Talianska polícia odhalila miliónový podvod s biopotravinami a zatkla sedem ľudí

Talianska polícia zhabala približne 2500 ton plodín a potravinových produktov nesprávne označených ako produkty ekologického poľnohospodárstva. Hlavná spotrebiteľská organizácia v Taliansku v reakcii na to vyzvala na prísnejšiu kontrolu označovania potravín.

Polícia v meste Verona v utorok podľa agentúry DPA informovala, že v súvislosti s prípadom zadržala sedem ľudí. Vyšetrovanie podvodu trvalo približne jeden rok. Medzi zadržanými sú i štatutári dvoch spoločností - Sunny Land Spa a Bioecoitalia.

Podvodníci nakupovali plodiny v Taliansku a Rumunsku a potom ich predávali ako produkty ekologického poľnohospodárstva za vyššie ceny v Taliansku, Nemecku, Holandsku, Španielsku, vo Francúzsku, v Belgicku, Maďarsku, Rakúsku a vo Švajčiarsku.

Medzi zhabanými výrobkami je najmä pšenica, bôb, sója, múka a čerstvé ovocie. Zmenou ich označenia nevzniklo spotrebiteľom riziko ohrozenia zdravia. Podvodnú schému vytvorili v roku 2007. Odvtedy predali tovar za 220 miliónov eur. Spotrebiteľská organizácia Coldiretti uvítala policajnú akciu a vyzvala na prísnejšiu kontrolu nad predajom tzv. biopotravín, ktorých objem sa za posledné desaťročie strojnásobil a predstavuje v súčasnosti trh s obratom približne tri miliardy eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: