Prísnejšie posudzovanie platobnej schopnosti ZP sa má posunúť na júl 2013

Sprísnenie regulácie platobnej schopnosti zdravotných poisťovní sa má znova odložiť. Má sa tak opäť pomôcť najväčšej štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, aby sa dostala do lepšej hospodárskej kondície. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o zdravotnom poistení, ktorá mení aj právne normy o zdravotných poisťovniach i poisťovníctve s účinnosťou od apríla 2012.

Prísnejšie posudzovanie platobnej schopnosti priniesla minuloročná novela zákona o zdravotných poisťovniach. Pôvodne sa malo realizovať od apríla tohto roka, poslanci však 31. marca prijali opätovnú novelu právneho rámca, ktorá priniesla odklad do konca júna 2012. Novela by mala priniesť odklad o ďalší rok. Podľa ministerstva treba dať najväčšej zdravotnej poisťovni v záujme stabilizácie a skvalitňovania poskytovania zdravotnej starostlivosti čas na to, aby sa dostala do lepšej hospodárskej kondície. "Aby nebola vystavená hrozbe zrušenia povolenia kvôli výsledkom hospodárenia z minulých období," odôvodňuje sa v materiáli. Rovnaký dôvod uviedlo ministerstvo aj pri prvom odklade.

Sprísnenie regulácie sa má realizovať prostredníctvom pridania ďalších dvoch ukazovateľov k súčasnej definícii platobnej schopnosti. Ukončenie činnosti Európskej zdravotnej poisťovne, ako aj prebiehajúca hospodárska kríza podľa ministerstva ukázali dôležitosť účinnej regulácie finančného zdravia zdravotných poisťovní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: