Združenie zdravotných poisťovní očakáva v roku 2012 stagnáciu zdrojov

Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) Slovenskej republiky očakáva v budúcom roku stagnáciu zdrojov verejného zdravotného poistenia.

Podľa odhadu ministerstva financií budúcoročná zamestnanosť klesne o 0,2 percenta a priemerná mzda v hospodárstve narastie o 3,4 percenta. Zdravotné poisťovne by tak mali k dispozícii 3,68 mld. eur. V porovnaní s týmto rokom to je viac len o 0,6 percenta, teda o 22 miliónov eur. "ZZP volí osvedčený konzervatívnejší odhad. Skôr počítame s tým, že zamestnanosť klesne približne o 0,5 percenta a priemerná mzda v hospodárstve stúpne nanajvýš o 2 percentá. ZZP preto očakáva stagnáciu zdrojov," hovorí prezidentka ZZP Katarína Kafková. Celkovo by mali mať zdravotné poisťovne budúci rok k dispozícii 3,65 mld. eur.

Existujú aj pesimistickejšie prognózy, napríklad od Európskej komisie alebo niektorých bánk. Tie predpovedajú Slovensku v budúcom roku oveľa horšie vyhliadky, čo by znamenalo medziročný pokles zdrojov o desiatky miliónov eur. Tomuto vývoju sa budú musieť prispôsobiť aj náklady zdravotných poisťovní. Jedným z riešení ako tento vývoj aspoň korigovať, nie vyriešiť, je podľa ZZP presun rozpočtovej rezervy vo výške 50 miliónov eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa do verejného zdravotného poistenia. Sadzba poistného za poistencov štátu by tak neklesla na 4 percentá, ale na 4,16 percenta. V tomto roku platí štát 4,32 percenta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: