Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída
Zdroj: bigstockphoto.com

Reumatoidná artritída (RA) je chronické zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä postihnutím kĺbov, z toho pochádza aj jej názov artritída (arthritis – zápal kĺbu). Okrem kĺbov postihuje chorobný proces aj svaly a ich šľachy, väzy, teda najmä pohybové ústroje. Ochorenie však môže postihnúť aj iné orgány tela ako napr. kožu, oči, pľúca. Vlastná príčina choroby nie je doteraz známa, podstatou ochorenia je porucha imunitného systému, ktorý začne vnímať vlastné tkanivá ako cudzie, následkom čoho sa spustí zápalový proces.

Ochorenie častejšie postihuje ženy ako mužov. Začiatok ochorenia býva zvyčajne nenápadný. Niekedy sú prvými prejavmi celkové zmeny ako slabosť, malátnosť, nechuť do jedla, zvýšené teploty. Charakteristickými sú kĺbové bolesti a pocit stuhnutia drobných kĺbov na rukách a nohách v ranných hodinách. Postupne sa objavia aj bolestivé opuchy kĺbov. Ochorenie však môže začať aj prudko, a to bolestivými opuchmi kĺbov, sprevádzanými horúčkou a celkovou slabosťou.

Vyšetrenie a liečba

Diagnózu možno stanoviť na základe podrobného vyšetrenia kĺbov, doplneného o laboratórne skúšky a röntgenové snímky. Pri prvých príznakoch choroby možno vysloviť len podozrenie na reumatoidnú artritídu, až ďalší vývoj ukáže či ide skutočne o túto chorobu. Nebezpečenstvo reumatoidnej artritídy spočíva v tom, že chorobný zápalový proces na kĺboch postupuje do hĺbky, zasahuje vždy ďalšie a ďalšie kĺby a zanecháva trvalé následky. Takto vznikajú deformácie kĺbov ako napr. ohnuté kolená, členky, zápästia, pritiahnuté ramená.

Vzhľadom na to, že presná príčina reumatoidnej artritídy nie je známa, neexistuje žiadna kauzálna liečba a tým ani možnosť úplného vyliečenia. Cieľ liečby spočíva v snahe utlmovať aktivitu ochorenia a zmierňovať jej symptómy.

Pri liečbe reumatoidnej artritídy sa používajú viaceré liečebné metódy na ovplyvnenie zápalu a zmiernenie bolesti. Počiatočná medikamentózna liečba pozostáva z dávky nesteroidného antireumatika (NSAID). Jej cieľom je zmiernenie bolesti, skrátenie rannej stuhnutosti, potlačenie opuchov a udržanie pohybovej funkcie do nástupu účinku tzv. bazálnych antireumatík (DMARDs). Glukokortikoidy sú dobré a rýchlo účinkujúce protizápalové lieky, ktoré sú už roky používané v terapii reumatoidnej artritídy, avšak pri vysokých dávkach majú pomerne veľa nežiaducich účinkov. Bazálne antireu-matiká nazývané tiež lieky modifikujúce ochorenie (DMARDs) ovplyvňujú narušenú funkciu imunitného systému, zmierňujú zápal, spomaľujú kĺbovú deštrukciu a tým umožňujú dosiahnuť dlhodobejšie zlepšenie ťažkostí a znížiť potrebu glukokortikoidov a NSAID. Prostredníctvom tohoto terapeutického postupu sa síce možnosti liečby výrazne zlepšili, avšak stále je množstvo pacientov, ktoré na dostupné lieky nereagujú, alebo je v dôsledku vedľajších účinkov ich použitie obmedzené.

Nové liečivá

Najnovšie možnosti liečby, tzv. modifikátory biologickej reakcie, „biologická liečba“, sa odlišujú od doposiaľ používaných liekov. Biologická liečba má za cieľ bojovať proti zápalu zásahom do regulácie imunologických reakcií. Zistilo sa totiž, že rozhodujúcu úlohu v spustení zápalového procesu pri reumatoi-dnej artritíde má tzv. cytokín – tumor nekrotizujúci faktor alfa (TNF-alfa). U pacientov s reumatoidnou artritídou sa zistila zvýšená hladina TNF-alfa. Táto zvýšená hladina TNF-alfa príčinne súvisí s ťažkosťami pri reumatoidnej artritíde. Cielená blokáda TNF – alfa je v súčasnosti najúčinnejšia liečba reumatoidnej artritídy.

Doplnkové liečebné metódy

Okrem medikamentóznej liečby je veľmi dôležitá pohybová, fyzikálna a kúpeľná liečba. Pohybová liečba – cvičenie musí byť usmernené lekárom, prípadne rehabilitačným pracovníkom. Cieľom cvičenia je dosiahnuť pevnosť, výkonnosť a vytrvalosť svalstva, zabrániť ochabnutiu svalstva, zmierniť opuchy a tým zlepšiť pohyblivosť kĺbov. Cvičenie nesmie vyvolať alebo zhoršiť bolesti kĺbov, vyvolať silnejšie prejavy zápalu a nesmie príliš unaviť.

K fyzikálnym liečebným procedúram, ktoré môžu priniesť úľavu a priaznivo ovplyvniť chorobný proces v kĺboch patria elektroliečba, diatermia, hydroterapia.

Pozitívne účinky kúpeľnej liečby sa dostavia iba v čase, ak je naplánovaná v súlade s ostatnou liečbou a s ohľadom na aktuálny stav pacienta. Reumatoidná artritída je zápalová choroba, u ktorej môžu najmä termálne procedúry spôsobiť nové vzplanutie chorobného procesu a zachvátenie ďalších, dovtedy ešte nepostihnutých kĺbov. Okrem kúpeľných procedúr je veľmi dôležitou zložkou liečby rehabilitácia v bazénoch. Zvlášť vhodné sú cvičenia v bazénoch pre chorých s obmedzenou pohyblivosťou kĺbov dolných končatín.

Stravovanie

Životospráva pacienta s reumatoidnou artritídou musí byť usporiadaná, pravidelná, bez väčších výkyvov, s dostatočným spánkom a odpočinkom. Strava má byť výdatná, pestrá, ľahko stráviteľná, bohatá na bielkoviny a vitamíny. Avšak, chorobný proces pri reumatoidnej artritíde sa (na rozdiel od dnavej artritídy) diétou ovplyvniť nedá. Fajčenie a nadmerné pitie alkoholických nápalov oslabujú organizmus, a preto sú škodlivé.

RA je ochorenie, ktoré v prevažnej väčšine život neskracuje, no vie ho značne znepríjemniť. Dostatočne včasná a účinná liečba dokáže zmierniť zápal a spomaliť, prípadne až zastaviť chorobný proces a tým oddialiť nepriaznivý dopad ochorenia na kĺbovú štruktúru.

Autor článku: Doc. MUDr. Ž. Macejová, PhD., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: