Súkromní lekári chcú zvýšenie platieb, poisťovne majú dať viac o 20 %

Všeobecní lekári, združení v Asociácii súkromných lekárov (ASL) SR, chcú k 1. januáru 2012 rušiť zmluvy so zdravotnými poisťovňami a žiadať nové, s platbami vyššími minimálne o 20 %. Zvýšenie sa má týkať asi 1300 ambulancií lekárov pre dospelých a pediatrov, ktorí sú zo zákona povinní mať zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Členovia asociácie sa na tom zhodli na dnešnom mimoriadnom Valnom zhromaždení vo Zvolene.

Ako TASR povedal prezident ASL Ladislav Pásztor, súkromní lekári chcú zároveň rozšíriť garancie štátu, na ktorých sa dohodla vláda SR a Lekárske odborové združenie (LOZ) aj o neštátnych lekárov. "S tým súvisí aj garancia štátu v prípade schválenia zákona o minimálnych mzdách sestier," uviedol. Podľa Pásztora občania tým, že súkromní lekári vypovedajú zmluvy s poisťovňami o nič nepríde. "Keďže výpovedná doba je dva mesiace, služby budeme poskytovať aj potom tak, ako doteraz," uviedol. Do 1. marca 2012 sa ale chcú s poisťovňami dohodnúť už na nových zmluvách.

Svojou požiadavkou na zvýšenie kapitácie a ceny bodu reagujú najmä na infláciu, ktorá sa za uplynulých päť rokov zvýšila asi o 15 % a tiež na vyššie vstupy. Neštátni lekári chcú zároveň požiadať ministerstvo zdravotníctva, aby z pripravovanej novely zákona stiahli povinnosť lekárov nakupovať a skladovať očkovacie vakcíny, čo by výrazne zvýšilo ich náklady, a zákon tak ponechať v súčasnej podobe. Asociácia súkromných lekárov SR je dobrovoľným a nezávislým zamestnávateľským združením fyzických a právnických osôb, poskytujúcich zdravotnú starostlivosť na území SR v neštátnych ambulantných zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti má asi 3500 členov.

ZP majú s ambulantnými lekármi uzavreté zmluvy, no sú pripravené rokovať

Zdravotné poisťovne sú ochotné rokovať s ambulantnými lekármi, rozhovory však budú súvisieť s vývojom financií na budúci rok. Súkromné poisťovne aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) však zdôraznili, že s lekármi majú uzavreté platné zmluvy. Poisťovne tak reagovali na vyhlásenie Asociácie súkromných lekárov (ASL) po štvrtkovom Valnom zhromaždení, že od 1. januára budúceho roka s nimi lekári zrušia zmluvy a budú žiadať nové - s platbami vyššími aspoň o 20 percent. Zvýšené platby by sa podľa ASL mali týkať 1300 ambulancií. "Zdravotné poisťovne sú, samozrejme, pripravené rokovať o všetkých požiadavkách lekárov, pričom mantinely rokovaní sú dané reálnym vývojom financií na budúci rok," povedala prezidentka Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) Katarína Kafková s tým, že ZZP očakáva stagnáciu zdrojov. "Tomu sa musia prispôsobiť aj výdavky," dodala Kafková.

Podľa hovorkyne VšZP Petry Balážovej rokovania s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti už v súčasnosti prebiehajú. "VšZP má platné zmluvy do 30.6.2012," podčiarkla hovorkyňa. Prezident ASL Ladislav Pásztor vo štvrtok (8.12.) povedal, že pacientov by vypovedanie zmlúv s poisťovňami nemalo ohroziť. "Keďže výpovedná doba je dva mesiace, služby budeme poskytovať aj potom tak, ako doteraz," uviedol. Do 1. marca 2012 sa ale chcú s poisťovňami dohodnúť už na nových zmluvách.

Súkromní lekári žiadajú aj garanciu minimálnych mzdových nárokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: