Českí lekári zachránili na Slovensku 91 pacientov

Misia českých vojenských lekárov v slovenských nemocniciach sa končí. Po dohode so slovenskou stranou sa dnes popoludní vrátia domov do ČR, informoval dnes spravodajský server iDNES.cz.

"Za dobu svojho pôsobenia v zdravotníckych zariadeniach v Bratislave, Nitre, Ružomberku a Žiline vykonali českí vojenskí lekári 91 urgentných výkonov, kde by bez okamžitej lekárskej starostlivosti došlo k ohrozeniu životov a zdravia slovenských občanov," uviedol hovorca ministerstva obrany ČR Jan Pejšek.

V slovenských nemocniciach počas núdzového stavu vyvolaného protestom lekárov vypomáhali približne tri desiatky českých špecialistov, predovšetkým chirurgov, traumatológov a anestéziológov. Podľa českého rezortu obrany išlo o špičkových odborníkov v daných odboroch.

"Pomoc Slovensku sme poskytli v miere, v ktorej to bolo možné. Verím, že keby sme v podobnej situácii boli my, zareagoval by náš najbližší susedný štát rovnako... Kľúčová bola záchrana ľudských životov," komentoval minister obrany ČR Alexandr Vondra.

Pôsobenie českých lekárov na Slovensku však odsúdili českí sociálni demokrati, podľa ktorých sa Česi zachovali ako štrajkokazi. Podobne kriticky sa vyjadril aj líder slovenského Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, pripomenulo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: