Plesne zo vzduchu zatiaľ nezmizli

Na toto ročné obdobie teplé a suché počasie bez zrážok a silnejších mrazov spôsobilo, že aj začiatkom decembra sa v ovzduší vyskytujú ešte ojedinele peľové zrná – najmä inváznej ambrózie a spóry húb (plesní). TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Priblížila, že podľa informácií z koordinačného pracoviska Peľovej informačnej služby (PIS), ktorým je na Slovensku oddelenie biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ide hlavne o spóry plesní rodu Cladospórium, ojedinele aj rodov Alternária a Epicoccum. "Nášmu koordinačnému pracovisku tieto informácie poskytli monitorovacie stanice RÚVZ Banská Bystrica, Košice a Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Bratislava, ktoré aj po skončení peľovej sezóny monitorujú aktuálny stav inhalačných alergénov v ovzduší," uviedla vedúca spomínaného oddelenia banskobystrického RÚVZ Janka Lafférsová.

Hovorkyňa pokračovala, že spóry sa vyskytujú v ovzduší v rôznych koncentráciách, ktoré sa pohybujú od pár kusov cez niekoľko desiatok až stoviek v m3 vzduchu. Ich počet v tomto období viac - menej kopíruje počasie tak, že stúpa vždy so zvýšením denných a nočných teplôt. Spóry sa tvoria v obrovských množstvách (slúžia na rozmnožovanie), majú výbornú vznášanlivosť, a teda aj schopnosť presúvať sa ovzduším na veľké vzdialenosti či pretrvávať v ovzduší dlhý čas. Respiračná alergia na huby postihuje 20 – 30 percent ľudí s atopickým ekzémom - atopikov a približne šesť percent celej populácie. Alergické ochorenia spôsobené antigénmi húb sú hlavne alergická astma a nádcha. Výskyt týchto húb sa spája s rozpadom lístia, vyskytujú sa v pôde ale aj v bytoch, najmä nedostatočné vetraných. Tiež na potravinách, v neudržiavaných chladničkách, vlhkých okenných rámoch či v zatuchnutých textíliách.

K zníženiu výskytu spór plesní v ovzduší do alergologicky nevýznamných hladín prispejú až snehové zrážky spolu so silnými mrazmi. Chladné a v noci mrazivé počasie však zas môže spôsobovať problémy ľuďom senzitívnym na chlad. Kritická teplota pre vyvolanie chladovej alergie je najčastejšie okolo nula stupňov Celzia. Tento druh alergie nie je častý, prejavuje sa však v priebehu pár minút svrbením, výsypom v mieste podráždenia a pretrváva menej ako dve hodiny. Alergiou na chlad trpia častejšie ženy. Ako prevenciu odborníci odporúčajú používanie vhodných krémov najmä v zimnom období na citlivých miestach (tvár a ruky) a vyhýbať sa prudkým zmenám teplôt. Lafférsová upozorňuje, že v sychravom počasí, ktoré nás núti tráviť viac času v uzavretých priestoroch, ohrozujú alergikov viac alergénne druhy spór plesní vnútorného prostredia, alergény bytového prachu, roztoče či potravinové alergény.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: