Nahnité ovocie – hazard so zdravím!

Nahnité ovocie – hazard so zdravím!
Zdroj: bigstockphoto.com

Mierne nahnité ovocie a zelenina v obchodnej sieti lákajú zákazníkov svojou nižšou cenou. Kto sa ulakomí, aby ušetril a siahne po ňom, hazarduje so svojím zdravím. Aj na pohľad malé hnedé škvrny a plesne na ovocí i zelenine môžu celkom nebadane spôsobiť poškodenie pečene či dokonca podporiť vznik rakoviny.

Áno, nie všetko, čo sme v záhrade pozbierali, je úplne v poriadku. Mylne sa domnievame, že aj obité a nahnité ovocie zužitkujeme. Pritom ani netušíme, ako si vykrajovaním nahnitých častí škodíme! Je to predsa ovocie, tak musí byť zdravé?! Ak sa napríklad z jabĺk napadnutých plesňou vyrobí jablčný mušt, nepomôže ani jeho sterilizácia. Takéto ovocie a zelenina totiž obsahujú jedovaté látky prírodného pôvodu – mykotoxíny, ktoré sú známe aj svojimi rakovinotvornými účinkami na organizmus. Najjedovatejšie z nich sú aflatoxíny. Mykotoxín patulín sa najčastejšie vyskytuje v mušte pripravenom z nahnitých jabĺk a môže spôsobiť poškodenie sleziny, obličiek a pečene. Ľudský organizmus sa nedokáže s toxinogénnymi plesňami vyrovnať, nepriaznivý účinok sa neprejaví bezprostredne po požití, toxíny sa v tele kumulujú, dlhodobo pôsobia a môžu sa prejaviť až za niekoľko desiatok rokov. Zasahujú pečeň, obličky, pľúca, môžu vyvolať rakovinu. Najviac citlivou populáciou sú deti a starí ľudia, ktorí majú oslabený imunitný systém. Zvlášť nebezpečné sú aflatoxíny, a to pre ľudí, ktorí už prekonali zápal pečene, pre ľudí so slabým imunitným systémom a novorodencov.

Vykrajovať nestačí!

Aj keď sa nám ovocie po vykrojení nahnitých častí (po „úprave“) môže javiť ako bezchybné, treba dať pozor na skutočnosť, že toxíny sa nenachádzajú   len v mieste, kde bola predtým viditeľná pleseň. Prestupujú do širšieho okolia, prípadne, ak majú dosť času a vhodné podmienky, prestúpia aj do celej potraviny. A to isté, mimochodom, platí aj v prípade, keď si otvoríme lekvár alebo kompót, z ktoré odstránime povrchovú pleseň a na zvyšku obsahu pohára si bezstarostne pochutnávame. Je veľmi pravdepodobné, že počas skladovania sa toxíny rozmnožili dostatočne na to, aby zasiahli celý obsah pohára. Nepríjemné je, že mykotoxíny nemusia potravinu znehodnotiť tak, že by pokazili jej chuť a spoznali by sme to po ochutnaní alebo ovoňaní. Tým, že je nám plesnivejúci lekvár alebo kompót ľúto vyhodiť, si môžeme spôsobiť už spomínané zdravotné problémy. Mnohí sa domnievajú, že všetky lekváre, jablkové mušty a kompóty sú dobre sterilizované, a tak na nich nemôže byť nič škodlivé. Opak je však pravdou! Mykotoxíny sú veľmi odolné a ani sterilizačné teploty im neprekážajú. Mykotoxíny vyprodukované plesňami a hubami odolávajú teplotám používaným nielen pri bežnej kuchynskej úprave, ale aj teplotám až do výšky 300°C. Prežijú teda zaváranie, pečenie jablkového koláča, varenie výživ, ako aj destiláciu pri výrobe slivovice, marhuľovice, alebo calvadosu.

Ako zabrániť plesniveniu a kazeniu potravín?

Snažme sa vždy spracovávať len bezchybné, nekaziace sa plody ovocia a zeleniny. Dbajme na čistotu a hygienu pri práci, aby sme ovocie dôkladne umyli, očistili, naložili a hlavne dôkladne tepelne upravili, aby sme zlikvidovali plesne a ich spóry. Takže dostatočne sterilizujme! Marmelády a zaváraniny nakúpené v obchodnej sieti nie sú síce ako od babičky, ale potravinový kódex a naše štátne normy prísne regulujú množstvá mykotoxínov, prítomné v rôznych druhoch potravín, aj keď, samozrejme, najlepšie by bolo vyhnúť sa im úplne. Napriek tomu sa občas nájdu detské výživy alebo ovocné džúsy so zvýšeným obsahom patulínu. Marmelády a zaváraniny, na ktorých povrchu sa vytvorí pleseň, bez zľutovania celé vyhoďte! Všeobecne platí, čím vyšší je podiel vody, tým rýchlejšie sa toxíny rozširujú. Ovocie či zelenina, ktoré sa už kazia, hnijú, alebo plesnivejú, patria do koša (najlepšie do kompostu). V žiadnom prípade by sme ich nemali konzumovať. Plody, ktoré majú porušenú kožu či dužinu, sú poudierané, porezané, alebo inak mechanicky poškodené, poskytujú v týchto miestach ideálne prostredie pre prestup a rozmnožovanie sa rôznych mikroorganizmov, a to hlavne plesní. Tieto ešte samy osebe nemusia byť zdraviu škodlivé, potravinu znehodnotia zvyčajne len vzhľadovo. Zdraviu prospešné sú len zdravé ovocie a zelenina. Krásne zrelý ovocný plod či zelenina je nielen ozdobou nášho stola, ale aj skutočnou pochúťkou a hodnotným zdrojom rôznych vitamínov, minerálnych látok a vlákniny.

Autor článku: MVDr. Anna Laciaková, PhD., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: