Senátori odmietli uznesenie proti vyslaniu lekárov na Slovensko

Českej sociálnej demokracii sa dnes nepodarilo presadiť v Senáte uznesenie, ktoré kritizovalo vyslanie českých vojenských lekárov na Slovensko ako protiústavné. Informoval o tom spravodajský server novinky.cz.

Podľa návrhu uznesenia bola misia českých lekárov v rozpore s ústavou ČR, keďže ich vyslanie do slovenských nemocníc neschválil český parlament. Návrh do pléna predložil za ČSSD predseda hornej komory Milan Štech. Senátor ODS Tomáš Töpfer ho následne vyzval na odstúpenie za údajné nadraďovanie politických a odborárskych záujmov nad záchranu ľudských životov, čo však Štech odmietol. Rozhodnutie českého kabinetu o vyslaní lekárov museli senátorom vysvetľovať minister obrany Alexandr Vondra aj minister zdravotníctva Leoš Heger. Vondra zdôraznil, že lekári zachraňovali na Slovensku životy a pôsobili tam v rámci vojenského cvičenia, čo bolo podľa neho plne v súlade s ústavou ČR. Senátori po niekoľkých hodinách rozpravu o vyhlásení prerušili.

"Toto je jednoducho odborárska akcia v senátnom háve," komentoval iniciatívu ČSSD minister Vondra z ODS. Senátori ČSSD v rozprave označovali vyhlásenie medzinárodného vojenského cvičenia len za účelovú zámienku pre vyslanie lekárov. Poukazovali pritom na to, že cvičenie bolo oznámené len ex post, a že vojenskí špecialisti na Slovensku "cvičili" v obyčajných civilných nemocniciach. Na Slovensku počas núdzového stavu vyvolaného protestom lekárov vypomáhalo od soboty do stredy 25 českých špecialistov, predovšetkým chirurgov a anestéziológov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: