Počas Vianoc dajte pozor na rybacie kostičky, ale aj úrazy v domácnosti, dopravné nehody a zranenia pri športe a hre

Počas Vianoc dajte pozor na rybacie kostičky, ale aj úrazy v domácnosti, dopravné nehody a zranenia pri športe a hre
Zdroj: bigstockphoto.com

Mnohých ľudí trápia počas sviatkov problémy s vysokým krvným tlakom, kolapsy, či rôzne cievne a tráviace ťažkosti. Rušno majú okrem internistov aj úrazoví chirurgovia, ktorí ošetrujú hlavne rôzne rezné rany a iné poranenia, ku ktorým dochádza v domácnosti či zlomeniny po páde. Vo zvýšenej miere pomáhajú aj deťom, ktoré sa zrania pri športe alebo hre.

„Vždy radíme ponáhľať sa pomaly a to platí pre všetky činnosti – tak pre jazdu autom, chôdzu na klzkých chodníkoch či práce v domácnosti. Vo sviatočnom období sú pomerne časté rezné zranenia, popálenie a obarenie sa horúcim jedlom. Ošetrovali sme už aj pacientov, ktorí sa vážne zranili po páde zo stoličky pri umývaní okien či rezaní vianočného stromčeka. Celkom zbytočne neraz dochádza aj k vážnym dopravným nehodám, preto odporúčam pred sviatkami všetkým trochu spomaliť,“ hovorí zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ doc. MUDr. Theodoz Molčányi, CSc.

Primár Oddelenia urgentného príjmu UNLP Košice MUDr. Zoltán Sidor, PhD. zvlášť varuje pred prílišnou konzumáciou alkoholu, ktorý je spoločným menovateľom mnohých úrazov. „Alkohol sa podpisuje pod zranenia pri rôznych činnostiach a veľakrát nebyť jeho konzumácie by k vážnym úrazom nemuselo vôbec dôjsť,“ poznamenáva. Lekár varuje aj pred dietetickými chybami – množstvo ťažko stráviteľných pokrmov a ich kvantita neraz spôsobia, že si človek pokazí sviatky a skončí v nemocnici v rukách internistov.

Sviatočnú atmosféru môže pokaziť aj rybacia kostička bolestivo zapichnutá v hrdle alebo jazyku. Pracovníci Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku UN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ zaznamenávajú takéto prípady sporadicky aj počas roka, no oveľa viac ich je v čase Vianoc. Počas vlaňajšieho Štedrého večera odstraňovali kostičky z vianočného kapra uviaznuté v krku až siedmim pacientom.

Stáva sa, že k nám na Štedrý deň príde aj niekoľko pacientov s takýmto problémom. Zapichnutie kostičky v ústnej dutine je veľmi nepríjemné a človek ju má problém odstrániť ju sám, preto odporúčam neriešiť to svojpomocne, ale vyhľadať radšej pomoc lekárov. Samozrejme, vždy je lepšie problému radšej predísť, preto jedzte ryby pomaly a opatrne, predovšetkým kapra, ktorý má veľmi ostré kostičky,“ radí prednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku prof. MUDr. Juraj Kovaľ, CSc. Ako dodáva, menším deťom by sa vôbec ryby s kosťami nemali dávať, pretože ak u nich dôjde k zapichnutiu kostičky v ústach, musia sa pred jej odstránením v nemocnici uspať.

Plná nástrah môže byť aj silvestrovská noc, ktorá sa tradične spája s prílišnou veselosťou a neodmysliteľne k nej patrí alkohol. „Alkohol, odviazaná nálada a zábavná pyrotechnika môžu predstavovať nebezpečnú kombináciu, ktorá máva aj tragické následky. V posledných rokoch sme síce nezaznamenali vážnejšie silvestrovské zranenie, ale varovaní nie je nikdy málo,“ zdôrazňuje primár Oddelenia urgentného príjmu UNLP Košice MUDr. Zoltán Sidor, PhD., ktorý dúfa, že sa aj tohoročné vianočné sviatky a oslavy príchodu nového roka zaobídu bez vážnejších poranení.

Autor článku: RNDr. Jaroslava Oravcová

Dátum zverejnenia: