WHO má obavy z výskumu zmutovanej vtáčej chrípky

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes varovala vedcov, ktorí vyvinuli vysoko patogénnu formu smrteľného vírusu vtáčej chrípky H5N1 prenosnú medzi ľuďmi, že ich práca prináša vážne riziká a musí byť zodpovedne kontrolovaná.

WHO vyjadrila "vážne obavy z možných negatívnych dôsledkov" práce dvoch výskumných tímov, ktorí tento mesiac oznámili, že našli možnosti, aby transformovať H5N1 do ľahlo prenosnej formy schopnej vyvolať pandémiu. USA už odporučili obom tímom, pôsobiacim v Holandsku a USA, aby nezverejňovali všetky svoje výsledky, pretože zverejnenie podrobností by mohlo poskytnúť potenciálnym útočníkom a teroristom návod na výrobu biologickej zbrane.

Kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N1 je mimoriadne smrtiaci u ľudí, ktorí prišli priamo do styku s infikovanými vtákmi. Od jeho objavenia v roku 1997 sa ním nakazilo asi 600 ľudí a vyše polovica z nich zomrela. Vírus však doteraz prirodzenou cestou nezmutoval do formy prenosnej z človeka na človeka, aj keď sa toho mnohí obávajú. Mnohí výskumníci po celom svete zisťujú, za akých podmienok by sa mohol začať takto šíriť.

Členské krajiny WHO schválili v máji tohto roka rámcovú prípravu na pandémiu chrípky. Okrem iného zakotvuje pravidlá pre prácu s vírusmi, ktoré majú potenciál vyvolať pandémiu. "WHO považuje za mimoriadne dôležité, aby vedci, ktorí robia výskum chrípkových vírusov s potenciálne pandemickými vzorkami, plne dodržiavali nové pravidlá," citovala agentúra Reuters z vyhlásenia WHO.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: