Ak prejde zrušenie transformácie, SDKÚ lekársku novelu nepodporí

Poslanci za SDKÚ-DS nepodporia pri hlasovaní v parlamente pozmeňujúci návrh z dielne Smeru-SD o zrušení transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Ako na dnešnom brífingu pred pokračovaním schôdze ozrejmil podpredseda parlamentu Milan Horth (SDKÚ-DS), ak pozmeňovák prejde, zákon ako celok odmietnu. V opačnom prípade návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý má riešiť požiadavky lekárov, šéf klubu SDKÚ-DS Jozef Mikuš deklaroval podporu.

Na margo postoja SaS, ktorá avizovala pri hlasovaní vytiahnutie svojich kariet, Hort poznamenal, že liberáli sú už dosť dlho v parlamente na to, aby im bolo jasné, že ak znížia kvórum vytiahnutím kariet, podporia Rašiho návrh. "To je v priamom rozpore s tým, čo deklaruje aj SaS. Potom prevezmú zodpovednosť za to, ako dopadne zákon," tvrdí.

Transformáciu nemocníc označil predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) za principiálnu vec, v ktorej strana drží slovo. "Držíme slovo a po voľbách urobíme všetko pre to, aby sa transformácia nemocníc uskutočnila," konštatoval s tým, že to by viedlo k lepšiemu systému, poriadku v nemocniciach a kvalitnejšiemu zdravotníctvu. Poznamenal, že odbory už počas vzájomných rokovaní upozorňoval, že zrušenie transformácie je pre SDKÚ-DS neprijateľné.

Novotný tiež nepovažuje za správne, aby súčasný parlament riešil tretiu etapu zvyšovania miezd lekárov v roku 2013, s čím počítalo memorandum medzi vládou a odbormi. Je presvedčený, že túto otázku má riešiť až nová vláda a parlament. "Až oni môžu niečo sľubovať na základe reality roku 2012," uviedol s tým, že zodpovedné je schváliť návrh s finančným krytím. Vyhlásil, že preto sa poslanci SDKÚ-DS môžu pokojne pozrieť do očí pacientom aj lekárom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: