Lekári odporúčajú vítať nový rok len s jedným či dvoma pohármi alkoholu

Lekári odporúčajú vítať nový rok len s jedným či dvoma pohármi alkoholu
Zdroj: bigstockphoto.com

Ak sa už ľudia rozhodnú vítať prichádzajú rok 2012 s alkoholom, mali by si dopriať najviac jeden či dva poháre. Najlepšie je tiež uprednostniť ľahšie nápoje ako víno či pivo. O tom, ako piť alkohol aj počas Silvestra, informoval na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

"Ak už človek má vo zvyku v rodine alebo v spoločnosti, v ktorej sa nachádza, dať si prípitok a nie je abstinent, mal by piť nekoncentrované alkoholické nápoje. Najlepšie ľahké vína, jeden alebo dva poháre či pivo," priblížil Okruhlica. Ideálne by bolo podľa neho nepiť žiaden alkohol.

Lekári podľa Okruhlicu tiež neodporúčajú piť tvrdý alkohol. "Veľmi ľahko sa ním môže človek priotráviť, teda opiť ťažko," podotkol. Tvrdý alkohol tiež zapríčiňuje chronické ochorenia ako napríklad cirhózu pečene. Ak sa už človek rozhodne ním pripíjať na nový rok, mal by tomu predchádzať zvýšený príjem nealkoholických nápojov. Lekári zároveň odporúčajú piť alkohol až po jedle, prípadne medzi jedlom. "Mali by to byť kalorické jedlá," doplnil Okruhlica. Napríklad oriešky, vajcia, syry či zemiaky. Tiež sa odporúča piť pomaly a nekombinovať spolu s alkoholom kávu či energetické nápoje. "Človek tým, že si dá kávu, predtým a potom pije alkohol, preberie sa síce, avšak rýchlo sa mu vylúči kofeín z tela, ale alkohol ostáva," vysvetlil Okruhlica. Zrazu takto po vylúčení kofeínu môže človek odpadnúť do bezvedomia. "Teda, neodhadne to, či alkohol neprehnal," doplnil.

Tiež nie je dobré miešať rôzne druhy alkoholu. Ani napríklad biele a červené víno. Lekári zároveň neodporúčajú piť alkohol, ak je človek chorý či unavený. Prípadne, ak drží diétu a tiež tehotným ženám.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: