Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv zvoláva Češky so silikónovými prsiami na kontrolu

Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv dnes vyzval ženy s prsnými implantátmi od francúzskeho výrobcu PIP, aby sa nechali vyšetriť. Implantáty môžu byť škodlivé a praskať. Žiadne nežiaduce prípady však ústav v Česku zatiaľ nezaznamenal, informoval spravodajský portál iDNES.cz.

Prsné implantáty francúzskeho výrobcu PIP (Poly Implant Prothése) po prasknutí spôsobili pacientkam po celom svete zápaly. Implantáty boli totiž plnené silikónovým gélom, ktorý nespĺňal potrebné predpisy, nayvše puzdro pre implantát nebolo dostatočne pevné. Keďže sa prsné implantáty vyvážali do cudzích krajín vrátane Českej republiky, Francúzska asociácia pre dohľad nad liečivami odporučila zvýšený lekársky dohľad nad pacientkami s plastikou prsníkov, aby sa zabránilo zdravotným komplikáciám.

"Výsledky testov však dokázali, že gél prsných implantátov PIP nemá cytotoxický ani genotoxický účinok. Nebola teda preukázaná súvislosť medzi implantátmi a výskytom rakoviny u francúzskych pacientok," uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv na svojej stránke. Francúzsko sa vlani rozhodlo, že ich začne sťahovať z trhu a prestali sa používať aj v Českej republike. Ústav však nevie, koľko pacientok v Česku ich môže nosiť.

Plastický chirurg Karel Urban pred istým časom povedal, že v ČR sa tieto implantáty používali na rekonštrukciu prsníkov niekoľko rokov. Češky, ktoré takéto implantáty majú, by sa mali obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára. Nemocnice by potom mali zaručiť pravidelnú polročnú kontrolu a vykonanie klinického vyšetrenia vrátane ultrazvuku pŕs a podpazušia. Francúzska spoločnosť PIP v marci 2010 zbankrotovala. Dovtedy vyrábala približne 100.000 prsných implantátov ročne. Podľa britskej tlače desaťtisíce žien dostali namiesto zdravotne bezpečných produktov implantáty z priemyselného silikónu, ktorý sa používa na počítačové súčiastky alebo v elektronike.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: