Francúzska vláda vyzvala ženy, aby si dali vymeniť chybné prsné implantáty

Francúzska vláda odporučila dnes tisíckam žien v krajine, aby si dali odstrániť prsné implantáty vyrobené zo zdraviu škodlivého silikónu, ktoré vyprodukovala firma Poly Implant Prothese SA (PIP).

Vláda zároveň upozornila, že korekčné zákroky nebudú platené zo systému verejného zdravotného poistenia. Približne 30.000 žien si vo Francúzsku dalo voperovať implantáty už dnes nefungujúcej firmy PIP, ktorá od roku 1991 do ukončenia svojej činnosti - začiatkom roka 2010 - vyrobila ročne približne 100.000 takýchto implantátov, dostupných i pre zákazníkov na medzinárodnom trhu.

Implantáty od spoločnosti PIP má podľa agentúry Reuters vo svojich prsiach odhadom 300.000 žien na celom svete. Predpokladá sa, že až 90 percent výrobkov firmy PIP išlo do zahraničia, väčšinou do Latinskej Ameriky a západnej Európy. Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva dnes informovala, že výzva na odstránenie implantátov je preventívnym opatrením, ktoré súvisí s početnými prípadmi prasknutia implantátov, vyrobených firmou PIP údajne z nekvalitného priemyselného silikónu. Spoločnosť PIP vlani zatvorili, keď sa začali množiť prípady prasknutia ich implantátov. Vyšetrovaním sa zistilo, že dôvodom je použitie lacných materiálov vrátane priemyselného silikónu, ktorý sa zvyčajne využíva v rôznych výrobkoch od počítačov až po kuchynský riad.

Obavy vyvolali vo Francúzsku i správy o ôsmich prípadoch rakoviny prsníka u žien, ktoré mali prsné implantáty vyrobené firmou PIP. Ministerstvo zdravotníctva vo svojej dnešnej správe upozornilo, že sa zatiaľ nepreukázala skutočnosť, že by ženy so silikónmi PIP mali zvýšený výskyt rakoviny prsníka. Ministerstvo okrem toho uviedlo, že zo zdravotného poistenia budú zaplatené tie nové implantáty, ktoré ženám nahradia silikónové implantáty od PIP, ktoré predtým nariadili lekári zo zdravotných, a nie estetických dôvodov.

Výrobca prsných implantátov je bývalý mäsiar, tvrdí chirurg

Zakladateľ francúzskej firmy, ktorá sa ocitla v centre medzinárodného škandálu s nebezpečnými prsnými implantátmi, je bývalý mäsiar, ktorý sa snažil agresívne ovládnuť lukratívny trh plastickej chirurgie prehnane nízkymi cenami. Vyhlásil to plastický chirurg, ktorý ho pozná. Sedemdesiatnik Jean-Claude Mas, ktorý v roku 1991 v meste La Seyne-Sur-Mer na pobreží Stredozemného mora založil dnes už zaniknutú firmu Poly Implant Prothese (PIP), zmizol v dohľadu verejnosti, keď sa po celom svete začali šíriť znepokojujúce správy o možných škodlivých účinkoch jeho výrobkov - prsných implantátov.

Až 90 percent výrobkov firmy PIP išlo do zahraničia, väčšinou do Latinskej Ameriky a západnej Európy. "Nikto nevie, kde je. Akosi sa vyparil," povedal Patrick Baraf, plastický chirurg v Paríži. S Masom sa spoznal v roku 1981, ale nikdy jeho implantáty nepoužil, pretože sa mu nepozdávala ich nízka cena. "Nepochádzal z lekárskeho prostredia. Nebol zdravotnícky vzdelaným odborníkom. Bol to mäsiar, ktorý predával šunku a salámy, potom sa začal venovať tejto práci. To ale neznamená, že človek je kvalifikovaný na výrobu prsných implantátov," povedal Baraf.

Firmu PIP vlani zatvorili, keď sa rozšírili obavy z neobvykle vysokého počtu prípadov, že jej implantáty praskli. Vyšetrovaním sa zistilo, že spoločnosť používala na ich výrobu lacný priemyselný silikón, ktorý abnormálne zvyšuje riziko ich roztrhnutia. Obavy vyvolali správy vo Francúzsku o ôsmich prípadoch rakoviny prsníka u žien, ktoré mali prsné implantáty vyrobené firmou PIP. Firmu obviňujú z použitia priemyselného silikónu, ktorý sa zvyčajne využíva v rôznych výrobkoch od počítačov až po kuchynský riad. Baraf povedal, že Mas sa v 90. rokoch minulého storočia snažil získať veľký podiel na európskom trhu tak, že využil agresívny marketing na propagovanie svojich výrobkov a ponúkol priam vražedné, bezohľadné ceny. "Najdrahšie implantáty stoja do 1200 eur a on znížil cenu tých svojich na 250 eur," povedal Baraf.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: