenastúpilo podľa Kamenickej 47 lekárov. Dve pracoviská, Klinika detskej chirurgie a Oddelenie patologických novorodencov poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť, na ostatných klinikách a oddeleniach sa poskytuje akútnu aj elektívnu zdravotnú starostlivosť. Na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny sa situácia stabilizovala, o pacientov sa stará 22 lekárov. Od decembra nastúpili do nemocnice traja noví lekári. "Nevidíme v tom žiaden problém, naopak, sme radi, že môžeme posilniť personálne zázemie nemocnice," poznamenala Kamenická.

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici už majú jednu zmluvu podpísanú lekárom

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici odovzdali lekárom zmluvy podpísané riaditeľom. Jeden lekár už zmluvu podpísal, uviedol pre TASR riaditeľ nemocnice Ján Nosko. Na otázku TASR, aký je momentálny stav v nemocnici a či možno povedať, že sa už normalizuje, Nosko uviedol, že lekári postupne nastupujú do práce. "Očakávame, že to bude pokračovať." Okrem kliniky detskej chirurgie pracujú všetky kliniky normálne. Uskutočňuje sa už aj plánovaná starostlivosť. K 30. novembru lekári detskej nemocnice stiahli 28 výpovedí, 32 lekárov zostalo vo výpovednej lehote. Pritom 25 lekárom, ktorí dali v detskej nemocnici výpovede, bola uložená pracovná povinnosť.

Nitrianskí lekári zatiaľ nové zmluvy nepodpísali, rokujú s vedením nemocnice

Vedenie nitrianskej Fakultnej nemocnice v týchto chvíľach rokuje so zástupcami lekárskych odborov o úprave nových pracovných zmlúv. Zmluvy, ktoré počas víkendu nemocnica pripravila, lekári nepodpísali. Dôvodom boli podľa slov šéfa lekárskych odborov v Nitre Petra Visolajského nedostatky, na ktoré odborári upozorňovali v predstihu. Zmluvy by mali podľa neho obsahovať všetky náležitosti vyplývajúce z memoranda, ktoré podpísala vláda s odbormi. Ak bude vedenie nemocnice akceptovať tieto pripomienky a upraví zmluvy, lekári nastúpia do práce v utorok 6. decembra. Z Fakultnej nemocnice v Nitre odišlo k 1. decembru 47 z celkového počtu 232 lekárov. Koľko z nich sa vráti zatiaľ námestník riaditeľa Peter Mondek nevedel uviesť. Niektorí z lekárov, ktorí odišli z nitrianskej nemocnice, sa už stihli zamestnať v nemocniciach v okolitých mestách. Napriek odchodu lekárov bola situácia v nitrianskej nemocnici v predchádzajúcich dňoch relatívne pokojná. Žiadne problémy sa nevyskytli, nemocnica nemusela prevážať pacientov do iných zdravotníckych zariadení. Fungovanie nemocnice najviac ohrozil odchod 15 anestéziológov, ktorých dočasne nahradili štyria vojenskí lekári z Českej republiky.

Košickí lekári podpisujú nové pracovné zmluvy

Košické nemocnice, ktoré ohrozovali výpovede, aktuálne pripravujú alebo predkladajú lekárom dodatky a nové pracovné zmluvy. Pracujú v štandardnom režime. Univerzitná nemocnica L. Pasteura má pre lekárov, ktorí nestiahli výpovede, nové pracovné zmluvy. Nové dodatky pre zvyšných bezmála 800 lekárov bude vypracovávať priebežne. TASR to dnes potvrdila hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Univerzitná nemocnica je stabilizovaná už od minulej stredy (30. 11.). "V posledných dňoch sme mali iba niekoľko lekárov práceneschopných a neznamenali sme problémy s nenastúpením pracovníkov do práce," povedala Oravcová. Aj v košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) lekári podpisujú dodatky. Nemocnica má za sebou štandardný víkend. Námestník riaditeľa pre lekársku starostlivosť Igor Jenčo tiež TASR potvrdil, že v nemocnici je aj dnes všetko v poriadku. Celkový počet štrajkujúcich lekárov bol v DFN spolu 52 z vyše 120. V UNLP stiahlo svoju výpoveď z 238 lekárov, ktorí ju podali, celkovo 230. Z ôsmich lekárov s platnou výpoveďou len časť súvisela s hromadnými výpoveďami. "Dvaja totiž odišli do starobného dôchodku a trom plynie výpovedná lehota do konca decembra," vysvetlila Oravcová.

Zmluvy pre lekárov sú v Rooseveltovej nemocnici pripravené

V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta sú zmluvy pre lekárov pripravené a zo strany nemocnice sú zabezpečené všetky náležitosti potrebné na návrat lekárov do práce, uviedla pre TASR Ružena Maťašeje z referátu internej a externej komunikácie nemocnice. Doplnila, že zmluvy momentálne posudzuje Lekárske odborové združenie (LOZ). "Prevádzka nemocnice zatiaľ beží v núdzovom režime, ale je stabilizovaná," skonštatovala Maťašeje s tým, že plánované operácie sa dnes na väčšine oddelení nevykonávajú. Konečný počet výpovedí v tejto nemocnici k 30. novembru bol 145. Pracovnú povinnosť uložili 1. decembra 60 lekárom.

V lučeneckej nemocnici je situácia pokojná, funguje štandardne

Nemocnica v Lučenci funguje v štandardnom režime. Vedenie neziskovej organizácie nemusí riešiť problémy s novými pracovnými zmluvami pre lekárov, pretože ich podali neskôr a ešte im neuplynula výpovedná lehota. Ako TASR potvrdil riaditeľ nemocnice Július Höffer, momentálne čakajú na informácie, ako sa budú plniť jednotlivé body podpísaného memoranda. Tamojších lekárov znepokojilo smerovanie vyjednávaní, preto sa protestné výpovede rozhodli podať neskôr. "Dnes je situácia pokojná a všetko funguje tak, ako má. Čakáme však na to, akým spôsobom sa budú plniť jednotlivé body podpísanej dohody, vrátane finančných prostriedkov na naplnenie zmluvy zo strany poisťovní, doplnil Höffer.

Trnavskí lekári nové zmluvy ešte neprebrali, oddelenia pracujú štandardne

Lekári vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trnave nové pracovné zmluvy ešte neprebrali a preberú ich hromadne. Splnomocnený predseda odborov Patrik Princ pre TASR povedal, že v súčasnosti komunikuje s personálnym oddelením. Termín odovzdania podpísaných zmlúv Princ nevedel určiť, bude to „podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia na celom Slovensku". "Jednotlivé "roky koordinujeme," dodal Princ pre TASR. Situácia v nemocnici sa podľa vyjadrenia riaditeľa FN Gabriela Paveleka vylepšuje, oddelenia idú v štandardnom režime. Na neurológiu, ktorá musela byť v závere uplynulého týždňa zatvorená pre odchod všetkých lekárov okrem primára, dnes nastúpili štyria lekári. "Aspoň dokážeme zabezpečiť akútnu starostlivosť," konštatoval Pavelek.

Univerzitná nemocnica v Košiciach pripravuje dodatky pre lekárov

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach pripravila pre lekárov, ktorí nestiahli výpovede, nové pracovné zmluvy. "Nové dodatky pre zvyšných bezmála osemsto lekárov budeme vypracovávať priebežne," informovala dnes TASR hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Nemocnica pracuje podľa Oravcovej v štandardnom režime od minulej stredy. "V posledných dňoch sme mali iba niekoľko lekárov práceneschopných a neznamenali sme problémy s nenastúpením pracovníkov do práce," dodala.

Lekári z NsP Prievidza ešte nové zmluvy nepodpísali

 V Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach síce ešte lekári nepodpísali nové zmluvy, avšak poskytovanie zdravotnej starostlivosti je vďaka núdzovému režimu zabezpečené v plnom rozsahu. "Čo sa týka zmlúv, pracuje sa na dodatkoch k zmluvám pre tých lekárov, ktorí dali výpovede a ktorým je nariadená práca," podotkol námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ján Belanský. Ako ďalej uviedol, pravdepodobne dnes by mali zmluvy odísť tak, ako to chcú odborári, na Lekárske odborové združenie. "V prípade, že tam nebude nejaký problém, tak sa tie zmluvy podpíšu," podotkol. Nemocnica nemá v súčasnosti problém s tým, že by lekári nenastúpili do práce. V zariadení dalo pôvodne výpovede 51 lekárov, koncom novembra ich stiahlo podľa Belanského 15 z nich.

Situácia vo FNsP v Prečove sa podľa jej vedenia v porovnaní s piatkom zlepšila

Víkendová zdravotná starostlivosť vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove bola počas uplynulého víkendu zabezpečená v riadnom víkendovom režime. Uvádza sa to vo vyjadrení, ktoré TASR zaslala hovorkyňa nemocnice Renáta Koziaková. Spresnila, že cez víkend do práce nastúpili všetci lekári, ktorí boli v rozpise služieb. "Dnešná situácia sa oproti piatku vylepšila. Kým v tento deň sme evidovali 118 lekárov, ktorí nenastúpili do služieb, dnes je to 95 lekárov. V pondelok sú v práci už aj lekári, ktorí boli práceneschopní a rovnako aj tí, ktorým sa prostredníctvom obvodného úradu podarilo doručiť príkazy na pracovnú činnosť," konštatovala hovorkyňa. Pripomenula, že v prešovskej nemocnici naďalej trvá núdzový stav. Od jeho vyhlásenia denne zasadá orgán krízového riadenia, ktorým je bezpečnostná rada príslušného obvodného úradu. "Práve v týchto chvíľach zároveň prebieha stretnutie medzi vedením nemocnice a zástupcami odborárov týkajúce sa podpisov nových pracovných zmlúv," informovala Koziaková. Vedenie nemocnice verí, že v najbližších dňoch sa situácia stabilizuje. V prešovskej nemocnici dalo k 1. októbru tohto roka výpoveď 171 lekárov, do konca novembra 36 z nich výpovede stiahlo.

Vo V.Hágoch lekári nové zmluvy zatiaľ nepodpísali a neprišli do práce

V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch si zatiaľ ani jeden lekár neprevzal dodatok k zmluve. „Lekári, ktorí ostali vo výpovedi, ani neprišli do práce. To neskončilo, to je len začiatok, pretože v memorande chýba dodatok, aby lekári nastúpili do práce hneď na druhý deň po jeho podpísaní,“ zdôraznil riaditeľ ústavu Jozef Poráč. Podľa neho je toto konanie minimálne neetické a nerozumie tomu, prečo lekári neprišli do práce. „Nechápem, prečo sa robia ďalšie prieky, obštrukcie, memorandum je podpísané, majú garancie, možno ešte väčšie, ako chceli, považujem to za ďalšie obštrukcie zo strany LOZ (Lekárske odborové združenie),“ konštatoval Poráč. Národný ústav však momentálne nie je ohrozený a funguje v normálnom režime. „Viem si ale predstaviť riaditeľov, kolegov vo fakultných nemocniciach, ktorí majú ohrozenú prevádzku, že sú v nezávideniahodnej situácii,“ upozornil. Zmluvy majú vo Vyšných Hágoch pripravené, avšak aj napriek tomu ani jeden z 13 lekárov neprišiel do práce. „Ja osobne si myslím, že LOZ pokračuje v obštrukciách, ešte to neskončilo. My sme strávili víkend v práci a bez výsledku. Ak by bol záujem vrátiť sa k pacientom, tak dnes by boli všetci v robote,“ uzavrel Poráč. Situácia v popradskej nemocnici je podobná, tu tiež 12 lekárov nové zmluvy zatiaľ nepodpísalo. „Lekári sú v práci, lebo sú v núdzovom režime, ale zmluvy zatiaľ nepodpisujú, lebo nedostali pokyn od LOZ, odmietajú zatiaľ podpísať,“ priblížil situáciu riaditeľ Nemocnice Poprad, a.s., Jozef Tekáč. Nemocnica funguje v normálnom režime. V nemocnici v Spišskej Novej Vsi momentálne stále čakajú na pokyny zo strany vlády SR, ako majú ohľadom dodatkov zmlúv postupovať. „Sme nemocnica iného typu ako štátna, my sme pod správou vyššieho územného celku, momentálne teda čakáme na to, aké budú legislatívne pravidlá na riešenie tohto problému,“ vysvetlila hovorkyňa Sveta zdravia Veronika Deckerová. Dodatky k zmluvám teda lekárom ešte nepredkladali. Podľa Deckerovej však všetci, ktorí chceli dať výpoveď, sa na svoju pozíciu vrátili a nemocnica tak funguje ako doposiaľ. „Sledujeme dianie, sme pripravení sa riadiť podľa nariadení vlády SR a parlamentu,“ uzavrela hovorkyňa.

Nemocnice ŽSK dokážu zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť

Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v Čadci, Trstenej, Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne dnes dokážu zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť. TASR informovala hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková. Hornooravská nemocnica s poliklinikou v Trstenej a Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť, v Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši a v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne sú funkčné oddelenia chirurgie a ortopédie len pre akútne prípady, uviedla Kulaviaková. Všetky štyri nemocnice pripravili pre lekárov nové pracovné zmluvy. Podľa riaditeľa Kysuckej nemocnice Martina Šenfelda pripravili pre lekárov, s ktorými sa stretne dnes ráno, 14 zmlúv. V Hornooravskej nemocnici v Trstenej podalo podľa riaditeľa Petra Dančíka výpoveď 15 lekárov. Poverený riaditeľ Liptovskej nemocnice v Liptovskom Mikuláši Štefan Köhler informoval, že zástupca lekárov dostal návrhy vedenia nemocnice. "Dali k tomu pripomienky, ktoré teraz riešime. Dvaja lekári zostali PN, 14 lekárov nastúpilo do práce," povedal Köhler. Riaditeľ Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Jozef Mintál sa so zástupcami lekárov stretol v nedeľu (54.12.) večer. „Pripravili sme nové zmluvy, aby si to odkontrolovali. Nechcú ich dnes podpisovať, len si ich zoberú a odvezú právnikovi na kontrolu. Zatiaľ si myslím, že by sa malo vrátiť všetkých 29 lekárov vo výpovedi," povedal Mintál.

Situácia vo FN v Trenčíne sa stabilizuje, lekári začali podpisovať zmluvy

Situácia vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trenčíne sa začína stabilizovať, lekári začínajú podpisovať pracovné zmluvy. TASR informovala námestníčka riaditeľa FN Terézia Drobná. "Niektoré oddelenia idú v riadnom režime, niektoré poskytujú len akútnu starostlivosť, pretože neboli plánované zákroky, keďže sa nevedelo, čo bude. Ale postupne sa to dostáva do normálu," povedala Drobná. Ako dodala, lekári, ktorí ukončili práceneschopnosť, postupne chodia a podpisujú nové zmluvy. "Zmluvy sme pripravili už cez víkend, predstaviteľ Lekárskeho odborového združenia ich skontroloval a lekári ich dnes už od rána začali podpisovať," doplnila Drobná s tým, že zmluvu dnes nepodpíše jedna lekárka, ktorá je skutočne chorá a druhá, ktorá ošetruje člena rodiny s ovčími kiahňami. Ostatní lekári by mali nové zmluvy podpísať. Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne dalo výpoveď 144 lekárov, 122 ju stiahlo. Výpadok 22 lekárov, ako aj ďalších, ktorí výpovede stiahli, spôsobili FN problémy, väčšina oddelení poskytovala vo štvrtok, v piatok a počas víkendu (1.- 4.12.) len akútnu lekársku starostlivosť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: