Vyzvala na odvolanie vedenia Lekárskeho odborového združenia

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) dnes vyzvala lekárov, aby odvolali vedenie Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Reagovala tak na dnešnú žiadosť lekárskych odborárov, aby buď ona, alebo prezident SR Ivan Gašparovič odvolali z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH).

Dôvodov na odchod odborárskych predákov je podľa nej viacero. Napríklad sú to spôsoby, akým viedli predchádzajúce vyjednávania, ale aj ich verejné vystúpenia. "Vyprosím si, aby si niekto dovolil takéto tvrdenia voči vláde SR," uviedla pre TASR, pričom sa odvolala na presné znenie Memoranda o úprave pomerov v zdravotníctve. LOZ napríklad tvrdilo, že ich vláda oklamala.

Znova zopakovala, že jej kabinet všetky body v memorande od A po Z splnil. "Až keď sa ospravedlnia, môžeme pokračovať v akýchkoľvek dialógoch. Dovtedy nie," avizovala Radičová s tým, že sa majú ospravedlniť nielen jej, ale aj občanom, pacientom, lekárom a celej vláde.

LOZ dnes oznámilo, že zatiaľ neodvolá štrajkovú pohotovosť, ktorú vyhlásilo pre nespokojnosť s napĺňaním predmetného memoranda. Spraviť tak chce až po tom, ako nadobudnú účinnosť zákony, ktoré v stredu (14.12.) schválil parlament. Lekárom sa tak ich prostredníctvom podarilo dosiahnuť vyššie mzdy, zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ako aj zmeny v Zákonníku práce.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: