LOZ vyzvalo premiérku, aby odmietla súčasný návrh riešeniach ich požiadaviek

Lekárski odborári vyzvali premiérku Ivetu Radičovú, aby na dnešnom mimoriadnom zasadnutí vlády SR zmietla zo stola návrh novely zákona, ktorý má riešiť ich požiadavky. Ten kabinetu predložil parlamentný výbor pre zdravotníctvo, mimoriadne o ňom začne rokovať dnes o 10.00 h. Odborom sa nepáči spôsob napĺňania ich požiadaviek, na ktorých sa dohodli s vládou v spoločnom memorande, čo viedlo k návratu asi 1200 lekárov do slovenských nemocníc. Počas víkendu preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

"Materiál je v rozpore s textom memoranda, ktorého platnosť potvrdila vlastnoručným podpisom a urýchlene prišla s vlastným návrhom, ktorý závery memoranda potvrdzuje," napísalo v stanovisku Lekárske odborové združenie (LOZ). Zároveň vyzvalo premiérku, aby sa "alibisticky" nezbavovala zodpovednosti. Má vraj radšej hľadať politickú podporu na prijatie dohodnutých záverov z memoranda medzi všetkými poslancami.

Návrh zákona navrhnutý parlamentným výborom pre zdravotníctvo vyvolal v radoch LOZ podľa jeho predstaviteľov rozčarovanie. Tvrdia, že medzi dohodnutými bodmi memoranda a spomínaným návrhom je príkry rozpor. "Nespĺňa mnohé ustanovenia memoranda, ktoré sa vláda zaviazala splniť, pričom najvýraznejšie rozdiely sú hlavne v bodoch, ktoré sa týkajú dodržiavania Zákonníka práce," vyhlásili odbory.

Problém vidia odbory aj v prístupe k napĺňaniu ich požiadavky o zastavení transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. "Tu nejde o naše platy, i keď aj tu návrh nepočíta so zvýšením minimálneho mzdového nároku od 1. januára 2013, ale o principiálne veci, ako je zachovanie dostupného a kvalitného verejného zdravotníctva," odkázalo LOZ.

Podpísanie memoranda malo znamenať ukončenie odborárskej akcie hromadných výpovedí lekárov a ich návrat do nemocníc. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývali na dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Ich naplnenie malo garantovať memorandum, ktoré vláda a LOZ podpísali 3. decembra.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: