Zdravotníckej obci nejde o reformu zdravotníctva, myslí si Janiš

Zástupcovia zdravotníckej obce síce hovoria o potrebe reformy zdravotníctva, no keď sa má udiať, štrajkujú. Poslanec Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) má preto pocit, že im v skutočnosti nejde o reformu, ale iba o peniaze. Inak by podľa neho nemohli tak tvrdo protestovať proti transformácii nemocníc na akciové spoločnosti.

"Príspevkové organizácie sú mäkká forma riadenia stámiliónov eur v nemocniciach a sú ľahkou korisťou pre supov, ktorí sa točia okolo nich, dodávatelia liekov, špeciálneho zdravotného materiálu a iných. Akciovky sú postrachom pre tých, ktorí chcú na nemocniciach ako príspevkových organizáciách ryžovať," porovnal Janiš formy riadenia v rozprave k návrhu, ktorý reaguje na požiadavky lekárov v memorande.

Lekárske odbory žiadajú napríklad zvýšenie platov, ktoré návrh rieši, ale aj úplné zrušenie transformácie nemocníc, čo však v návrhu chýba. Janiš zastáva názor, že zmena formy nemocníc z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti je lepšia. Treba totiž zariadiť, aby s prostriedkami narábali nemocnice efektívnejšie. Janiš zároveň odmietol tvrdenia, že forma príspevkovej organizácie zachráni nemocnicu pred krachom, ak zle hospodári. "Príspevková organizácia a akciovka je z tohto pohľadu rovnaká," zdôraznil.

Poukázal aj na to, že šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár má tiež obchodnú spoločnosť a to mu ako súkromníkovi neprekáža. Ale keď sa majú štátne nemocnice zmeniť z príspevkových organizácií na akciovú spoločnosť, tak ide tvrdo štrajkovať. "Prečo? Preto, aby štátne príspevkové organizácie zostali aj naďalej ľahkou korisťou pre supov obchodných spoločností, ktoré sa točia okolo nemocníc. A najviac na to dopláca pacient, na ktorého sa všetci odvolávajú, ale v skutočnosti je len rukojemníkom," poznamenal Janiš.

Poslanec Smeru-SD Juraj Blanár uviedol, že sociálni demokrati rovnako ako lekárske odbory odmietajú transformáciu nemocníc. Ako dôvod uvádzajú obavu z toho, že zmena formy na akciové spoločnosti je krokom k privatizácii nemocníc.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: