Čo znižuje účinnosť hormonálnej antikoncepcie?

Čo znižuje účinnosť hormonálnej antikoncepcie?
Zdroj: bigstockphoto.com

Najčastejšími dôvodmi zlyhania hormonálnej antikoncepcie sú zabúdanie alebo nepravidelné užívanie piluliek. Je preukázané, že až 47 percent žien si zabudne vziať jednu tabletku v priebehu cyklu! Dve alebo viac tabletiek zabudne v priebehu jedného mesiaca užiť až 22 percent žien. S vekom žien sa, paradoxne, zabúdanie na antikoncepciu znižuje, čo možno súvisí s väčšou zodpovednosťou voči sebe i svojmu okoliu. Možno to súvisí taktiež s tým, že čím dlhšie ženy antikoncepciu užívajú, tým viac si zvykajú na pravidelnosť v jej užívaní. Navyše, zrelšie ženy majú zabehnuté stereotypy – vstávajú v rovnakú hodinu, chodia pravidelne do práce, spávať chodia približne tiež v rovnaký čas. Študentky majú oproti nim nepravidelný denný režim. Vynechanie jednej tabletky (hlavne zo začiatku cyklu) nemusí, ale môže viesť k otehotneniu!

Hormonálna antikoncepcia je sama o sebe veľmi spoľahlivou metódou ochrany pred počatím. Jej hlavným nepriateľom je človek, teda ľudský faktor a chybné užívanie. Ďalšími skrytými nepriateľmi piluliek sú tráviace problémy a ďalšie lieky. Zdravé plodné ženy pravidelne (každý deň) okrem piluliek väčšinou neužívajú žiadne ďalšie lieky. Netrápi ich žiadne ochorenie, ktoré by sa im pripomínalo bolesťami alebo problémami. Ich telo im nedáva žiadny signál, aby pravidelne brali „svoje“ lieky, pretože bez tabletiek sa cítia rovnako dobre ako s nimi. Potom je zrejmé, že na pilulky proti počatiu sa zabúda oveľa častejšie ako na iné lieky. Aj keď patria zabúdanie alebo nepravidelnosť v užívaní medzi najčastejšie dôvody zlyhania, existujú aj ďalšie nezanedbateľné riziká.

Zvracanie a riziko zlyhania tabletiek

Každá tabletka potrebuje nejakú dobu zotrvať v zažívacom trakte, aby sa vstrebala. Vstrebávanie tráviacim traktom je ohrozené žalúdočnými a črevnými komplikáciami. Nie všetky užívateľky hormonálnej antikoncepcie sú oboznámené s rizikami zlyhania piluliek pri zvracaní alebo pri hnačke. Pokiaľ dôjde k zvracaniu do 4 hodín od užitia tabletky, je nutné považovať ju za nevstrebanú, čiže vynechanú. Podľa situácie (kedy bol posledný pohlavný styk, koľko hodín uplynulo od užitia pilulky...) je potrebné užiť ďalšiu tabletku alebo sa pre istotu chrániť ešte iným spôsobom (napr. prezervatívom).

Zlyhanie antikoncepčných tabletiek pri hnačke

Účinné látky z tabletiek sa vstrebávajú nielen v žalúdku, ale taktiež v tenkom čreve. Diétna chyba, poruchy trávenia alebo črevná chrípka môžu výrazne znížiť účinok piluliek. Pokiaľ dôjde po dvoch až troch hodinách od užitia pilulky k hnačke, môže byť jej antikoncepčný účinok narušený. To sa však týka aj akútnych a silnejších hnačiek: u jednorazovej hnačky by nemalo dôjsť k zníženiu ochrany proti počatiu. Každopádne, určitá obozretnosť je vždy namieste.

Pri kombinovaných problémoch – súčasne prebiehajúce zvracanie a hnačka je riziko zlého vstrebania tabletky oveľa väčšie. Zastavenie hnačky aktívnym uhlím alebo inými prípravkami (napr. Smecta) nezachráni spoľahlivosť antikoncepcie, pretože znižuje vstrebanie, a tým aj účinky všetkých tabletiek užitých 2 hodiny pred alebo po užití lieku zastavujúcom hnačku. Ženy, ktoré používajú perorálne kontraceptíva, by sa mali v období tzv. „zahusťovania stolice“ poistiť i inou formou antikoncepcie. Vzhľadom k tomu, že spermie môžu v pošve prežívať (dva) až päť dní, svoju úlohu zohráva aj to, ako dlho po nechránenom pohlavnom styku došlo u ženy k hnačke alebo k zvracaniu. Pokiaľ si žena nie je istá, ako sa má zachovať, mala by danú situáciu konzultovať s lekárom alebo s lekárnikom.

Mať tráviace problémy a zostať chránená

Zvracanie ani hnačka nemajú na rozdiel od tabletiek žiadny vplyv na účinok antikoncepčnej náplasti alebo na iné netabletkové formy kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Účinné látky podávané ústami prechádzajú tráviacim traktom, ďalej pečeňou a až následne sú pustené do ďalšieho cievneho obehu. Účinné látky v antikoncepčnej náplasti prenikajú do organizmu cez kožu (obyčajne cez stredne priechodnú pokožku na pažiach, chrbte alebo na bruchu) a vstrebávajú sa priamo do krvi. Obchádzajú tak zažívací trakt a vďaka tomu sú ušetrené negatívnych vplyvov kyslosti žalúdka, rôznych enzýmov alebo mikrobakteriálnych látok v čreve, ktoré môžu znižovať ich účinnosť. To umožňuje redukciu dávok, minimalizáciu nežiaducich účinkov a liekovej interakcie. Vstrebávanie tabletiek z tráviaceho traktu môže nepravidelne kolísať, kým vstrebávanie kožou zaisťuje stabilnú hladinu hormónov. Okrem zvracania či hnačiek môže dôjsť k zlyhaniu účinku piluliek tiež kvôli vzájomnému ovplyvňovaniu účinných kontraceptívnych látok s inými.

Antikoncepčná náplasť

Netabletkové formy antikoncepcie prinášajú väčší komfort a eliminujú chybu v užívaní (vynechanie tabletky alebo jej oneskorené užitie). Antikoncepčná náplasť i krúžok uvoľňujú hormóny postupne do organizmu, takže nedochádza k hormonálnym výkyvom v priebehu dňa. Ich účinok neohrozí ani oneskorená výmena, pretože pôsobia iným mechanizmom ako tabletky. Náplasť je určite vhodným variantom pre ženy, ktoré trpia nevoľnosťou pravidelne po požití tabletky. Rovnako by mali transdermálnu aplikáciu, skôr ako pristúpia k inej forme antikoncepcie, vyskúšať i užívateľky, ktoré trpia nevoľnosťou i neskôr v priebehu dňa (a pravdepodobne sa jedná o nežiaduci účinok piluliek).

Autor článku: MUDr. Martina Hourová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: