Občianske združenie Červený Nos Clowndoctors a jeho zdravotní klauni si tento rok prichystali pre deti v nemocnici špeciálny program

Občianske združenie Červený Nos Clowndoctors a jeho zdravotní klauni si tento rok prichystali pre deti v nemocnici špeciálny program
Zdroj: bigstockphoto.com

Občianske združenie Červený Nos Clowndoctors a jeho zdravotní klauni si tento rok prichystali pre deti v nemocnici špeciálny program nazvaný Vianočný sen.

V sprievode sláčikového kvarteta a anjela prinášajú zdravotní klauni tento týždeň do nemocníc neopakovateľnú zázračnú atmosféru vianočných sviatkov. Navštívia deti ležiace prevažne na onkologických oddeleniach veľkých nemocníc po celom Slovensku, práve tie tu totiž zostávajú aj počas najkrajších sviatkov v roku. Včera 21. decembra priniesli klauni vianočnú atmosféru na pediatrické oddelenie v Žiline a na detskú onkológiu v Banskej Bystrici. Zajtra, teda deň pred štedrým dňom pôjdu ešte na detské oddelenie v Prešove a na detské onkológie v Košiciach a v Bratislave.


V rámci Vianočného sna prinášajú zdravotní klauni do nemocničných izieb darčeky, po ktorých deti skutočne túžia a ktoré prostredníctvom rodičov a zdravotného personálu dopredu zisťujú. Deti sú prekvapené, že im klauni prinášajú presne tie darčeky, ktoré si na Vianoce želali dostať a majú obrovskú radosť. S otvorenými ústami prijal 11- ročný chlapec v žilinskej nemocnici vrtuľník na diaľkové ovládanie a vlastným očiam nemohol uveriť ani 12- ročný Michal v nemocnici v Banskej Bystrici. Napriek tomu, že musí Vianoce tráviť na onkologickom oddelení, presvedčil sa, že sny sa naozaj môžu splniť. Keď pred pár dňami prezrádzal, čo by ho najviac pod stromčekom potešilo, neveril, že by MP3 prehrávač mohol naozaj dostať, vraj to sa asi nebude dať.

„Včera podvečer sme mali na onkológii čarovné Vianoce. Veselí klauni s červenými nosmi, láskavý a nežný anjel, ktorý priniesol každému darček podľa jeho priania, ozajstní muzikanti s nádhernými koledami a to všetko pre každé dieťa zvlášť na jeho izbičke... dojímavé, emotívne a srdečné plnenie túžob detí, atmosféra plna štedrosti a lásky... ďakujeme, povedala plan dojmov Mária Lauková, zástupkyňa riaditeľky základnej školy v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici.

Deti sa tešili nielen s vysnívaných darčekov, ale aj z nádhernej vianočnej hudby, ktorá k nim vďaka sláčikovému kvartetu prišla priamo k postieľkam.

„Nemocničné chodby ožili, lekári a sestričky s radosťou spoza dverí sledovali, aké sú deti z klaunov, hudobného kvarteta a nakoniec darčekov nadšené. Celú atmosféru vianočných sviatkov umocňoval pohľad z okna na "objednaný" padajúci sneh,“ vyjadrila sa skúsená zdravotná klaunka Lucia Michaláková, ktorá tento krát vystupovala v úlohe anjela.

Autor článku: Mgr. Lucia Klačanská

Dátum zverejnenia: