VšZP nedá lekárom jednorazovú platbu za vakcíny hneď

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) je s lekármi ochotná rokovať o lehote splatnosti faktúr alebo o priamom nákupe vakcín poisťovňou. Upozorňuje však, že tento proces si vyžaduje prípravu a nie je možné implementovať ho hneď.

"V prípade, ak nebude možné využiť jeden z uvedených spôsobov riešenia, VšZP deklaruje ochotu rokovať o poskytnutí jednorazovej platby vopred tak, aby bola prekrytá lehota potrebná na prefinancovanie obstaraných vakcín zo strany poskytovateľov," informovala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pritom na minulotýždňovom rokovaní vlády (7.12.) povedal, že VšZP ponúkla lekárom, že za nich objedná a zaplatí prvú objednávku. "Stačí o to požiadať VšZP, už sme sa takýmto spôsobom dohodli. Alebo VšZP zaplatí za tieto vakcíny peniaze lekárovi dopredu v prípade, že požiada, aby garancia platby bola absolútne dodržaná," vyhlásil vtedy minister.

Medicínske združenia v otvorenom liste tento týždeň upozornili ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) na to, že mnohé ambulancie od prvého decembra neočkujú. Podľa novej legislatívy totiž od začiatku mesiaca musia nakupovať očkovacie látky samy, čo im poisťovňa dodatočne preplatí a musia ich skladovať v ambulancii. Podľa lekárov na to nemajú peniaze a potrebné vybavenie.

V otvorenom liste lekári tiež napísali, že za nedostatok očkovacích látok môžu zdravotné poisťovne, ktoré nezabezpečujú očkovacie látky tak, ako im ukladajú zákony.

VšZP aj súkromná poisťovňa Dôvera sa však zhodujú na tom, že poisťovne nemajú povinnosť vakcíny obstarávať, ale uhrádzať. "Zdravotné poisťovne im (lekárom, pozn. TASR) môžu poradiť, ako takéto lieky vykazovať. Nemajú však zákonnú povinnosť tieto lieky obstarávať. Podľa vyhlášky aj zákona má zdravotná poisťovňa možnosť a nie povinnosť nakupovať lieky pre lekárov," povedala Monika Šimunová z Dôvery. Mnohí lekári si podľa nej takéto ambulantné lieky kupujú sami už dnes. "Od októbra minulého roka tak robia onkológovia, od októbra tohto roka psychiatri," spresnila Šimunová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: