Počet diabetikov narástol za desaťročie o vyše 70.000 ľudí

Počet liečených diabetikov na Slovensku za posledné desaťročie stúpol o vyše 77.000 pacientov. Kým v roku 2001 Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI) evidovalo 265.000 pacientov, v roku 2010 to už bolo 340.000. Počet diagnostikovaných stúpol z 4,9 percenta v roku 2001 na 6,3 percenta v roku 2010 z celkového počtu obyvateľstva SR. Ochorením sú viac postihnuté ženy ako muži a prevažná väčšina ochorení je diabetes mellitus typu 2. Najviac chorých žije v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, najmenej ich je v Prešovskom a Žilinskom kraji.

Podstatou choroby je relatívny nedostatok inzulínu, jeho produkcia býva v čiastočne zachovaná, ale je porušená sekrécia inzulínu, najmä rytmus vylučovania inzulínu a zároveň je prítomná tzv. inzulínová rezistencia, znížená citlivosť tkanív voči inzulínu. Z celkového počtu chorých bolo začiatkom tisícročia 44 percent mužov a 56 percent žien. Vo vekovej skupine do 18 rokov bolo 0,4 percenta chorých, zvyšných 99,6 percenta sú ľudia nad 19 rokov. V roku 2010 tvorili chorí muži 46 a ženy 54 percent z populácie, mladí do 18 rokov 0,5 percenta.

Diabetes mellitus sú chronické poruchy látkovej premeny glukózy, ktoré sa prejavujú trvalým zvýšením koncentrácie cukru v krvi, teda hyperglykémiou. Jej príčiny sú rôznorodé. Sprievodné ochorenia cukrovky vznikajú najmä zmenami krvných ciev, preto je rozhodujúce starostlivé nastavovanie cukru v krvi po celý život. K neskorším komplikáciám patria vysoký krvný tlak, srdcový infarkt, mozgová porážka, tzv. diabetická noha, zmeny sietnice vedúce k oslepnutiu, poruchy až zlyhanie obličiek, poruchy erekcie a poškodenie nervov s poruchami senzibility.

TASR informoval Peter Gschwendt z NCZI.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: