I. Uhliarik: Urobil som maximum pre naplnenie memoranda medzi vládou a LOZ

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) podľa svojich slov urobil maximum preto, aby došlo k naplneniu memoranda uzatvorenom medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením (LOZ), čo bola podmienka návratu asi 1200 lekárov do slovenských nemocníc. Ako poukázal šéf rezortu po dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády, teraz majú všetko v rukách poslanci. Tí by mali v utorok 13. decembra rozhodovať o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ku ktorej vláda odobrila skrátené legislatívne konanie.

V spomínanom materiáli však chýba tretia etapa zvyšovania platov lekárov v roku 2013, ako aj zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Tieto dva body z memoranda si podľa Uhliarika poslanci neosvojili. "Naozaj neviem ovplyvniť hlasovanie poslancov, ktorí zastupujú milióny voličov a hlasujú slobodne. My sme všetky návrhy, ktoré sme mali na základe memoranda predložiť, predložili do Národnej rady SR. To, že ich poslanci neakceptovali, nemôže byť zodpovednosť vlády ani ministra, pretože všetky záväzky z memoranda boli splnené," zhrnul.

"Pripravil som všetko v súlade s memorandom, viac som naozaj nemohol spraviť," vyhlásil Uhliarik. Poukázal, že to, či si zákonodarcovia jeho návrhy osvoja, už ovplyvniť nevie. "Poslanci sa rozhodujú v parlamente veľmi slobodne a keď chce, pán Kollár (šéf LOZ) môže ísť rokovať priamo so 150 poslancami," uviedol Uhliarik. Poslanec Smeru-SD Richard Raši pre TASR potvrdil, že predloží v pléne návrh, ktorý zruší transformáciu nemocníc. Jeho snahu však už parlament v minulosti odmietol.

Minister Uhliarik je presvedčený, že z pohľadu napĺňania memoranda urobila vláda všetko. "Verím, že lekári to vidia a reálne zhodnotia možnosti toho, čo sa malo spraviť, čo sa urobilo a verím, že schvaľovanie v parlamente bude také, aby naozaj nedošlo k ohrozeniu pacientov a aby nedošlo možno aj k podobnej situácii, aká tu bola," reagoval na novinársku otázku, čo sa bude diať, ak príde k štrajku lekárov. Odbory, ktoré cez víkend vyhlásili štrajkovú pohotovosť, by sa mali k situácii vyjadriť v poobedných hodinách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: