korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

ÚDZS odhaduje rast výnosov zdravotného poistenia najviac o jedno percento

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na základe posúdenia makroekonomických ukazovateľov odhaduje, že výnosy v zdravotnom poistení v budúcom roku budú oproti roku 2011 vyššie najviac o jedno percento. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Radoslava Muchová.

Pri odhade ÚDZS vychádzal z predpokladaných východísk zdravotných poisťovní na rok 2012, z východísk štátneho rozpočtu na budúci rok, z očakávaného vývoja roku 2011, ako aj vývoja nezamestnanosti a odhadov Inštitútu finančnej politiky.

"Je predpoklad, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti nebude oproti roku 2011 kvantitatívne rásť a výdavky zdravotných poisťovní na zdravotnú starostlivosť sa výrazne nezmenia," spresnila Muchová. Nárast výdavkov zdravotných poisťovní oproti roku 2011 nie je podľa ÚDZS reálny. Pokrytie zvýšených nárokov na tieto výdavky, ako sú mzdy zdravotníckych pracovníkov či väčší rozsah zdravotnej starostlivosti, by bolo možné iba prostredníctvom získania dodatočných zdrojov a to navýšením platby za poistencov štátu a tiež využitím vnútorných rezerv na každej úrovni systému, najmä na úrovni poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a predovšetkým koncových nemocníc. Nutné je tiež uplatnenie ekonomizujúcich opatrení pri centrálnych nákupoch a uplatnenie racionalizačných opatrení v liekovej politike.

"V prípade, že nedôjde k využitiu vnútorných rezerv a nenájde sa reálny spôsob presunutia schválenej rezervy do verejného zdravotného poistenia, požiadavky na zvýšenie výdavkov (mzdy zdravotníkov) sa prejavia ďalším zadlžovaním poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a systému ako takého so všetkými dôsledkami rezultujúcimi zo zadlženia," podčiarkol ÚDZS. Úrad doplnil, že bude v zmysle zákona naďalej dohliadať nad systémom verejného zdravotného poistenia a v prípade potreby uplatní regulačné opatrenia v záujme stabilizácie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: